שתף

משכנתא לדירה ראשונה: 8 דברים שחשוב לדעת

משכנתא לדירה ראשונה: 8 דברים שחשוב לדעת

09.03.2015

מחפשים מידע על משכנתא לדירה ראשונה? הגעתם אל המקום הנכון. כל מה שרציתם לדעת על משכנתא לדירה ראשונה

 

רכישת דירה היא בעבור רבים הצעד הפיננסי הגדול ביותר שיבצעו לאורך החיים. למרות זאת, לרבים אין מספיק ידע וכלים כדי לבצע את העסקה הזו בצורה הטובה ביותר. כדי שלא לבצע טעויות קריטיות שעלולות לעלות ביוקר, כדאי להקדיש זמן רב לתכנון ולבחירה נכונה של משכנתא לדירה ראשונה. הנה כמה דברים שכדאי לכם לדעת על לקיחת משכנתא לדירה ראשונה.

 

 1. מאיפה הכסף - ראשית, כדי לממן את העסקה, מקובל לגייס כספים משני מקורות. הראשון, הון עצמי, כלומר כסף שנמצא ברשותכם, חסכונות, עזרה מבני המשפחה ולעיתים גם כספים שאתם משחררים לצורך זה מחסכונות אחרים כמו קרנות השתלמות וכו`.
  המקור השני הוא משכנתא לדירה ראשונה. זוהי הלוואה שאתם לוקחים מהבנק כדי להשלים את הסכום החסר לכם. על הלוואה זו אתם משלמים כמובן ריבית.

   
 2. משכנתא לדירה ראשונה, כמה הון עצמי להשקיע - בעיקרון, ככל שההון העצמי שעומד לרשותכם גבוה יותר, כך תוכלו לקחת משכנתא נמוכה יותר ולחסוך כסף.
  עם זאת כדאי לזכור כי את ההון העצמי ניתן גם להשקיע ולייצר עליו תשואה, מאחר שלעיתים התשואה יכולה להיות גבוהה יותר מהריבית שאתם משלמים על המשכנתא, לא תמיד כדאי להשקיע את כל ההון העצמי שעומד לרשותכם ברכישת דירה.
  בנוסף יש לקחת בחשבון שההון שמושקע בדירה אינו נזיל וכדאי לכם להשאיר לכם גם סכומים נזילים, כדי שלא תצטרכו לקחת הלוואות נוספות יקרות יותר לצורך התזרים השוטף.
  סכום ההון העצמי המינימלי שצריך להשקיע ברכישת דירה משתנה בהתאם לתקנות בנק ישראל, שקובעות מהו גובה המשכנתא שמותר לכם לקחת, ביחס לערכו הכולל של הנכס.

   
 3. באיזה מסלול לבחור - כאשר אתם לוקחים משכנתא לדירה ראשונה אתם יכולים לבחור במגוון רחב מאוד של מסלולים שונים. כדי לבחור את המסלול המתאים ביותר עבורכם, כדאי להכיר אותם היטב באמצעות קריאה של חומרים בנושא, וניתן גם להתייעץ עם יועצים מיוחדים, הן בבנק והן פרטיים.

   
 4. משכנתא לדירה ראשונה, זכרו את העלות המלאה - כאשר אתם באים לקבוע את הגובה של משכנתא לדירה ראשונה, הקפידו לחשב במדויק את עלות הדירה, שיכולה לכלול לצד המחיר גם עלויות נוספות כגון תשלומי מיסים, שיפוצים שתדרשו לעשות, רכישת ציוד ועוד.

   
 5. העריכו את ההחזר הרצוי - כדי לבחור את המשכנתא הנכונה הן בגובה והן במסלול, נסו להעריך מהו יכולת ההחזר שלכם, כלומר כמה כסף אתם יכולים להרשות לעצמכם לשלם בכל חודש על משכנתא לדירה ראשונה. החישוב המקובל הוא שהמשכנתא לא תעלה על שליש מההכנסות השוטפות נטו של משק הבית.

   
 6. בדקו זכאות - חלק מלוקחי המשכנתאות זכאים להלוואות בתנאים נוחים. לעיתים תנאים אלו טובים יותר מאלו שמציעים בבנקים אך לא תמיד זהו המצב. בכל מקרה כדאי לכם לברר האם אתם עומדים בקריטריונים ומהם התנאים שאתם עומדים לקבל.

   
 7. התכוננו לפגישה - לקיחת משכנתא לדירה ראשונה מבוצעת באמצעות פנייה לבנקים השונים למשכנתאות מהם תוכלו לקבל הצעות. כדאי להגיע לבנקים כאשר אתם כבר מוכנים, ויודעים פחות או יותר מהו גובה המשכנתא בה אתם מעוניינים ומהו המסלול שאתם רוצים.
  הדבר יאפשר לכם לקבל מספר הצעות, להשוות בניהן כדי לקבל את ההצעה המתאימה לכם ביותר. קחו בחשבון שעליכם להגיע עם פרטים מזהים ומידע לבנקים כמו תעודת זהות, מקורות הכנסה, הכנסות נוספות, הון עצמי ועוד (בעיקר אם מדובר בבנק אחר מזה שבו מתנהל חשבון העובר ושב שלכם).

   
 8. משכנתא לדירה ראשונה, התמקחו - חשוב לדעת כי לקיחת המשכנתא היא למעשה עסקה לכל דבר, שניתן להתמקח עליה ולנהל משא ומתן כדי להשיג תנאים טובים יותר. כל שיפור קטן שתשיגו בתנאי משכנתא לדירה ראשונה, יכול לחסוך לכם כסף רב בעתיד.
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש