שתף

מחקר: מאיפה מגיע הכסף לרכישת הדירות בישראל?

מחקר: מאיפה מגיע הכסף לרכישת הדירות בישראל?

09.03.2015

חוקרי בנק ישראל ניסו לגלות מהו מקור המימון של רוכשי הדירות בארץ – וחזרו עם כמה מסקנות מעניינות

 

מחקר חדש שערך לאחרונה בנק ישראל מגלה נתונים מעניינים על מקור הכסף של רוכשי הדירות בישראל. המחקר בדק את הנעשה בשוק בשנים 2004-2011 תוך התמקדות בשנתיים שבין 2009-2011.

 

לפיכך, יש לזכור שהוא לא מצביע על מה שהתפתח בשוק בארבע השנים האחרונות.

 

להצעת מחיר בנושא ייעוץ משכנתא

 

המחקר בדק את השינויים שחלו באופן מימון הדירות והמסקנה העיקרית שעלתה ממנו היא כי לאורך השנים האלה, לא השתנה באופן משמעותי שיעור ההחזר החודשי למשכנתא מתוך ההכנסה של משקי הבית.

החוקרים שביצעו את המחקר, ד"ר יואב פרידמן וד"ר סיגל ריבון, קובעים כי מחירי הדירות שזינקו בשנים הללו גרמו לרוכשי הדירות להגדיל רק בהיקף קטן את ההון העצמי ולהסתמך בעיקר על הגדלה משמעותית של היקף המשכנתא ופריסתה.

 

מניתוח הנעשה בשוק עלה כי המשכנתא הממוצעת גדלה ב-350 אלף שקל בשנת 2004 ל-550 אלף בשנת 2011.

גידול זה התאפשר ללווים בזכות הארכת התקופה של החזר המשכנתא, ירידת הריביות על המשכנתאות שהפחיתה את ההחזר החודשי המיידי - וכן עלייה קטנה בהכנסה הריאלית של משקי הבית שרכשו דירות.

מהמחקר עולה עוד כי במשך השנים 2004-2011 חל גידול קטן יחסית בהון העצמי, בין השאר באמצעות עלייה בערך הנכסים הפיננסים שבידיי הציבור.

 

עורכי המחקר קובעים כי שילוב נתונים אלו אפשר לרוכשי הדירות גם לשמור על רמה דומה של צריכה פרטית לזו של קודמיהם, ללא שהחזר המשכנתא החודשי הכריח אותם לצמצם הוצאות פרטיות. עם זאת, לא ברור אם הדבר התאפשר גם בזכות הגדלה של הלוואות אחרות, והפחתה בחסכונות לטווח הארוך של הלווים ושל בני משפחתם.

 

עם זאת, יש לזכור כי מחקר אחר של בנק ישראל שפורסם בשנת 2013, שנתיים לאחר תום המחקר הנוכחי, קבע כי בהן דווקא נרשם גידול בהחזר - שהגיע עד לרמה של 34% בשנת 2013 בהשוואה ל-23% בשנת 2009.

זאת לאחר שבשנים 2008-2012 מחירה של דירה ממוצעת עלה ב-54%. בעקבות העלייה בשנים האלה, ובעקבות העלייה בביקושים למשכנתאות לדיור, בנק ישראל הטיל בשנים האחרונות שלל מגבלות על גודל ההלוואה שניתן לקחת (המשכנתא הממוצעת כיום עומדת על סכום של 620 אלף שקל) ועל אורכה.

 

כדי להתמודד עם המגבלות הללו, כיום, על פי ההערכות, רוכשי דירות רבות נעזרים בהלוואות נוספות, כולל כאלו שמגיעות מבני משפחה, ובחסכונות ארוכי טווח שלהם ושל הקרובים להם. זאת, כדי להשלים את ההון העצמי הנדרש בהתאם לכללי בנק ישראל. הניסיון מלמד כי ההתייקרות של הדירות והמגבלות שהטיל הבנק לא עצרה את הרוכשים.

 

ההמתנה לחוק מע"מ 0 הקפיאה את הביקושים לזמן מה, אולם אלו חזרו לזנק לאחר ביטולו. כעת, ניתן להעריך כי הרוכשים עושים כל מאמץ אפשרי כדי לגייס את ההון העצמי הדרוש, דבר שפוגע בכל זאת בהון הזמין לרשותם ולרשות בני המשפחה, גם אם הדבר לא בא לידי ביטוי בשיעור ההחזר מההכנסה הפרטית הפנויה, כפי שנמדד על ידי בנק ישראל.

 

לקבלת הצעה בנושא : ביטוח משכנתא | ריבית משכנתא

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש