שתף

מחקר: כמחצית מההורים הצעירים אין ביטוח חיים

מחקר: כמחצית מההורים הצעירים אין ביטוח חיים

11.01.2015

נתונים חדשים מגלים שלחלק גדול מההורים הטרים אין ביטוח חיים, וכי ילדיהם עלולים להידרדר לעוני במקרה של מוות.

 

אחת הטרגדיות הקשות ביותר שיכולות לקרות לכל משפחה היא מוות של הורה. לצד האבל הכבד, לאסון שכזה יש גם השלכות כלכליות שעלולות לפגוע ביכולתם של קרובי המשפחה האבלים להשתקם ולחזור לתפקד. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר במשפחה שבה יש ילדים קטנים, שעלות הגידול שלהם גבוהה במיוחד.

 

הדרך הטובה ביותר לצמצם את החשש מהתמוטטות כלכלית במקרה של אסון, היא לעשות ביטוח חיים. למרות זאת, בדיקה שנערכה באחרונה גילתה כי לקרוב למחצית מההורים הטריים בישראל אין ביטוח חיים. המשמעות - במקרה חס וחלילה של מוות של אחד ההורים, הילדים יישארו ללא פיצויים ותמיכה, והמשפחה עלולה להידרדר לעוני.

 

מחקר חדש שנערך באחרונה ופורסם בחדשות ערוץ 2 משרטט תמונה על פיה ל-41% מן ההורים לילדים עד גיל שלוש, כמעט מחצית מהציבור הזה, אין כלל פוליסה של ביטוח חיים.

בנוסף - מבין אלו שרכשו את הפוליסה, רק כ-50% שינו או הרחיבו אותה לאחר לידת הילד הראשון, למרות השינוי במצבם המשפחתי. כלומר, ע"פ המחקר, רק לכשליש מההורים הצעירים אשר חיים בישראל יש ביטוח חיים שמתאים למצבם המשפחתי.

 

הנתונים מצביעים ככל הנראה על כך שרוב ההורים אינם מודעים מספיק לנושא. מהמחקר עלה כי 54% מההורים הצעירים לא יודעים איזה סכום תצטרך משפחתם במקרה של מוות, וכי הם חוששים שמקורות ההכנסה שיישארו למשפחה לא יספיקו כדי לשמור על רמת חיים סבירה, אבל לא עושים דבר בנידון.

 

כמה זה עולה?

 

אם לוקחים בחשבון סכום גבוה של 3,500 שקלים לחודש, תמיכה בילד, ומכפילים אותו למשל ב-25 שנה לצורך תמיכה עד גיל 25, מדובר בסכום של כמיליון שקל – שעלות הביטוח שלו היא כ-70 שקלים בחודש.

כלומר, משפחה צעירה ממוצעת, שרוצה לבטח את אחד ההורים, ויש לה שני ילדים, צריכה להוציא על סעיף זה 100-200 שקל בחודש, בכפוף לגיל הילדים.

 

אז מה עושים?

 

ראשית, כדאי לבדוק אם יש לכם ביטוח חיים ואם כן באיזה סכום. לעתים, לאנשים יש ביטוח כזה שהם לא מודעים לו, אותו רכשו בעבר. שימו לב שביטוח חיים שעשיתם בזמן לקיחת משכנתא - נקרא ביטוח משכנתא ואיננו רלבנטי, ומשועבד לבנק.

 

שנית, העריכו מהו הסכום אותו תצטרך המשפחה שלכם מדי חודש, במקרה של מוות של אחד מההורים ואבדן ההכנסה הנגזר מטרגדיה שכזו. נהוג לחשב את הסכום כך – לאחר הפטירה, תזדקקו לכ-85% מההוצאה השוטפת שלכם במהלך השנה האחרונה (הפחיתו את הוצאות המשכנתא אם יש כאלו לצורך החישוב, שכן היא תוחזר על ידי הביטוח שרכשתם).

 

כעת בדקו כמה יעלה לכם ביטוח חיים בסכום לו אתם נזקקים, וקבלו הצעות מחברות הביטוח השונות. מעבר לכך מומלץ לרכוש מרכיב ביטוחי באופן עצמאי ולא כחלק מההפרשות לפנסיה היות ולרוב ברכישה עצמאית עלות ביטוח החיים זולה משמעותית מזו הנמכרת במסגרת הפנסיה.

 

 

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader