שתף

לקנות, למכור או לא לעשות כלום זאת השאלה

27.01.2008
23.1.08, מאת תמי זנד, מנהלת תחום הפעילות בניירות ערך בבנק ירושלים.
השווקים העולמיים עברו ימים סוערים והכותרות בכל מהדורות החדשות עוסקות רק בבורסה. אפילו בן ברננקי, נגיד הפד האמריקאי, החליט לנקוט בצעד דרמטי לטובת המשקיעים הפיננסים ולהפחית את הריבית בארה”ב ב- 0.75%, לרמה של 3.5% וזאת שבוע לפני הישיבה המסודרת של הפד האמריקאי לגבי מדיניות הריבית.
ההפחתה הזו לא ממש שינתה את מגמת המסחר בוול סטריט אתמול, והצבע האדום המשיך לשלוט במסכים שם, כשלמעשה הכל יורד - מניות, סחורות ואפילו הנפט. נקודת האור הגיעה במהלך הלילה מהמזרח, ששם הצבע האדום שלט גם במסכים אבל בסין אדום זה הצבע לעלית שערים. העליות במזרח נותנות פתח למחשבה שאולי גם אצלנו יהיו היום עליות.
אבל בסדר - אז אולי היום יהיו עליות ואולי אפילו מחר, השאלה היא מה באמת עושים עם תיק ההשקעות שלנו. מחסלים השקעות ומתבצרים בפיקדון או שאולי דווקא מנצלים את ההזדמנות ומחפשים השקעות שנמצאות ברמות של מציאות. מבולבלים? גם אנחנו.
אנחנו לא יודעים לתזמן את השוק. מי שחושב שהוא יודע מתי השפל לביצוע הרכישה ומתי השיא לביצוע המכירה חי לדעתי באשליה מסוימת ובכל מקרה גם אם לא, הוא בטח לא יחלוק את הידע שלו איתנו וילך ויעשה לביתו כמו שאומרים. בסוף יוצא תמיד שמי שמנסה לתזמן את נקודות השיא ונקודות השפל קונה ביוקר ומוכר בזול.
קראתי כתבה מאוד מעניינת של מירב ארלוזורוב ב- themarker, על "איך צולחים מפולות בשלום". משך הזמן שבו משקיעים בשוק המניות ולא עיתוי ההשקעה הוא הגורם שצריך לשים אליו לב. בעשר השנים שבין 1996 ועד 2006 עלה שוק המניות האמריקאי בשיעור שנתי ממוצע של 9.1%, אבל מהעלייה הזאת נהנה רק מי שהיה מושקע במהלך עשר השנים כולן, ללא הפסקה. מי שהחמיץ את עשרת ימי העליות הטובים ביותר שהיו בשוק המניות האמריקאי באותו עשור ראה את התשואה השנתית הממוצעת שלו מצטמקת ל-4.1%; מי שהחמיץ את 20 הימים הטובים ביותר ראה את התשואה השנתית שלו מתאפסת. בהחמצה של 40 יום התשואה הממוצעת הופכת לשלילית.
נו - אז מה בכל זאת. צריך לזכור שהשקעה במניות מגלמת סיכון והמשמעות של הסיכון מעבר להפסד של ממש זה גם התנודתיות. בתקופה הקרובה נראה שווקים תנודתיים, בזה אין ספק. אנחנו גם כאמור לא באמת יודעים האם ימשכו הירידות, מה תהיה עוצמתן והאם באמת כל הנתונים הגרועים כבר מגולמים במחירי הנכסים הפיננסים. אנחנו גם מתקשים מאוד לדעת מתי ותוך כמה זמן תבוא ההתאוששות וכמה מהירה היא תהיה.
מי שלא מסוגל לעמוד בלחץ ובמתח כדאי שיקח בחשבון שעוד לא עברנו את כל התקופה הקשה. מצד שני, מי שרוצה להשתתף בחגיגה צריך לסבול קצת כי כמו שאמרנו אנחנו באמת לא יודעים ולא מסוגלים לתזמן את השוק. משקיע מתוחכם צריך לפעול לטווח ארוך ולנצל את החולשה לאיסוף מציאות או כמו שאומרים בשפה המקצועית לעשות סטוק פיקינג של מניות ושל שווקים מעניינים להשקעה.
אין לראות בכתבה זו משום חוות דעת, ייעוץ או המלצה. האמור בכתבה זו הינו על דעת הכותבת בלבד. 
לבלוג של תמי זנד באתר של בנק ירושלים לחץ כאן
לקבלת הצעות ממנהלי התיקים המובילים לחץ כאן
ללימודי שוק ההון לחץ כאן
כנסו לפורום ניהול תיקים והתייעצו עם איש מקצוע מומחה
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש