שתף

משכנתא אופטימלית ב-10 צעדים

משכנתא אופטימלית ב-10 צעדים

אז איך מגיעים לנוסחה המושלמת ללקיחת משכנתא? קבלו כמה טיפים שיעזרו לכם.

 

כל מי שעומד לקחת משכנתא מוטרד מהשאלה איך מגיעים אל משכנתא אופטימלית - וממה היא מורכבת. הסיבה ברורה, בהחלטה פיננסית כה משמעותית, לאיכות ההחלטה יש השפעה רבה על מצבנו. כיצד אם כן ניתן לבנות משכנתא אופטימלית? הנה 10 דברים שכדאי לכם לדעת ולעשות:

 

 1. הבחירה שלכם - משכנתא אופטימלית היא עניין אישי. אין משכנתא אחת נכונה שתהיה המושלמת והטובה ביותר לכולם. גם אם מישהו שאתם מכירים טוען שהוא לקח משכנתא טובה יותר, אין זה אומר בהכרח שהמשכנתא שהוא לקח, אפילו אם הוא משלם פחות, תהיה טובה יותר עבורכם. משכנתא אופטימלית היא זו שמתאימה לכם באופן הטוב ביותר, בהתאם למצבכם האישי.

   
 2. אל תחפשו שלמות - לכל משכנתא שתבחרו לקחת יש יתרונות וחסרונות. הדרך לבחור את המשכנתא הנכונה היא להחליט אלו יתרונות חשובים לכם, ועם אלו חסרונות אתם מעריכים שאתם יכולים לחיות.

   
 3. הגדירו סיכון – לפני שאתם בוחרים משכנתא, נסו להגדיר לעצמכם מהי מידת הסיכון שבה אתם מעוניינים. המשוואה העקרונית היא פשוטה, ככל שהמשכנתא תהיה מסוכנת יותר מבחינת השינויים האפשריים בגובה ההחזר העתידי, כך תוכלו לשלם בשלב המיידי פחות. אם אתם פתוחים לסיכון גדול יותר בעתיד, תוכלו לצמצם את התשלום עכשיו, אבל הדבר יגדיל את הסיכון העתידי שלכם.

   
 4. ערכו תעדוף - נסו להחליט מה סדר החשיבות של הפרמטרים השונים עבורכם במשכנתא, ומה הכי חשוב לכם: האם זהו גובה ההחזר החודשי כעת? גובה ההחזר המקסימלי שאליו המשכנתא יכולה להגיע בעתיד? או אולי מה שחשוב לכם דווקא יותר מכל הוא היציבות והידיעה כמה פחות או יותר תחזירו בכל חודש מעתה ועד סוף חיי המשכנתא. לאחר שתדרגו את חשיבות הפרמטרים תוכלו להיעזר בדירוג שביצעתם לבחירת תמהיל משכנתא אופטימלית.

   
 5. מידת הגמישות - העריכו מהי מידת הגמישות לה אתם זקוקים. האם צפויים לדעתכם שינויים משמעותיים ביכולת ההחזר העתידית שלכם? האם יש סיכוי שתקבלו ירושה או סכום כסף גדול שיוכל לעזור לכם להחזיר חלק מהמשכנתא בעתיד? האם אתם סבורים שתרצו לבצע שינויים בהרכב המשכנתא? לכל התשובות לשאלות הללו תהיה השפעה על המשכנתא שתבחרו.

   
 6. החליטו על סכום - נושא חשוב במיוחד ואולי אף החשוב ביותר הוא גובה המשכנתא שתיקחו. בקבלת ההחלטה יש שיקולים רבים, כמו למשל יכולת ההחזר שלכם, הריבית השוררת כעת במשק, ואיכות החיים שתוכלו לקבל בעזרת המשכנתא והדירה שתרכשו. משכנתא אופטימלית תהיה כזו שמצד אחד תאפשר לכם את תנאי הדיור שבהם אתם מעוניינים, אבל לא במידה כזאת שתסכן את היציבות הכלכלית שלכם ותגרום לכם להיקלע חס וחלילה לבעיה עתידית של חובות.

   
 7. למדו את הנושא – גם אנשים שיש להם ידע בפיננסים, עלולים להתסבך כשזה מגיע למשכנתא. שפע המושגים, המונחים והאפשרויות – יכול לבלבל כל אחד. כדי שתוכלו לקחת משכנתא אופטימלית, אין ברירה – אתם צריכים להקדיש זמן ללמידת הנושא.

   
 8. תשאלו מסביב – גם אם צברתם ידע, בנושא, וחקרתם אותו היטב, תמיד מומלץ לקבל עצות טובות מחברים ובני משפחה, במיוחד כאלה שלקחו באחרונה משכנתא, ולהסתייע בהם.

   
 9. ערכו סקר שוק – אל תמהרו לקחת משכנתא. הקפידו לקבל מספר הצעות מבנקים שונים, ואפילו מכמה סניפים של אותו בנק. התמקחו איתם ללא חשש, כדי לקבל את התוצאה הטובה ביותר.

   
 10. ואל תשכחו - ניתן לדעת אם המשכנתא שלקחתם הייתה אופטימלית באמת, רק במבט לאחור, שכן את העתיד אי אפשר לנבא. כשאנחנו בוחרים משכנתא אנחנו מנסים להעריך מה צפוי בעתיד, אבל אי אפשר בוודאות לדעת הכל, ובסופו של דבר, ניתן רק לקבל החלטה מושכלת, ע"פ מיטב שיקול דעתכם.
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש