שתף

מנהלים תיק השקעות עצמאי בבנק? זה יכול לעלות לכם ביוקר

מנהלים תיק השקעות עצמאי בבנק? זה יכול לעלות לכם ביוקר

06.04.2014

מסקר חדש עולה כי משקיעים רבים שמנהלים תיק השקעות בבנק, אינן מודעים לעלויות הגבוהות שכרוכות בכך. בואו לגלות מה אפשר לעשות

 

אם אתם מנהלים באמצעות אחד מהבנקים תיק השקעות, אתם משלמים סביר להניח מאות, ולפעמים גם אלפי שקלים מדי שנה, על סעיף שנקרא "דמי משמרת". זהו אחד מאותם סעיפים עלומים שמאפשרים לבנקים להרוויח סכומי עתק, מאחר שציבור הלקוחות, ברוב המקרים, אינו מודע לעלויות ולדרך שבה הבנקים מרוויחים.

 

סקר חדש שנערך באחרונה ופורסם בגלובס, גילה כי 62 אחוזים מהמשקיעים כלל לא יודעים מהו הסכום שהם משלמים לבנק בעבור סעיף "דמי המשמרת". בסקר השתתפו כ-300 נשאלים בגיל 35 ומעלה שיש להם השקעות בשוק ההון או חיסכון בתוכניות רלוונטיות באמצעות הבנקים. מטרת הסקר הייתה לאפיין את התנהגות המשקיע הישראלי, לבחון סוגיות כמו גודל התיק, בחירת ההשקעות, העדפות הסיכון והידע הפיננסי שיש ללקוחות.

 

מהסקר מתברר כי אנשים רבים אינם מודעים לכך שערכו של התיק מושפע במידה רבה לא רק מהתשואה שהוא משיג, אלא מעלויות הניהול שלו. בעוד שאנשים רבים מודעים כיום לנושא העמלות בתחום העו"ש, בשל העיסוק התקשורתי הנרחב בנושא, מעטים יחסית מכירים את המתרחש בתחום עמלות המסחר העצמאיות. בעבור מי שמנהל תיק השקעות, ההוצאות על עמלות העו"ש הן שוליות ע"פ רוב ביחס לעמלות שנהוגות בתחום ניירות הערך. משקי בית רבים שיש להם תיקי ניירות ערך בבנקים, יכולים לחסוך סכומים משמעותיים אם ינהלו מו"מ ויפחיתו את העמלות.

 

ממחקרים שבדקו את הנושא עלה כי לא מעט משקיעים כיום משלמים עמלות גבוהות בשיעור של אפילו 0.6% ומעלה למכירה או קנייה של נייר ערך ו-0.7% בשנה לדמי ניהול. זאת, בעוד לקוחות אחרים שנהנים מתנאים מועדפים, משלמים תעריפים נמוכים בהרבה. בחלק מהמקרים יש לקוחות שמקבלים אפילו פטור מלא מעמלות על ניהול ניירות ערך למשקי בית ותעריפים של אפילו 0.1% לקנייה או מכירה של נייר ערך (זה נכון הן למשקי בית והן לעסקים). ההפרשים עשויים להסתכם באלפי שקלים בשנה בתיק ממוצע.

 

אז מה עושים? אם יש לכם תיק ניירות ערך – ראשית בדקו מה גובה העמלות שאתם משלמים באמצעות אתר האינטרנט או בסניף הרלוונטי. לאחר מכן, שווה לכם לפנות לבנקים אחרים – כדי לקבל מהם הצעות, ולנהל מו"מ כדי להגיע בסופו של דבר לתוצאה הטובה ביותר. שווה לכם בהחלט להשקיע זמן גם בבדיקת האפשרות של ניהול התיק שלא דרך הבנקים, באמצעות כלים שמספקות חברות שונות, שעשויות להציע לכם עלויות נמוכות עוד יותר.

 

מה יש בתיק?

 

הנה עוד נתונים מעניינים שעלו מהסקר:

  1. כ-40 אחוז מהישראלים שיש להם תיק השקעות, מנהלים תיק קטן יחסית שגובהו פחות ממאה אלף שקלים. כ-42 אחוזים מנהלים תיק שגובהו עד חצי מיליון שקל, רק 11 אחוזים מנהלים תיק שגובהו עד מיליון שקל, מתוכם חמישה אחוזים בערך מנהלים תיק של עד חמישה מיליון שקלים.

     
  2. כ-52 אחוזים מהנשאלים אמרו כי הם מחליטים לבד איך ובמה להשקיע, ללא התייעצות עם מומחים. הגורמים המשפיעים על ההחלטות של המשקיעים הם, ע"פ סדר יורד, המלצות בכלי התקשורת הכלכליים, יועץ השקעות בבנק והמלצות של חברים.

     
  3. ע"פ הנתונים, רק כ-28 אחוז נעזרים בחברת ניהול תיקים או בית השקעות כדי לנהל חלק מהחיסכון הביתי שלהם.
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש