שתף

משכנתא הפוכה - מה זה ולמי זה מתאים?

28.01.2021

לאור העלייה בתוחלת החיים חלק לא מבוטל מבני הגיל השלישי נדרשים לשאלה כיצד להמשיך ולנהל את שגרת חייהם בלי לפגוע ברמת חיים.

 


לחלקם הפנסיה והקצבת ביטוח לאומי מספיקה בקושי אם בכלל והם נדרשים למצוא דרך לכלכל את  המשך חייהם. אחרים מעוניינים לעבור לדיור מוגן שהעלויות השוטפות גבוהות או לעזור לילדיהם לרכוש דירה.


לצורך מתן מענה לבעיה הזאת ייצרו חברות הביטוח הגדולות: הראל, כלל ואיילון פתרון יצירתי הנקרא "משכנתא הפוכה".

 

אם כן, מה זאת משכנתא הפוכה?


חברות הביטוח מאפשרות לבני הגיל השלישי, גילאי 60 ומעלה, לקבל הלוואה/קצבה תמורת שעבוד נכס קיים, כאשר גובה ההלוואה הינו חלק יחסי (בהתאם לגיל הלווים) משווי הנכס, ואינו מוגבל בזמן (עד פטירת הלווים) ואינו מחייב תשלומים חודשיים.

 


חשוב: אין חובה להוכיח יכולת החזר. כמו כן, ניתן לבצע סילוק חלקי או מלא של המשכנא ללא עמלת פירעון מוקדם.

 

 

אז אפשר לקחת משכנתא לדיור מהבנק?
 

לצורך קבלת משכנתא מהבנק יש חובה לעמוד בהוראות בנק ישראל ולהוכיח יכולת החזר חודשית, יש לעשות בביטוח חיים שעלותו עבור בני הגיל השלישי נאמד לרוב באלפי שקלים בחודש במקרה הטוב ולסירוב חברות הביטוח לבטח את הלווה כתוצאה מהיסטוריה בריאותית במקרה הרע.


כמו כן, ביטוח החיים מוגבל במרבית חברות הביטוח עד גיל 75-80 מה שמאפשר ללווים לפרוס את תקופת ההלוואה למספר שנים מוגבל.


מהם תנאי ההלוואה?


משכנתא הפוכה מהווה 'הלוואה לכל מטרה' וככזו שיעורי הריבית בה גבוהים מהריביות של 'דיור' ונאמדים ב -4.8%-5.3% במסלול של ריבית קבועה צמודה למדד.


סכום ההלוואה המינימלי הוא 100,000 ₪ ושווי הנכס המשועבד צריך להיות גבוה מ-1 מיליון ₪.

 

מה קורה במועד פטירתו של הלווה?


ליורשים תינתן ארכה של שנה לפירעון ההלוואה בין אם ע"י תשלום או ע"י מכירת הנכס. בעת מכירת הנכס על ידי היורשים, גובה יתרת ההלוואה תועבר תחילה לחברת הביטוח ולאחר מכן הסכום שיוותר יעמוד לרשות היורשים.

 

מהן אם כך היתרונות להיעזר ביועץ משכנתאות?
העמדת ההלוואה מחייבת עלויות הקמה, שמאות, ניצול יתרת הלוואה (במקרים של לקיחת ההלוואה במנות) ובמקרה של שינויים בתנאי ההלוואה.


בידי יועץ משכנתאות הכוח להוזיל את עלויות ההקמה, להתמקח על מסלולי ההלוואה ולקבל ריבית מופחתת עבור הלקוח.
 

ערן מלמד - משמש כרואה חשבון מזה 20 שנה, שימש כחשב ומנהל כספים במספר ארגונים במשק בענפים שונים. בשנה האחרונה יצא לדרך עצמאית ומשרדו נותן שירותים בתחום המשכנתאות, כלכלת משפחה והחזרי מס.

 

 

האם חשבון הבנק היה מוגבל בעבר?:
האם חזרו שיקים בחשבון הבנק בשל אי-כיסוי?:*
במידה ויש משכנתא נוכחית, האם יש פיגורים בהחזרי המשכנתא?:*

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש