שתף

האם אתם באמת יודעים מה גובה העמלות שלוקחים מכם על השקעה בבורסה?

הפערים בין העמלות שמשיתים הבנקים לבין אלו של גופי המסחר החוץ בנקאיים פשוט עצומים. מתברר שגם בשנים האחרונות כ-70% מהמשקיעים סוחרים בניירות ערך באמצעות הבנקים, רק מתוך הרגל. "בנקרייט" אסף עבורכם את הנתונים העדכניים והמרכזיים בנושא, בהם: שיעורי העמלות

18.10.2017

חלק גדול מהציבור משקיע את כספו בבורסה לניירות ערך, או כפי שהיא קרוייה, בקיצור: ה"בורסה".

הציבור עושה זאת בידיעה שהתשואה שיקבל מההשקעה הזו תהיה גבוהה יחסית, למרות הסיכון שטומנת בחובה השקעה שכזו.

אלא מה? את העמלות הנגבות בגין פעולות שונות רבים מהמשקיעים כלל לא מכניסים לחישוב - ומתברר שההבדלים בתחום גדולים מאוד.

קיימים פערים עצומים בין עמלות הבנקים לעמלות של גורמים חוץ בנקאיים.

לרשות המשקיע עומדים שני ערוצים שדרכם הוא יכול לבצע פעילות מסחר בניירות ערך: הבנקים וגופי המסחר החוץ בנקאיים (חברות ברוקראז' פרטיות ובתי השקעות).

מתברר שגם בשנים האחרונות כ-70% מהמשקיעים בוחרים באופציה הראשונה: פעילות של מסחר בניירות ערך באמצעות הבנקים.

למרות זאת, הנתון הזה אינו המדהים ביותר בסיפור: בדיקה שהזמין המפקח על הבנקים העלתה כי 25% מההכנסות של הבנקים מגיעות מעמלות שנגבות מהמשקיעים דרכם.

מדובר בהיקפים אדירים, ללא כל ספק.

למעשה, הפערים בין העמלות שמשיתים הבנקים לבין אלו של גופי המסחר החוץ בנקאיים פשוט עצומים:

ראשית, מסחר דרך חברות ברוקראז' פרטיות אינו כולל, בדרך כלל, גביית דמי הניהול בתיקים בהיקפים של עד 50 אלף שקלים, בעוד בבנקים הם עומדים על עשיריות האחוז.

שנית, עמלת המינימום לפעולה במניות הנסחרות בחו"ל אצל חברות הברוקראז' הפרטיות עומדת על כ-1.5 דולרים לעסקה, ובבנקים - על 25 דולרים לעסקה (הסכומים יכולים להשתנות ולעלות בהתאם להיקף העסקה).

אלו רק שתי דוגמאות שממחישות את ההבדלים העצומים בין שתי האפשרויות.

בתווך שבין חברות הברוקראז' הפרטיות לבנקים נמצאים בתי ההשקעות.

גובה עמלת המינימום על קנייה ו/או מכירה של מניות בבורסה האמריקאית הפופולארית, למשל, בקרב בתי ההשקעות המובילים בארץ, נע בין 7.5 דולרים ל-10 דולרים.

גובה עמלת המינימום על קנייה ו/או מכירה של ניירות ערך בארץ, נע, לרוב, בקרב בתי ההשקעות המובילים בישראל, בין 2.35 שקלים ל-5 ש"ח.

אם לא די בכך, גם בין הבנקים במדינה, קיימת שונות גבוהה ופערים גדולים בכל הקשור לתעריפי הקניה, המכירה והפדיון של ניירות ערך הנסחרים בארץ.

השוואה שערך המפקח על הבנקים בבנק ישראל בכלל הבנקים, לגבי תעריפי קניה, מכירה ופדיון של ניירות ערך הנסחרים בארץ, העלתה כי שיעור העמלה לפעולה בבנק דיסקונט ובבנק מרכנתיל הוא הנמוך ביותר (0.54%) ושיעור העמלה היקר ביותר לפעולה הוא בבנק מסד         (0.78%).

השוואה הבין תעריפי עמלת דמי ניהול פיקדון ניירות הערך הנסחרים בארץ שערך המפקח על הבנקים בבנק ישראל העלתה כי קיים בנוסף גם פער משמעותי בין הבנקים בכל הקשור לגובה תעריפי העמלה השנתיים.

עמלת הניהול הנמוכה ביותר בכלל המערכת הבנקאית במדינה היא בבנק יהב (0.56%), ומבין חמשת הבנקים הגדולים –  בבנק לאומי (0.6%) ובבנק הפועלים (0.6%). לאחריהם מבין הבנקים הגדולים, ניצב בנק מזרחי (0.7%), כשלאחריו, הבנק הבינלאומי (0.78%) והיקר ביותר הוא בנק דיסקונט (0.8%). זאת, בדומה לבנק מרכנתיל (0.8%) ובנק מסד (0.8%).

בנקודה זו, חשוב להדגיש כי אין בכתבה שלפניכם כל הצהרה מצידנו על טיבו של השירות של כל אחד מהגופים, אך על דבר אחד יש לתת את הדעת: על אפשרות הבחירה בין הבנקים לבין החברות החוץ בנקאיות, ככלל.

לא מעט משקיעים מנהלים את תיק ההשקעות שלהם בבנק מתוך הרגל או מתוך תפיסה שמרנית כלשהי, שלא תמיד תהיה נכונה עבורם.

אם משקיעים אלו יבחנו את העניין לעומק, הם עשויים לגלות כי יוכלו לחסוך כסף רב, ולהשיג תשואה גבוהה עוד יותר מזו שהם נהנים ממנה היום.

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לבחירת מנהל תיקים, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש