שתף

מאגר נתוני אשראי – המהפכה הבאה בעולם האשראי?

מה צריך לעשות כדי לשפר את התחרות בין שני הבנקים הגדולים במדינה על שוק האשראי?

09.08.2015

צעד נוסף בדרך להקמת מאגר נתוני אשראי – ועדה מטעם ראש הממשלה ממליצה לפעול להקמתו.

הלוואות לכל מטרה

התחרות על מתן אשראי בישראל נחשבת לקטנה יחסית, בעיקר בכל הקשור למגזר הלקוחות הפרטיים והעסקים הקטנים. שני הבנקים הגדולים, פועלים ולאומי, שולטים בשוק, והתנאים שמקבלים מהם הלקוחות הללו, פוגעים, להערכת הרגולטורים, בצמיחת המשק.

כדי לשפר את המצב, מתכננים בממשלה להקים מאגר נתוני אשראי. ועדה שמינה משרד ראש הממשלה כדי לבחון את הנושא, קבעה באחרונה כי הקמת מאגר נתוני אשראי יכולה לשפר באופן משמעותי את התחרות על מתן אשראי למשקי הבית ולעסקים הקטנים. הוועדה קובעת כי "שיתוף נתוני אשראי מגדיל באופן משמעותי את היצע האשראי הכולל ומגביר את היעילות במתן אשראי".

מאגר נתוני אשראי הוא מאגר מידע ענקי שכולל נתונים מהבנקים ומגורמים נוספים על מצבם הפיננסי של משקי הבית והעסקים הקטנים. המידע במאגר צפוי לכלול נתונים על מצב חשבון הבנק, ההלוואות וסוגיהן, היסטוריית התשלומים, ערבויות, מצב תשלומי חשמל מים וארנונה ועוד.

מאגר מידע זה יאפשר לכל גוף פיננסי מורשה שמעוניין לתת הלוואה, לכמת בקלות רבה יותר את הסיכון שבמתן ההלוואה – ולקבוע את הריבית שברצונו לגבות. כיום, רק לבנקים יש מאגר מידע מספק, והדבר מקשה על גופים אחרים להתחרות בהצעות האשראי שאלו יכולים לתת. הרגולטורים מקווים כי הקמת המאגר תגדיל את מספר השחקנים בענף האשראי, ותעודד משקיעים מוסדיים ומיזמי הלוואות חברתיות. להערכת הוועדה "ללא שיתוף מידע חיובי רחב הסיכוי שגופים מוסדיים ייכנסו לשוק הקמעונאי נמוך ביותר".

הוועדה ממליצה עוד כי כדי למנוע טעויות אפשריות, יוקם מנגנון שיאפשר ערעור על הנתונים. כמו כן, תיאסר אפליה בדירוג על בסיס נתונים אישיים של הלקוח, כגון: מין, גזע, דת וכתובת מגורים.

בנוסף, ממליצה הוועדה כי יוקם רק מרכז אחד לדירוג אשראי, על מנת למנוע דליפת מידע ולפקח עליו טוב יותר. המדינה תקיים מכרז לקביעת הגורם שיפעיל אותו.

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לקבלת כרטיס אשראי חוץ בנקאי, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש