שתף

מדריך לרישום נכס בטאבו

25.10.2011

רישום נכס בטאבו הינו אמנם השלב האחרון והסופי בעסקת מכר מקרקעין - ואולם - זהו שלב חשוב ביותר אשר רק לאחריו ניתן להכריז על סיומה של העסקה והבטחה מוחלטת של זכויות בעל הנכס.

 

רבים המקרים, לצערנו, בהם אדם קנה דירה, שילם בעבורה ממיטב כספו וחסכונותיו, גר בה כל חייו ובחלוף עשרות שנים ובשיבה טובה הלך לעולמו והוריש אותה לילדיו אשר גילו לתדהמתם כי עורך הדין אשר ליווה את ההורה בזמנו בעת רכישת הדירה התרשל, רשם על הנכס בטאבו הערת אזהרה בלבד וכעת משנפטרו הצדדים לעסקה ואבדו המסמכים הרלוונטיים - קיים קושי אמיתי בהשלמת רישום הבעלות והסדרת ירושתם במסמכי לשכת רישום המקרקעין !!!

 


פרט למקרים בהם אי רישום הנכס בטאבו הינו תוצאה של התרשלות עורך הדין המלווה את העסקה - קיימים מקרים רבים ביותר בהם אי הרישום הינו תוצאה של המערכת הבירוקרטית המורכבת של הסדרת הזכויות במקרקעין הקיימת במדינת ישראל הגורמת לעיכובים (לעיתים של שנים רבות) עד לרישום הנכס בטאבו.

 

ליווי על ידי איש מקצוע המתמחה בתחום הרישום בטאבו יגן על זכויותיכם ועשוי לחסוך לכם כסף רב - לקבלת הצעה


למרות חשיבותו הרבה כאמור של שלב רישום הנכס בטאבו - במדינת ישראל קיימות כיום מאות אלפי דירות אשר טרם נרשמו בטאבו על שם בעליהן עובדה אשר עלולה לפגוע משמעותית בזכותם של בעלי הזכויות בנכסים אלה.


רישום הזכויות בלשכת המקרקעין (הטאבו) הינו, כאמור, סיומו החשוב של תהליך עסקת המקרקעין המוגדרת בחוק. משמעות רישום הבעלות בטאבו הינה כי בעל הנכס  הינו הבעלים היחידים של הנכס ויכול מכח זכותו זו לעשות בנכס ככל העולה על רוחו (בכפוף להגבלות כאלו ואחרות על פי דין).


בקשת רישום בטאבו מבוצעת על ידי רוכש הנכס או הקבלן אשר בנה אותו אל מול לשכת הרישום האזורית, בהתאם למיקומו של הנכס.

 


אם טרם נרשמו הזכויות בנכס בטאבו, למשל, מאחר שטרם הושלם הליך הפרצלציה (חלוקת המקרקעין באמצעות מודד מוסמך ליחידות רישום בטאבו) או טרם נרשם בית משותף, אזי מתנהל בדרך כלל רישום הזכויות בקשר לנכס אצל הקבלן או היזם אשר מכר את הנכס ובו רשומים כל פרטי הנכס ועל פיהם מוצאים אישורי זכויות.


חובתו החוקית של הקבלן הינה לבצע את רישום הנכס בטאבו על שם בעליו לאחר השלמת הפרצלציה - ואולם - במקרים רבים מגלים רוכשי דירות (או בחלוף שנים - יורשיהם) כי הקבלן לא ביצע את חובתו וכי דירתם אינה רשומה בטאבו וכעת בחלוף השנים ולעיתים לאחר שהקבלן סגר את חברתו או פשט רגל ומסמכים רלוונטיים אבדו - קיים קושי בהשלמת רישום הנכס בטאבו.

 


הבעיה המרכזית הקיימת עבור מי שדירתם אינה רשומה על שמם בטאבו הינה הקושי להוכיח כי אכן הדירה מצויה בבעלותם. בעיה זו צצה אל מול הבנקים בבואם לבקש משכנתא על הדירה וכמובן אל מול רוכשים פוטנציאלים של הנכס ביום בו יבקש בעל הנכס למכור אותו.

מטבע הדברים מעטים הם הקונים המוכנים לקחת סיכון ולרכוש דירה אשר אינה רשומה בטאבו על שם בעליה - קונים אלה חשופים לתרגילי עוקץ ומרמה, ולמעשה, הם אינם יכולים לרשום הערת אזהרה על הנכס.

 

התוצאה הינה קושי אמיתי של בעלי הנכס למוכרו, ירידה משמעותית בערכו של הנכס או מאידך, ריביות גבוהות יותר בעת לקיחת משכנתא כנגד שיעבוד הדירה.


נקודה נוספת, הנדרשת לתשומת לב, היא, כי עלויות הטיפול של עורך דין בעסקה בנכס אשר אינו רשום בטאבו הינן גבוהות יותר. אין פלא, אפוא, כי הרישום בטאבו אינו המלצה כי אם חובה של ממש עבור מי שקיימת דירה בבעלותם !

 

המסקנה הנלמדת הינה כי ליווי מקצועי בהליכי הרישום בטאבו הינו חשוב ביותר לצורך הבטחת זכויות רוכש הנכס !


מעוניין בליווי מקצועי בסבך רישום הנכס בטאבו ? מעוניין בביצוע בדיקה מקיפה אודות זכויותיך בנכסיך ואופן רישומם בטאבו ?
הקש כאן ונציג מקצועי מטעמנו יחזור אליך ........

אזור הנכס:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש