שתף

מדד MSCI הכלכלה הישראלית בליגה של הגדולים - נכנסים ל-MCSI

במקביל לזעזועים הכלכליים שעוברים על רבים מהשווקים המפותחים בעולם, עושה רושם שדווקא המשק הישראלי מסרב לעצור

02.06.2010

הכלכלה הישראלית הקטנה, זו שצלחה את המשבר בהצלחה מרשימה, נכנסה לקבוצת השווקים המפותחים במדד ה-MSCI העולמי לדירוג ניירות הערך.

ההחלטה על שדרוג מעמדה של ישראל באה במקביל לכניסתה כחברה ה-31 של ארגון ה-OECD, ארגון הסחר של המדינות המפותחות.

אין כל ספק, כי כניסתה של ישראל לשני המועדונים היוקרתיים היא מחמאה גדולה להתקדמות הכלכלית בישראל בשנים האחרונות, ומאפשרת לכלכלה הישראלית לעבור לשחק בליגה של הגדולים.

אולם, לא על סמך שיקולים כלכליים בלבד הצליחה ישראל לעבור את סף הכניסה.

יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם משיקולים פוליטיים שהיוו משקל כבד בהסכמת מעצמות הכלכלה לקבל את ישראל למועדונים הנחשקים.

חשוב מכך, כניסתה של ישראל לקבוצת המדינות המפותחות במדד ה-MCSI, טומנת בחובה, בנוסף ליתרונות השונים, גם חסרונות, מכשולים ואתגרים רבים, אליהם יצטרך המשק הישראלי להסתגל במהירות.

לא כל המדינות שנכנסו למדד המדינות המפותחות של ה-MCSI הושפעו מהמהלך לטובה.

יוון, שנמצאת כיום על סף פשיטת רגל, עברה תהליך דומה בתחילת העשור, אך התקשתה להתמודד בזירה של הגדולים.

ישראל, שהייתה גורם משמעותי בקבוצת המדינות המתפתחות, תיאלץ להסתגל למצב, בו היא דג רקק קטן, שהמשק שלו מהווה 0.4% בלבד מסך כלכלות המדינות המפותחות.

אבל, מה זה בכלל מדד ה-MCSI?

ה-(MCSI (Morgan Stanley Capital International הוא אינדקס דירוג של מדדי מניות, ושווקי הון ברחבי העולם המורכב משלושה מדדים שונים: ה-MSCI World, ה-MSCI EAFE ומדד ה-Kokusai.

במסגרת קבוצת השווקים המפותחים אליה נכנסה ישראל, תפקיד ה-MCSI לאגד, לדרג ולנתח את ניירות הערך של 23 מדינות המוכרות כמפותחות (ב-OECD לדוגמא, חברות 31 מדינות).

מנגד, הוא אינו מתייחס כלל למדינות שלא נכללות בקבוצה (לדוגמה: כל מדינות מזרח אירופה, דרום אמריקה ואף חלק ממדינות האיחוד האירופי אינן נכללות ברשימה).

למרות שמדובר במדד אחד מיני רבים, השפעתו על העולם הפיננסי גבוהה יחסית ליתר המדדים, ויש לו משקל רב עבור ההשקעות הזרות במדינה.

מהם היתרונות בכניסה ל-MCSI?

עם הכניסה למועדון 23 המדינות יקבל המשק הישראלי חותמת נוספת לחוסנו ולאמינותו. 

בכך, הצטרפה ישראל למועדון המכובד, הכולל את ארצות הברית, אנגליה גרמניה, צרפת יפן ועוד מעצמות כלכליות נוספות.

בעקבות תעודת האמינות החדשה הזאת, שקיבל המשק הישראלי, צפויות ההשקעות הפאסיביות בישראל לגדול בכ-2.8 מיליארד דולר (בעיקר במכשירים כמו תעודות סל וקרנות מחקות).

כמו כן, כספים שמיועדים להשקעה במדינות המפותחות יחלו לזרום גם לישראל. רק לצורך השוואה, על כל דולר שמושקע במדינות המתפתחות מושקעים כ-7 דולרים במדינות המפותחות.

אבל יש גם צד פחות נעים....

מי שחושב, שהמשק הישראלי יכול לנוח על זרי הדפנה, לאחר שצלח את סף הכניסה למועדון של הגדולות - טועה בגדול.

כבר ביום בו נכנסה ישראל לרשימת ה-MCSI, הרגישו השווקים בישראל טלטלה עזה, אם כי צפויה, שהביאה להיקף שיא במסחר של כ-16.4 מיליארד דולרים.

היקף המסחר העצום נבע מהצורך של גופים רבים לארגן מחדש את השקעותיהם בישראל בשל שינוי הדרוג של ישראל.

למרות היקף הכספים הגבוה יותר בקבוצת המדינות המפותחות, הופכת ישראל לדג רקק באוקיאנוס גדול.

בעוד שחלקה של ישראל במדד השווקים המתעוררים עומד על כ-3% מסך כל השווקים, חלקה של ישראל בקבוצת השווקים המפותחים עומד, כאמור, על כ-0.4% בלבד.

נתון זה מלווה בחשש גדול מפני התרכזות של משקיעים זרים במניות הגופים הגדולים בלבד והתעלמות מחברות קטנות יותר הנסחרות בבורסה. בעוד שמשקיעים פסיביים צפויים להזרים מיליארדי דולרים לבורסה הישראלית, צפויים מנגד המשקיעים האקטיביים (משקיעים הפעילים יותר בבורסה ומנסים לגזור רווחים מהשקעות לתקופות קצרות, כגון: קרנות גידור), למשוך יותר מ-3 מיליארד דולרים, ובכך להמשיך את המגמה של החודשים האחרונים בקרב המשקיעים האקטיביים הזרים בישראל.

מומחי כלכלה טוענים, כי בשבועות הראשונים לאחר הכניסה ל-MCSI צפויה הבורסה לסבול מירידות שערים. בנוסף טוענים המומחים, כי על ישראל לדעת ולשווק את עצמה באופן מוצלח אל מול המשקיעים בעקבות המצב החדש, כדי למנוע בריחה של השקעות זרות.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש