שתף

מבצעים עסקה יקרה? מס הכנסה עשוי לפנות אליכם

על פי ההערכות, בישראל מיליארדים רבים של שנה חסרים לקופת האוצר בשל עסקאות שאינן מדווחות כראוי למס ההכנסה ולרשויות המס האחרות

06.08.2017

ממידע שיצא ממשרד האוצר היום (א', ה-6 באוגוסט, 2017), ולפיו הגירעון המצטבר בקופת האוצר גדל מתחילת השנה הנוכחית, ינואר 2017 הסתכם בכ-9.2 מיליארד ש"ח לעומת גירעון בסך 2.6 מיליארד ש"ח בתקופה המקבילה אשתקד.

אחת הדרכים שבהן פועלת המדינה כדי לצמצם את הגירעון בתקציבה, היא מאמץ מוגבר להגדיל את ההכנסות באמצעות מלחמה בהון השחור.

על פי ההערכות, בישראל מיליארדים רבים של שנה חסרים לקופת האוצר בשל עסקאות שאינן מדווחות כראוי למס ההכנסה ולרשויות המס האחרות.

כדי להילחם בתופעה זו, חוקרי מס הכנסה מפעילים מגוון רחב של שיטות חדשות במטרה לאתר נישומים אשר אינם משלמים מיסים בהתאם לחוק. אחת השיטות הבולטות שבהן משתמשים במס הכנסה היא דרישה מנישומים, שמבצעים פעילות שיכולה לעורר חשד, לדווח באופן מלא על הכנסותיהם ועל ההון שצברו בארץ ובחו"ל.

בין השאר בודקים במס ההכנסה אוכלוסיות כמו אנשי עסקים שנוסעים לחו"ל לעתים קרובות, פעילים בשוק ההון שמבצעים עסקאות גדולות, אנשים שמשפצים דירות ועוד.

החוקרים מנסים לאתר בעיקר עסקאות כלכליות בסכומי כסף גדולים, כגון: רכישת רכב יקר, שיפוץ הבית, רכישת ריהוט יקר ערך – באמצעות שימוש במאגרי הנתונים הרשמיים.

כאשר עולה חשד, החוקרים יכולים לפנות אל החשודים כדי לבצע בירור של מקורות ההכנסה וההון שלהם.

את החשודים מאתרים נציגי רשויות המס באמצעות הצלבת נתונים. 

מס הכנסה מקבל מידע ממאגרים רבים כמו משטרת הגבולות, משרדי הרישוי, הטאבו ועוד - ומבצע את החתכים הרלוונטיים בעזרת תוכנות מחשב מתוחכמות ואלגוריתמים שמנסים לאתר תנועות שיכולות להחשיד את המבצעים שלהן.

מקור חשוב נוסף למידע הוא שיתוף פעולה עם מדינות אחרות בעולם, שגם בהן גובר המאבק בנושא ההון השחור בשנים האחרונות.

בהקשר זה נציין כי החודש לפני שלוש שנים, ביולי 2014, ממשלות ארה"ב וישראל חתמו באופן סופי על הסכם לשיפור אכיפת מס בינלאומית.

ההסכם מסדיר את העברת המידע לרשות המס של ארה"ב, באמצעות רשות המיסים, אשר תקבל את המידע מהגופים הפיננסיים בישראל.

המידע שיימסר יכלול פרטים על חשבונות פיננסים המוחזקים בישראל בידי אזרחי ארצות הברית, בידי תושבי ארצות הברית, בידי בעלי גרין קארד או בידי ישות משפטית שלאמריקנים יש בה החזקה מהותית. בנוסף, ההסכם מאפשר ל-IRS לדווח על הכנסות בחשבונות של תושבי ישראל בארה"ב.

בנוסף מבצעים אנשי מס הכנסה גם פעולות לאיתור חשודים בשטח, כמו למשל חיפוש דירות שבהן נערכים שיפוצים בשכונות יוקרה, או פשיטה על בתי עסק כמו מסעדות.

"אז מה לעשות עם הפחד הזה?" או איך מונעים חיכוך ואפילו "פיצוץ" מול מס הכנסה?

אם אתם לא בטוחים ביחס למעמד תשלום המס שלכם, דבר שיכול לאפיין אנשים רבים שעוסקים בעיסוקים עצמאיים ולא עובדים כשכירים, כדאי לכם לבצע התייעצות עם רואי חשבון ולשקול תהליך גילוי מרצון מול רשויות המס, שיצמצם את האחריות ואת הנזק העתידי שיכול להתרחש במקרה של פניה מצד רשויות המס אליכם.

אם אתם מקבלים ממס הכנסה פניה לצורך מילוי שאלון, רצוי להתייעץ עם רואה חשבון ועורכי דין המתמחים בנושא כדי למלא את הטפסים בצורה הנכונה והמדויקת ביותר על מנת לצמצם את החשיפה האפשרית.

מילוי הטופס יכול להיות מורכב משפטית - והתשובות שתיתנו יכולות לקבוע אם תצטרכו לשלם קנסות, או חס וחלילה, תסתבכו גם בעבירות פליליות.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

לוח אירועים

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש