שתף

מאפקט ינואר ל``דפקט`` ינואר?

26.01.2008

7.1.08, מאת תמי זנד, מנהלת תחום הפעילות בניירות ערך בבנק ירושלים.
ראינו כבר כולנו ששנת 2008 הולכת להיות שנה לא קלה להשקעות וקשה לי להניח שנראה שיחזור של שנת 2007 ברמה של ביצועי המניות. פתיחת השנה הסוערת והמהפך מאפקט ינואר ל”דפקט ינואר” מעיבה על ההתנהלות בתיקי ההשקעות שלנו ושולחת אותנו לחפש חלופות השקעה נוספות שיאפשרו לנו לשרוד בעולם ההשקעות המורכב שנוצר.
למידע נוסף בנושא השוואת מנהלי תיקים / ניהול תיקי השקעות כדי לגוון את תיק ההשקעות מקובל כיום לשלב בתיקי ההשקעות אפיקי השקעה המתנהגים באופן הפוך לשוק המניות. את הקורלציה ההפוכה הזו ניתן למצוא בשוק הסחורות. חשש מפני אינפלציה, משבר בשווקים הפיננסיים ותנאי אי־ודאות הם קרקע להשקעה במגוון סחרות כמו נפט, זהב, כסף ואפילו תירס וסוכר.
מדדי הסחורות בעולם ממשיכים לעלות ומשקיעים רבים סבורים כי מהלך זה ימשיך גם בשנת 2008. הנחה זו מתבססת על כך שצד הביקוש ממשיך לעלות ולצמוח יחד עם הגידול הטבעי של האוכלוסיה בעולם והצמיחה הכלכלית העצומה של מדינות ה- BRIC שהן ברזיל, רוסיה, הודו וסין בעיקר.
קראתי כתבה מאוד מעניינת שהתפרסמה ב- YNET בנושא השקעה בסחורות במסגרת תיק ההשקעות. בכתבה המליצו כלכלני בתי ההשקעות מיטב ותכלית על חמש השקעות אלטרנטיביות שכדאי להוסיף לתיק ההשקעות. הגיוון הזה יכול בהחלט לשפר את הביצועים של תיק ההשקעות אולם חשוב לזכור שהשקעה בסחורות היא השקעה מסוכנת יחסית ויש צורך לבחון היטב לפני שמשלבים זאת בתיק. להלן כמה תובנות מתוך הכתבה:
הכוכב הראשון הוא כמובן הנפט שמחירו עולה ואף חצה בשבוע שעבר את רף ה- 100 דולר לחבית וחזר חזרה לרמות של 97 דולר לחבית. ההתפתחות המואצת של הענקים האסייתים סין והודו אחראים לביקוש הגובר של האנרגיה בעולם. על פי הערכות סוכנות האנרגיה הבינלאומית סין והודו יצרכו בעוד כ-20 שנה יותר אנרגיה מארה”ב ויפן יחד. כיום צד הביקוש הוא בלתי מוגבל, אולם צד ההיצע מוגבל לפחות מבחינת זמני ההספקה. בטווח הקצר ישנה השפעה של מלאי הנפט הקיים בארה”ב ובאירופה, שינויי ופגעי מזג האוויר שתדירותם עלתה ומתיחות בינלאומית סביב הגרעין האיראני.
סחורה נוספת מעניינת היא התירס, שאמנם משמש למאכל, אך גם לייצור אתנול שהוא דלק ידידותי לסביבה. הביקוש צפוי לגדול בשנים הקרובות גם על רקע הצורך להשתחרר מהתלות בספקיות נפט לא יציבות כמו ונצואלה, ניגריה ורוסיה.
בתקופות של משבר, אינפלציה גבוהה ואי-ודאות כלכלית ניתן לראות השקעה מוגברת בזהב וכסף. הזהב משמש כמפלט בתנאי אי־ודאות וחשש ממשברים. לכן חשש מהעמקת המשבר בתחום האשראי והנדל”ן תומך והופך אותו לאטרקטיבי בתקופה הקרובה. הכסף הינו מתכת טובה עם תכונות מיוחדות ללא תחליפים מתאימים מבחינת היחס בין התועלת למחיר.
מחיר הסוכר נמצא קרוב לרמות השפל שלו, לעומת שאר הסחורות החקלאיות הנסחרות במחירי שיא, עובדה העשויה לקרוץ לקרנות השקעה גדולות המחפשות אפיקי השקעה חדשים לפיזור סיכונים.
כאשר רוצים להשקיע בסחורות אין הכוונה לקנות חבית נפט או אונקיית זהב. ניתן לעשות זאת באמצעות תעודות סל מקומיות על מדדי סחורות כללים וגם על סחורות ספציפיות כמו נפט, זהב, סילבר או בחו”ל באמצעות שימוש ב- ETF על סחורות או חוזים עתידיים. ניתן גם להשקיע באמצעות קרנות נאמנות על סחורות. ישנם כמה סוגים של מדדי סחורות וההבדל ביניהם הוא כמובן הסחורות הנכללות והמשקל שניתן לכל סחורה במדד. 
מנתונים שאספה מחלקת המחקר של כלל פיננסים קראתי על כמה מדדי סחורות שהבדלי התשואה ביניהם בשנת 2007 היו בעיקר כתוצאה ממשקל הנפט במדד. מדד הסחורות של גולדמן זקס, הכולל 24 סחורות שעיקרן אנרגיה (55% נפט), עלה בכ- 40% בשנת 2007. המדד של ג’ים רוג’רס, הנחשב כגורו הסחורות, כולל 36 סחורות (נפט 35%), עלה בכ- 30% בשנת 2007. מדד הסחורות של דאו ג’ונס כולל 19 סחורות בפרופורציות אחידות יותר (נפט 13%), עלה בכ- 12% בשנה החולפת.
תבחנו ותבדקו - שווה תשומת לב אבל צריך להיזהר כי ההשקעה מסוכנת ומחירי הסחורות כבר עשו כיברת דרך של עליות. רצוי להתחיל בצורה זהירה ומתונה באמצעות מכשיר השקעה שמכירים ושיודעים במה הוא משקיע ואילו סחורות הוא כולל.
אין לראות בכתבה זו משום חוות דעת, ייעוץ או המלצה. האמור בכתבה זו הינו על דעת הכותבת בלבד.
לבלוג של תמי זנד באתר של בנק ירושלים לחץ כאן
לקבלת הצעות ממנהלי התיקים המובילים לחץ כאן

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש