שתף

מה לעשות כשמאבדים את הארנק?

הנה ההמלצות שלנו, מה צריך לעשות רגע אחרי שתפסתם את הראש, והפנמתם שהארנק איננו

17.11.2009

רגע מצמרר, אין ספק. אתם מביטים ימינה, מביטים שמאלה, מעל ומתחת, מלפנים ומאחור – איך שלא תסתכלו על זה, הארנק שלכם נגנב!מה עושים? ראשית,  אמרו שלום למזומנים, ו...כל השאר תחת שליטה. לא סוף העולם.

הנה ההמלצות שלנו, מה צריך לעשות רגע אחרי שתפסתם את הראש:

  1. כרטיסי אשראי ופנקסי שיקים – המטלה הראשונה והחשובה מכל היא להודיע לחברת כרטיסי האשראי על הגניבה, וכן לבנק שלכם לגבי פנקס השיקים. שני הגופים יבטלו וינפיקו כרטיסים ופנקסים חדשים בתוך מספר מועט של ימים. גם אם הגנב הספיק לרכוש מוצרים דרך כרטיס האשראי שלכם – אפשר להירגע. העסקאות שלא בוצעו על ידיכם זוכות לכיסוי ביטוחי של חברת האשראי, ואתם לא ניזוקים.
  2. ביקור במשטרה – יש לגשת לסניף משטרה הקרוב אליכם, ולהודיע על הגניבה. לאחר רישום הודעתכם ינפיק לכם נציג המשטרה הצהרה רשמית בדבר הגניבה. הצהרה זו תשמש אתכם כדי לשחזר חלק מהמסמכים שנגנבו יחד עם הארנק.
  3. גיחה למשרד הפנים – עמידה של כשעה בתור + 100 ₪ תזכה אתכם ב...תעודת זהות "על המקום". אם במקרה הארנק הכיל גם את הדרכון שלכם, הרי שתצטרכו למלא טפסים ולמסור אותם לפקידי משרד הפנים, ולאחר מספר ימים הדרכון יגיע אליכם בדואר רשום.
  4. טלפון למשרד הרישוי – רישיון הנהיגה נגנב במסגרת החגיגה? אין צורך להגיע עד לסניפי המשרד. די בשיחת טלפון קצרה, ורישיון הנהיגה יגיע אליכם בתוך מספר ימים.
  5. כרטיס קופת חולים – לכל קופת חולים מדיניות שונה לגבי הנפקה כרטיס חבר חלופי. בקופת חולים לאומית וב"מכבי" זה נעשה טלפונית, ואילו בשירותי בריאות מבקשים שתגיע לסניף ותציג את האישור מהמשטרה בדבר הגניבה.
  6. כרטיס מועדון – שחזור כרטיסי מועדון של הרשתות השונות מתבצע במקום ע"י מסירת פרטים אישיים באחד מסניפי הרשת.

גניבת ארנק עולה לנו גם כסף?

התשובה היא כן. מעבר לעוגמת הנפש מעצם הגניבה והתהליכים הבירוקרטים הכרוכים בשחזור המסמכים, הרי שיש לזכור שההנפקות והשחזורים השונים עולים לרוב כסף.

כמה נשלם ועל מה?

  • שחזור המסמכים הבסיסיים שנמצאים ברוב הארנקים יעלה כ- 220 ₪. השחזור הבסיסי מתייחס אל כרטיס האשראי, תעודת הזהות, רישיון הנהיגה ורישיון הרכב.
  • הנפקת כרטיס קופת חולים תעשה חינם ב"לאומית" וב"מכבי", אך ב"כללית" ייגבו מכם 10 ₪ על הכרטיס החדש.
  • ביטול פנקס השקים יעלה עשרות שקלים, וגם ההנפקה של פנקס חדש עולה כסף (כמו תמיד).

בסיכום הכולל, זה תלוי מה היה לכם, כמובן, בארנק, אך ניתן לומר שגניבת ארנק תעלה לכם בין 250 ל- 450 ₪ (לא כולל כמובן אובדן מזומנים שהיו בו).

ואם זה קרה בחו"ל?

עוד יותר לא נעים, אבל לא סוף העולם אם נערכתם כראוי. בשל שכיחות תופעת גניבות ארנקים בחו"ל, מומלץ לכל מי שנוסע לצלם מראש את כל המסמכים: דרכון, כרטיסי אשראי, רישיון נהיגה בינלאומי, ולשמור על מספר החרום של חדר המצב במשרד החוץ, הפועל ברציפות 24 שעות ביממה כל השנה: 03-5303155.

כמו כן, עליכם לדווח על הגניבה למשטרה המקומית ולקבל אסמכתא מהם כדי להציגה לשגרירות הישראלית לצורך הנפקת דרכון חלופי.

הנפקת כרטיס טיסה חלופי, לעומת זאת, היא פעולה פשוטה: או שתדפיסו אותו שוב מתיבת המייל שלכם או שחברת הנסיעות תנפיק לכם חדש בו במקום.

מה שלא יהיה, אובדן ארנק הוא עניין לא נעים, ומסתבר שגם עולה כסף. זכרו זאת, ואל תפקירו אותו בשום מקום הרחק מעיניכם, אחרת תרגישו אבודים כמה ימים.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש