שתף

משכנתא לכל מטרה - איחוד הלוואות

20.02.2021

תקופת הקורונה פגע קשות ביכולת ההכנסה של אלפי בתי אב, חלקם כתוצאה מיציאה לחל"ת לתקופה בלתי מוגבלת ועבור אחרים כתוצאה מפיטורים.

 

תקופה כזו הובילה רבים לקשיים בהכנסות ובתזרים המזומנים ובהתאם לקושי בפירעון התחייבויותיהם.


אלפי בתי אב חיים ברמת חיים גבוהה במיוחד. רבים מהם מקיימים רמת חיים כזו באמצעות נטילת הלוואות קמעונאיות (הלוואות עו"ש בנקאיות) בשיעור ריבית גבוהה במיוחד.


משקי בית שלקחו מספר הלוואות ומרגישות את כובד ההחזרים נכנסים לסחרור ולעיתים אף חוסר יכולת לעמוד בתשלומים.

 

מה עושים? משכנתא לכל מטרה

 

ישנה כיום אפשרות שנקראת משכנתא לכל מטרה. מדובר על נטילת הלוואה לכל מטרה ע"י שעבוד נכס (משכנתא נוספת). כיום ניתן לקחת 'הלוואה לכל מטרה' בגובה של עד 50% (בתקופת הקורונה בנק ישראל מאפשר עד 70%) מערך הנכס הקיים לצורך מתן אשראי או לאיחוד / סגירת הלוואות קיימות.


על פי רוב, זו הינה חלופה כלכלית וטובה יותר על פני ההלוואה הקמעונאית, גם במרכיב הריבית וגם מבחינת תקופה ההלוואה.


בתי אב שברשותם מספר הלוואות שוטפות למשל: עבור רכישת רכב, נסיעה לחו"ל או שיפוץ בית, טוב יעשו אם יבחנו אפשרות של איחוד הלוואות לכדי הלוואה אחת גדולה אותה ניתן יהיה לקבל לתקופה ארוכה יותר מה שיאפשר הקטנה של גובה ההחזר החודשי וישפר את תזרים המזומנים החודשי של המשפחה.


יחשוב לציין כי מהלך שכזה מחייב בחינה מעמיקה של התקציב המשפחתי הכולל על מנת לבחון את יכולת ההחזר ולוודא כי לא נוצר גרעון תקציבי מדי חודש, אחרת צעד שכזה רק ידחה את הקץ אבל לא יפתור את הבעיה.


כחלק מהבחינה יבוצע "חריש" עמוק בנוגע להרכב ההוצאות החודשיות וההכנסות הכולות, על מנת להתאים את הרכב ההוצאות לגובה ההכנסות המעודכנות.


הדרך המומלצת ביותר הינה ע"י בחינה של יועץ משכנתאות וכלכלת משפחה שיוכל לנתח יחד עם בני הבית את הרכב ההוצאות ולבנות תקציב המותאם ליכולות הפיננסיות של המשפחה ובכך להתוות דרך פעולה שתסייע להם להגיע לאיזון תקציבי ואף להשגת יעדים כלכליים (סיוע לילדים לצורך רכישת השכלה, רכב, דירה וכיוצ"ב)

 

ערן מלמד - משמש כרואה חשבון מזה 20 שנה, שימש כחשב ומנהל כספים במספר ארגונים במשק בענפים שונים. בשנה האחרונה יצא לדרך עצמאית ומשרדו נותן שירותים בתחום המשכנתאות, כלכלת משפחה והחזרי מס.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש