שתף

משלמים יותר מדי עמלות לבנק? יש מה לעשות

משלמים יותר מדי עמלות לבנק? יש מה לעשות

11.04.2013

בדיקה של בנק ישראל גילתה פערים עצומים בגובה העמלות שמשלמים לקוחות הבנקים השונים. בואו לגלות מי הכי זול – ולקבל טיפים להפחתת ההוצאה על הניהול הפיננסי שלכם העמלות שגובים מאיתנו הבנקים נמצאות לעתים קרובות במוקד של תשומת הלב הציבורית.

ועדות בכנסת, בנק ישראל ועוד שורה של גורמים נדרשו לנושא שוב ושוב בשנים האחרונות – בעקבות תלונות מרובות של צרכנים על גובה העמלות, ריבויין ומחסור בשקיפות. העמלות אינן גזירת שמיים. כמו בכל נושא צרכני – גם בהקשר הזה, ידע ונכונות להתמקחות יכולים לסייע בהפחתת ההוצאה בצורה משמעותית.

 

אספו את המידע כדי לחסוך - עליכם לדעת תחילה מה העמלות שאתם משלמים וכמה נגבה מכם. קחו את דפי חשבון הבנק שלכם, ובודדו מתוכם את העלויות שאתם סופגים בשל תשלום עמלות.

ערכו רשימה של כלל העמלות שאתם משלמים, גובהן, ורכזו אותן למסמך מסודר. משפחות רבות מגלות כך שההוצאה החודשית על עמלות בלבד יכולה להגיע ליותר ממאה שקלים בחודש. במקרים של עסקים קטנים הסכום יכול כמובן להיות גדול משמעותית.

 

התמקחו עם הבנק

בעזרת המידע שאספתם תוכלו להתמקח מול הבנק שלכם, ואף לקבל הצעות מבנקים מתחרים. ישנו פער גדול מאוד בעמלות של הבנקים השונים. בדיקה של בנק ישראל גילתה באחרונה כי יש פערים של עשרות אחוזים בעמלות בין הבנקים השונים על שירותים זהים.

בדיקה של ממוצע התשלום לעמלות העלתה שבנק יהב הוא הבנק הזול ביותר בפער משמעותי מיתר הבנקים. לעומתו הבנקים: ערבי ישראלי, מרכנתיל, איגוד ופאג"י הם היקרים ביותר. בין חמשת הבנקים הגדולים בנק הפועלים הוא הזול ביותר ואילו הבינלאומי היקר. 

 

מנתוני בנק ישראל עולה גם כי הרפורמה בעמלות שהושקה בשנת 2008 הובילה בסופו של דבר לחיסכון של 3 שקלים בעלות הממוצעת להחזקת חשבון עו"ש עבור משק בית. עלותו של החזקת חשבון עו"ש בבנק ירדה מסכום של 17.75 שקל בחודש ל-14.76 שקל בשנת 2012.

 

אל תשכחו את תיק ההשקעות

לצד העמלות הרגילות על פעולות בנקאיות – לקוחות רבים משלמים עמלות גבוהות מאוד על ניהול תיק ניירות ערך. חשוב לדעת כי התעריפון הרשמי שמציגים הבנקים לעמלות הללו, אינו סוף פסוק.

מבדיקת בנק ישראל עלה שההנחות לחלק מהלקוחות מגיעות לעד 80% מדמי הניהול הרשומים בתעריף. העמלות הללו הופחתו באחרונה בשיעור של 10-30 אחוזים בעקבות דרישת בנק ישראל, אבל עדיין ניתן לקבל הנחות משמעותיות מאוד במו"מ תקיף.

ניתן גם לבדוק את העלויות של ניהול תיק באמצעות מערכות חיצוניות לבנק, של חברות ובתי השקעות, שמציעים במקרים רבים עמלות נמוכות בהרבה.

 

חסכון בשוטף

חלק גדול מהעמלות שאנחנו משלמים נובעות מחוסר ידע ועצלות ואפשר לצמצם אותן משמעותית. הנה כמה דרכים לעשות זאת:

 1. לכל הבנקים יש כיום מגוון רב של כלים דיגיטליים שמאפשרים לבצע שלל פעולות. הזמנת צ`קים, הפקדה שלהם, העברות כספים, הפקדה ומשיכת פקדונות וכו`. הכלים הללו זמינים באתר האינטרנט של הבנק ובשלל אפליקציות סלולריות.

  בחלק מהמקרים העלות של ביצוע פעולות מקוונות הוא אפס – במקרים אחרים העלות נמוכה משמעותית מביצוע פעולות באמצעות בנקאי בסניף. ככל שתלמדו אלו שירותים דיגיטליים קיימים, ותנצלו אותם טוב יותר, כך תוכלו לשלם פחות עמלת יקרות.

   
 2. במשיכת מזומנים מכספומט – העדיפו למשוך אותם תמיד מסניף של הבנק שלכם, ובכך תשלמו פחות. לפעמים עוד כמה דקות הליכה יכולות לחסוך במצטבר לא מעט (וזה גם בריא...). בעקרון – ככל שמכשיר הכספומט רחוק יותר מהבנק שלכם, כך נגבית עמלה גבוהה יותר בגין השימוש בו, בעיקר בחנויות הנוחות למיניהן. משיכת סכומי כסף גדולים בכל פעם תחסוך גם היא פעולות ועמלות.

   
 3. משלמים בהוראת קבע בנקאית חשבונות? עדיף לעבור לתשלום קבוע דרך כרטיס האשראי – דבר שיחסוך לכם עמלות על הגבייה השוטפת בעמלת השורה (בבנקים - תשלום בהוראת קבע מצריך תשלום של עמלה על כל תשלום בנפרד)


   
 4. העברות מחו"ל – במידה ואתם מקבלים או מעבירים כספים לחו"ל העמלות בבנקים גבוהות מאוד (הן עלות העברה והן המרת המטבע לשקל). ניתן לבצע העברות כיום באמצעים זולים באופן משמעותי כגון פייפל
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש