שתף

מעקב אחר התיק הפנסיוני

"בנקרייט", פורטל המידע הפיננסי המוביל בישראל, מציג: אלו הטיפים המרכזיים למעקב אחרי התיק הפנסיוני שלכם

27.07.2010

לא מעט מאמץ מושקע בתהליך שלפני רכישת תוכנית פנסיה, אלא שזה לא נגמר שם.

הפנסיה מלווה אותנו מספר עשורים בהם חלים שינויים הן בשוק (שינויי חקיקה, מוצרים חדשים וכו') והן בחיים שלנו (שינוי ברמת הכנסה, החלפת מעסיק, שינוי סטאטוס משפחתי וכו').

תוכנית פנסיונית לא מעודכנת יכולה לגרום לנו להפסיד.

כך, למשל, נשוי שילדיו בגרו, ולא עדכן את התוכנית שלו, ישלם יותר על הכיסוי הביטוחי שלו.

גם בעת שינוי כתובת מגורים חשוב לעדכן את חברת הביטוח או את קרן הפנסיה בין היתר, על מנת שנוכל לקבל את הדואר שנשלח אלינו.

מעבר לכך, התיק הפנסיוני שלנו הולך וגדל עם השנים במעבר בין מעסיקים או בין תוכניות.

לעתים, עובדים מעדיפים להקפיא את התוכנית שהיתה להם אצל המעסיק הקודם, ולעבור לתוכנית של המעסיק החדש. בעיקר מאחר והיא אטרקטיבית יותר.

להלן הטיפים העיקריים למעקב אחר התיק הפנסיוני:

  • פתחו קלסר בו תתעדו ותשמרו את כל המסמכים הקשורים להסדרים הפנסיוניים שלכם: העתק מהפוליסות, דו"חות שנתיים, אישורים על העברת זכויות ושאר מסמכים. מסמכים אלו יאפשרו לכם להתחקות אחר הזכויות שצברתם בתוכניות השונות במועד הפרישה, והם יהוו אסמכתא חוקית לדרישת זכויות אלו.
  • בכל שינוי בתוכנית הפנסיונית בקשו העתק בכתב מהקרן / מחברת הביטוח או מהמעסיק. ישנם מצבים בהם הגורם המבטח יגלגל את האחריות על מעסיק וההיפך, ואתם תפלו בין הכסאות. לכן, רצוי שכל האישורים יהיו בידיכם ובכתב.
  • בעת החלפת סוכן בקשו לעדכן את מספר הסוכן שלכם על כל הפוליסות שלכם, כולל אלו שמוקפאות, כך שהטיפול בתיק שלכם יבוצע על ידי גורם יחיד.
  • אחת לשנה עם קבלת הדו"ח השנתי יש לוודא שהנתונים נכונים ושהסכומים תואמים את מה שסוכם מראש (אפשר לעשות זאת גם בסיוע של המשווק / הסוכן הפנסיוני שלכם).
  • מועד קבלת הדו"ח השנתי הוא הזדמנות טובה להשוות את הביצועים של קרנות הפנסיה וחברות הביטוח, את מדדי הסיכון, את היציבות האקטוארית עקב הצטרפות עמיתים חדשים ואת השינוי שחל במקדם הפנסיה שלכם.
  • אחת לתקופה בדקו עם המשווק / הסוכן הפנסיוני שלכם, האם חלו שינויי חקיקה שמשפיעה עליכם והאם יש מוצרים חדשים טובים יותר.
  • לקראת גיל 50 בקשו מהסוכן שלכם לבצע עבורכם סימולציה של הזכויות שתצברו עד הפרישה. בשלב זה של חייכם אי הוודאות לגבי הצרכים לאחר הפרישה פוחתת, ולכן תוכלו לבצע את ההתאמות הנדרשות.

המשך – ניתוח הדו"ח השנתי

מדריך פנסיה וגמל – תוכן עניינים

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע להשוואת תוכניות אנונה, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש