שתף

חוששים לגובה הפנסיה החודשית שלכם בעקבות ההתרסקות ב"טבע"? חשבו מסלול מחדש

לא רק המפולת האחרונה במניית ענקית התרופות הישראלית הפופולארית, גם העלייה המרשימה בתוחלת החיים בעקבות התקדמות המדע והטכנולוגיה, עשויה להביא להקטנת קצבת הפנסיה החודשית שלנו. כיצד? הפרטים בכתבה שלפניכם

08.10.2017

קרנות הפנסיה משקיעות את כספי החוסכים בשוקי ההון במדינה, על מנת לקצור תשואות נאות להן ולמשקיעים בהן.

 

70% מההשקעות מבוצע במכשירים הנתונים לבחירת מנהלי הקרן, כשככלל, 30% מושקעים באגרות חוב (אג"ח) מיועדות, הנושאות ריבית מובטחת של 4.86 אחוזים.

 

את אגרות החוב הללו מנפיקה המדינה.

 

כלי השקעה ייחודי זה נועד לצמצם את החשיפה לשוקי ההון, כדי למנוע מצב שבו חוסכים יאבדו חלק גדול מהפנסיה שלהם בשל מפולת כזו או אחרת.

 

על כן, ובאופן מובחן ואקטואלי יותר, ניתן לומר כי חשיפתן המסורתית ורבת השנים של קרנות הפנסיה, ביטוחי המנהלים וקופות הגמל למניית ענקית התרופות הישראלית "טבע" הנמצאת במצוקה וצונחת הן בבורסה בוול סטריט והן בבורסה בתל אביב - אינה אמורה להשפיע בצורה חדה מאוד על מצבן של קרנות הפנסיה של הציבור בישראל.

 

כן, זהו המצב גם לא לאחר ההחלטה האחרונה מלפני כמה ימים של ה-FDA, רשות התרופות והמזון האמריקאית, לאשר לחברת התרופות "מיילן", לשווק גרסה גנרית ל"תרופת הדגל" של "טבע", "קופקסון", המיועדת לטיפול בטרשת נפוצה.

 

כמובן שהנחה זו אינה מגובה רק בנתון זה, אלא גם בנתונים נוספים.

 

מנתונים שנאספו היום (א') מאתר "סטוקר", המוגדרת כרשת חברתית למשקיעים המספקת רעיונות השקעה, מניות מומלצות, החזקות משקיעים מוסדיים, בעלי עניין, והחזקות בקרנות נאמנות וקופות פנסיה, עולה אומנם כי המחזיקות בקרנות הפנסיה הגדולות בארץ, חברות הביטוח הגדולות, הן בעלות החשיפה הגבוהה יותר ל"טבע".

 

למרות זאת, שתי חברות הביטוח הגדולות: "מנורה מבטחים" ו"מגדל", הנמצאות במקום הראשון והשני בשיעור אחזקת ניירות הערך של "טבע" מבין הגופים המוסדיים בישראל נכון לסוף הרבעון הראשון של שנת העסקים הנוכחית (2017), מחזיקות רק ב-0.75% וב-0.54%, בהתאמה, מניירות הערך של "טבע".

 

מהנתונים באתר עולה בנוסף כי נכון לסוף הרבעון הראשון של 2017, כלל הגופים המוסדיים, שהמרכזיים שבהם בישראל הן חברות הביטוח ובתי ההשקעות, החזיקו, בסך הכל, ב-4.27% מניירות הערך של "טבע".

היום (א') צנחה מניית "טבע", ענקית התרופות הישראלית, עם סיום המסחר בבורסה בתל אביב בלמעלה מ-13 אחוזים.

מניית מתחרתה, "מיילן", לעומתה, זינקה עם סיום יום המסחר בתל אביב, בלמעלה מ-19 אחוזים.

מנתנונים אלו ומנתונים נוספים מהימים האחרונים, דומה כי המצב של "טבע" בכי רע.

 

בינתיים, כך נראה, רק הזמן יגיד אם "טבע" תוכל להתאושש מהמשבר הזה.

 

אך השאלה כבדה ועמוקה יותר ממצבה של "טבע". היא נוגעת לסיבה מרכזית נוספת המקטינה משמעותית את קצבת הפנסיה החודשית העתידית שלנו:

 

סביר להניח שהשקעתם זמן ומאמץ בבחירת תוכנית הפנסיה שלכם.

סביר להניח בנוסף כי זמן לקח לכם להתלבט בין ביטוח מנהלים וקרן פנסיה וכי בדקתם והשוויתם את ביצועי הקרנות השונות על מנת לבחור נכון.

אולי אתם, כמו רבים אחרים, נוהגים להיכנס מדי פעם לאתר האינטרנט של בית ההשקעות או של חברת הביטוח המנהלת את כספי הפנסיה שלכם, על מנת לבדוק כמה כסף הצטבר בחשבונכם, ולהיאנח מיד לאחר מכן בחוסר שביעות רצון?

אך האם אתם בטוחים כי הסכום המצוין בחשבון הפנסיה שלכם הוא אכן הסכום שתקבלו ביום פקודה, לכשתדרשו לו באמת? ובכלל, איך אפשר לחשב כמה כסף באמת תקבלו ביום הפרישה?

 

אופן חישוב הקצבה - עניין של חשבון פשוט

 

על מנת לחשב את סכום הקצבה החודשי שיתקבל עם היציאה לפנסיה, יש לחלק את ההון שנצבר בקרן למספר כלשהו.

מהו המספר? שאלה מצוינת.

 

למספר הזה קוראים מקדם המרה, והוא מהווה למעשה את מספר השנים שאנו צפויים לחיות.

רגע, אבל כולנו רוצים לחיות עד 120, מה שאומר שמקדם ההמרה צריך להיות 50 שנים לפחות.

 

אולם, רצונות לחוד ומציאות לחוד.

 

את מקדם ההמרה לא אנו קובעים, כי אם חברת הביטוח או חברת ההשקעות בה מצויה קרן הפנסיה שלנו, ושם החישוב מעט אחר, ומבוסס על תוחלת החיים הממוצעת של פורשי הפנסיה כולם.

באופן טבעי, ככל שהמקדם יהיה נמוך יותר סכום הקצבה החודשית שיתקבל יהיה גדול יותר, היות וחברת הביטוח מעריכה כי נחיה פחות שנים.

 

שאלה: אם המקדם יהיה גדול, אולם אנו נחיה פחות שנים ממנו?

תשובה: או אז, לא נספיק ליהנות מכל הכסף שנצבר.

 

קל להבין, אם כן, את חשיבותו של המקדם המספרי ואת הדרך בה הוא נקבע.

 

יחד עם זאת, עם השנים חלה שחיקה משמעותית במקדם ההמרה.

תוחלת החיים הממוצעת בישראל ובעולם כולו עולה, מה שמביא לשחיקה ישירה במקדם ההמרה ולקצבה חודשית נמוכה יותר, בהתאמה.

המשמעות ברורה להפליא:

 

באמצעות שחיקת מקדם ההמרה מניחות חברות הפנסיה כי אנו נחיה יותר, מה שמחייב לחלק את ההון הפנסיוני על יותר חודשים - דבר המקטין בהכרח את הקצבה הפנסיונית החודשית שלנו. 

השינויים המשמעותיים במקדם ההמרה התרחשו מאז תחילת שנות ה-2000, אז הפך מינימום התשלום של קרנות הפנסיה לציבור המבוטחים הזכאים מ-10 שנים ל-20 שנים.

 

השינוי הגדול יותר קשור במועד קביעת המקדם: 

 

אם עד שנות ה-90' של המאה הקודמת, הובטח מקדם ההמרה למבוטח בעת החתימה על הפוליסה, הרי שמאז תחילת העשור הקודם לא קיימות עוד פוליסות בהן המקדם - מובטח.

המשמעות: המקדם ובהתאמה: קצבת הפנסיה החודשית, תחושבנה רק בעת יציאתכם, המבוטחים לפנסיה.

 

שאלה: כיצד, אם כן, יוכל המבוטח לדעת מה תהיה סכום הקצבה החודשית בטרם יפרוש לפנסיה?

תשובה: הוא לא יוכל.

 

זאת ועוד: לעתים, גם בשנות הפרישה של המבוטח ייתכן וישונה המקדם (ובהתאמה גם סכום הקצבה החודשית), באם תידרש התאמה אקטוארית של הקרן.

 

כיצד, אם כן, מגולם ההבדל במקדם ההמרה בין קרנות הפנסיה וביטוח מנהלים?

 

הויכוח אודות העדיפות של קרן פנסיה או ביטוח מנהלים הוא ויכוח ישן שלא יסתיים לעולם, וברור כי כל חוסך בוחר את האפיק המתאים לו ביותר.

יחד עם זאת, גם היום מציעות קרנות הפנסיה מקדם המרה נמוך יותר מזה של ביטוחי המנהלים, ולפיכך מקנות קצבה חודשית גדולה יותר למשקיעים.

 

בהנחה ויש מביניכם שהשקיעו את כספם בתוכנית הונית שאינה משלמת קצבה, הרי שביכולתכם לבחור בגיל הפרישה היכן תשקיעו את כספיכם – בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים, כשהבחירה ביניהם תהיה נקודתית על פי מקדם ההמרה הנהוג באותו מועד חישוב.

 

חשוב לזכור! כי סוגיית מקדם ההמרה תופעל ביום בו תרצו כמשקיעים, להתחיל לנצל את הכסף, ולא ביום בו תרצו להתחיל לחסוך. 

 

למידע נוסף על מקדם ההמרה ניתן להיכנס למאמר "חיסכון לקצבה".

 

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לביטוח מנהלים, אנא מלאו את הטופס הבא:

 

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש