שתף

מהן הריביות שאפשר לקבל עכשיו על המשכנתא?

15.09.2014

חסכון משמעותי הורדות הריבית חוסכות לא מעט כסף לכל מי שיש לו כבר משכנתא – וכל הורדה של רבע אחוז חוסכת עשרות עד מאות שקלים לחודש, תלול במסלול ובגובה המשכנתא. בעבור מי שנטל למשל משכנתא לפני המשבר העולמי ב-2008, ולקח חלק גדול ממנה בריבית משתנה, החיסכון יכול לעמוד אפילו על סכום של כ-1000 שקל בחודש בהשוואה לתשלום לפני כשש שנים.
ממחזרים במרץ הורדות הריבית הופכות חלק גדול מהמשכנתאות בישראל לכאלה שכדאי לשקול למחזר אותן. בתנאים הנוכחיים, יש סבירות גבוהה שהמשכנתא שלקחתם בעבר תהיה פחות טובה מזו שתוכלו לקבל כעת - ובמקרים רבים העלויות של המחזור יהיו נמוכות בהשוואה לחסכון שתוכלו להשיג, שלא לדבר על התועלת שבהתאמת החזר המשכנתא למצבכם הפיננסי העדכני.
ב-12 החודשים האחרונים (יולי 2013 עד יולי 2014) אליהם מתייחסים הנתונים, עוד לפני הורדת הריבית הנוספת, 22 אלף משקי בית בישראל מחזרו משכנתאות - בהיקף של 11 מיליארד שקלים. ביולי עמד היקף המחזור על כ-1.1 מיליארד שקלים, כאשר הממוצע בתקופה האחרונה הוא כ-900 מיליון שקל בחודש. מהנתונים עולה כי קרוב ל-80 אחוז ממחזרים את המשכנתא באותו בנק בו היא נלקחה.
בישראל יש כ-760 אלף בעלי משכנתאות במשק, כך שיש עוד רבים שיכולים להסתייע בתהליך מחזור וטרם עשו זאת. עוברים לקבועה בשנים האחרונות השתנתה מאוד מגמת מסלולי המשכנתאות. הריבית הנמוכה במשק והמגבלות של בנק ישראל הפכו את המסלול של ריבית משכנתא קבועה ולא צמודה לאהובה במיוחד, ותוך שנתיים וחצי זינק נתח המשכנתאות במסלול זה ביותר מ- 1000%.
סך ההלוואות שניתנו במסלול זה בשנת 2011 באפריל היה רק כ-2% מהסכום הכללי, ואילו כיום הוא מגיע לכ-20%. מסלול הריבית הקבועה הצמודה הכפיל את עצמו באופן יחסי מאז 2011, ואילו מסלולי הריבית המשתנה ירדו ב-20%-30%. מסלול המט"ח נחתך בכ-50%. מסלול הריבית הקבועה ולא צמודה מאפשר החזר קבוע, שלא תלוי במדד המחירים או בשינויי הריבית, ובכך מאפשר יציבות גדולה וביטחון בהחזר החודשי.
העלות כמובן היא גבוהה יותר בהשוואה לשאר המסלולים, אבל כאשר הריבית במשק נמוכה, רבים מעריכים כי משתלם להסיט חלק גדול מהמסלול לריבית הזו. גם בבנק ישראל מרוצים מכך, מאחר שככל שיותר אנשים בוחרים במסלול זה, כך קטן הסיכון של אי יכולת החזר בעתיד כאשר הריבית תעלה. לקבלת הצעה אטרקטיבית למשכנתא חדשה הקליקו כאן לקבלת הצעה אטרקטיבית למחזור משכנתא קיימת הקליקו כאן
רוצים לחשב את ההחזר החודשי ודברים נוספים? היכנסו למחשבון משכנתא של בנקרייט.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש