שתף

מקורות מימון לעסקים קטנים וגדולים

חיפוש אחר מימון לעסקים קטנים וגדולים הוא עסק לא פשוט... אחת הבעיות הקשות ביותר איתן מתמודד בעל עסק היא מקורות מימון לעסק שלו. נושא זה ונושא הלוואות לעסקים היא שאלה מורכבת המחייבת פתרון מותאם לכל עסק באופן ספציפי

הדבר תלוי באופי הנכסים הנרכשים, האשראי הניתן ללקוחות, האשראי המתקבל מהספקים והתנהגות תזרים המזומנים. יש להתאים את האשראי לצרכים האמיתיים וליכולות הפירעון של העסק.


קיימות אפשרויות מימון רבות לעסקים


– קיימים בשוק מספר מקורות מימון המספקים אשראי לעסקים, אך לא כולם זמינים בפני כל עסק, לעיתים בשל חוסר היכרות עם החלופה המתאימה ולעיתים בשל חוסר הידע והניסיון. חשוב לזכור, מומלץ לתכנן ולפנות אל מקורות אלו לצורך גיוס אשראי דווקא כאשר העסק במצב טוב. רצוי לחפש מימון לעסק כאשר אפשר ולא כאשר צריך – זוהי נקודת הזמן בה לעסק קיימת יכולת מיקוח גבוהה יותר. בכל מקרה, רצוי שלא להגיע ממש עד לדקה ה-90 ולהתחיל לחפש אחר מקורות מימון לעסק בשלב סביר.
חשוב לזכור, כי נטילת הלוואה לעסק שאין יכולת לעמוד בהחזרים שלה, קרוב לוודאי שתסכן את העסק כולו. לצורך בחינה מקצועית של צרכי העסק, התאמת פתרון האשראי הנכון, וכמובן לשם הגדלת הסיכוי לקבל הלוואה לעסק - מומלץ להסתייע בייעוץ מקצועי.


פתרונות המימון עבור עסקים


כאמור, קיימים מספר פתרונות  מימון :

 

  • הון עצמי
  • בנקים
  • קרנות ממשלתיות
  • משקיעים פרטיים או מוסדיים
  • חברות פקטורינג.


במקרים רבים נדרש פתרון המשלב מספר מקורות . בתקופה בה מוצא עצמו מנהל חברה עסוק רוב הזמן בבעיות הנובעות ממתן אשראי ללקוחותיו, הכוללות מציאת מקורות מימון לאשראי, כמו גם גידול בחשיפתו בפני סיכון אי תשלום מצד הלקוח ובגביית החוב, הוא מחויב במציאת פתרונות יצירתיים לצורך מימון לעסקים קטנים וגדולים.

 חלק עיקרי של מקורות מימון לעסקים - סקירה כללית 

בנקים -  ישנן מספר אפשרויות לגיוס האשראי לעסקים מהבנק שלך.


חשוב להכיר ולבחון את הצרכים לפני שפונים לבחור את חלופת האשראי הבנקאי הרלוונטי לצורך קבלת הלוואה לעסק או אשראי מכל סוג שהוא. החלופות להשגת המימון לעסק באמצעות הבנק הן לרוב הגדלת מסגרת אשראי לעסקים, הלוואות וניכיון ממסרים. חשוב לציין, בניגוד לדעה הפופולארית - הבנק אינו "האויב". מדובר בגוף עסקי, אשר מטרתו היא רווח תוך כדי צמצום סיכוניו העסקיים ככל הניתן. יחד עם זאת, הענקת מימון לעסקים קטנים וגדולים ואשראי בנקאי ללקוחותיו הן חלק ממטרותיו העסקיות החשובות של הבנק ולכן הוא ישמח לעשות כן לעסק המתנהל בצורה תקינה. יש לבדוק את האפיק המתאים ביותר לצרכי העסק שלך בעניין סוג המימון
מסגרת אשראי למשל היא כלי זמין ומיידי, אך מדובר בריבית גבוהה יחסית לריבית של הלוואה לעסק. לגבי נטילת הלוואה לעסק, יש לבחון את כל הפרמטרים כמו צורות החזר ההלוואות עבור עסקים קטנים וגדולים ושיטות ההצמדה השונות והמגוונות. כאמור, כל עסק נדרש להתאים גם את ההלוואה על תצורותיה השונות, לפעילותו וצרכיו.
לגבי ניכיון ממסרים - ניכיון הוא רכישת השיק העתידי על ידי הבנק תמורת תשלום נמוך מהסכום הנקוב בשיק. ההפרש הוא הריבית עבור התקופה מיום הניכיון ועד יום הפירעון של השיק. חלופה זו אינה מומלצת בשל עלותה הגבוהה – ריבית גבוהה בצירוף עמלות. מרבית הפונים אליה עושים זאת ממצוקת תזרים קשה ולאחר ניצול החלופות האחרות עבור מימון לעסק שלהם.

קרנות מימון וסיוע לעסקים

קרנות סיוע לעסקים באמצעות קרנות מימון לעסקים -  הוא אפיק אשר יכול להתאים בהחלט לעסקים חדשים אשר חסרים את "החמצן הראשוני" להקמת העסק. לחילופין אפיק זה יכול גם להתאים לעסקים קיימים, המבקשים לשפר את תזרים המזומנים שלהם ו/או להרחיב את פעילותם העסקית על ידי חדירה לשווקים חדשים, הרחבת סל מוצרים/שירותים וכיו"ב.


בשנת 2008 פעלו ברחבי הארץ כ- 25 קרנות מימון המעניקות הלוואות לעסקים קטנים, אשר העניקו מעל ל- 3,000 הלוואות בסך 383 מיליון ₪. שתיים מהקרנות המעניקות הלוואות לעסקים ממומנות באמצעות תקציב המדינה

- קרן סיוע לעסקים בערבות מדינה
-  והקרן לעולה העצמאי.

רוב הקרנות המעניקות מימון לעסקים קטנים וגדולים כגון והלוואות, ממומנות באמצעות תורמים מחו"ל. חלופה זו מומלצת, אך מצריכה תכנון מראש בשל ההתניות לקבלת הסיוע ופרק הזמן הדרוש. ייחודן של קרנות אלו הוא בתנאיהן, אשר באים להיטיב עם הלווים – בריביות ו/או בגובה הביטחונות הנדרש, במתן תקופת "גרייס" וכדומה. חשוב לדעת כי קבלת מימון מקרן סיוע לעסקים כרוכה בהגשת תוכנית עסקית, הכוללת תחזית פיננסית מפורטת, בהצגתם של דו"חות כספיים ומסמכים שונים. כלומר, התהליך כולו עלול להימשך מספר שבועות עד חודשים. לכן כדאי להגיש בקשה שכזו מבעוד מועד. סביר להניח, שעסק אשר מתכנן את פעילותו לטווח הבינוני ובמקביל גם מנהל תחזיות תזרים מזומנים, יידע לצפות מראש מתי יזדקק להזרמת כספים.

פקטורינג

הינו פתרון פיננסי למימון הון חוזר לטווח קצר, המציע מוצר המשלב מימון, ביטוח אשראי, גבייה ושירותי ניהול פיננסי. מימון לעסקים קטנים וגדולים על ידי חברת פקטורינג, כולל מתן מקדמה בשיעור של 85%-80% על חשבון התשלום העתידי שיקבל היצרן או היצואן מהחייב שלו. בארץ נמצא שוק זה בשנותיו הראשונות, בעוד שבעולם, ובעיקר במערב אירופה וארה"ב, הינו מכשיר פיננסי נפוץ כבר עשרות שנים ומהווה מוצר משלים לתיקי האשראי הבנקאי של חברות. בהתאם לכך, מוחזקות מרבית חברות הפקטורינג הגדולות בעולם על ידי תאגידים בנקאיים. לפי נתוני הבנק העולמי היקף מחזורי העסקאות הממומנות בפקטורינג נאמדים בלמעלה מטריליון דולר בשנה. יתרונות אפיק זה עבור עסקים מתבטאים במימון מיידי כנגד חשבוניות. מימון זה אינו נכלל באובליגו העסקי ומעניק לחברה מקור מימוני נוסף המבוסס על הכנסות, מאפשר צפי מדויק של תזרים המזומנים לניהול העסק, הפחתת סיכון אשראי של לקוחות וחובות אבודים, הפחתת הוצאות תפעול על ידי מיקור חוץ של גביית חובות מסחריים, העלאת דירוג האשראי.

בעלי עסקים מוזמנים לפנות אלינו

לקבלת ייעוץ מקצועי ופתרונות מימון לעסקים קטנים גדולים השאירו פרטים בטופס

ברשותך כרטיס אשראי:
סוג כרטיס אשראי:
שכיר \ עצמאי:*
האם חשבונך הוגבל בשנה האחרונה:*
האם הוחזרו המחאות מחשבונך בשלושה חודשים האחרונים:*
האם יש ברשתך נכס נדלן:*

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש