שתף

לקחתם משכנתא לזכאים? המדינה קוראת לכם למחזר

לקחתם משכנתא לזכאים? המדינה קוראת לכם למחזר

04.02.2015

על פי ההערכות, יותר ממאה אלף לווים שנטלו משכנתאות בערבות מדינה יכולים לחסוך כסף רב, אם יבחרו למחזר אותן או לפרוע את החוב

 

טופס הזמנת הצעות מחיר - ריבית משכנתא

 

בנק ישראל ומשרד האוצר יצאו בתוכנית חדשה במטרה לעודד מיחזור משכנתאות לזכאים שנטלו הלוואות בערבות מדינה.הלוואות אלה ניתנו לאורך השנים לזכאים שנקבעו בהתאם לקריטריונים שונים.

המטרה היתה לסייע להם לקבל הלוואות בריביות נמוכות יותר מאלה ששררו במשק. לדוגמה - שיעור הריבית בהלוואות המדינה לזכאים עד לשנת 2012 עמד על 4%, צמוד למדד. בשל הריבית הנמוכה ששוררת כיום במשק, נוצר מצב שבו הריביות שקיבלו בעבר רוב הזכאים גבוהות יותר מהריביות שמציעים הבנקים, כך שהן כלל אינן משתלמות. 

 

המהלך החדש מיועד למי שלקח הלוואה בריבית ריאלית של 4% או יותר. הוא יאושר רק ללווים שההלוואה שלהם נפרעה כסדרה, עד למועד המחזור/פירעון וכן שיתרת ההלוואה ביום ביצוע המחזור/פירעון (לא כולל עמלות פירעון מוקדם) לא תעלה על 75% משווי הנכס. עם זאת, הבנקים, אם ירצו בכך, יוכלו להיענות גם לפניות של לווים שאינם עומדים בתנאי הסף הללו.

 

כדי לסייע לזכאים, החליטו בבנק ובאוצר לקדם, למשך חצי שנה, תוכנית שמאפשרת לבצע את הפירעון או המחזור בהליך מזורז. התוכנית מאפשרת לזכאים לפרוע את ההלוואה בבנקים בעזרת הון עצמי, כאשר העמלה היחידה שתיגבה היא עמלת שינוי תנאי ההלוואה, שלא תעלה על 120 שקל.

 

למסלול המיוחד הצטרפו ששת הבנקים הגדולים – לאומי, הפועלים, מזרחי-טפחות, דיסקונט, הבינלאומי ואגוד שהסכימו להציע ללווים שעומדים בתנאי הסף הלוואת מחזור בתנאים מוגדרים מראש.

 

בבנק ישראל מדגישים כי שימוש בהון העצמי ללא נטילת הלוואה חדשה לצורך פירעון, שקול להשקעה אלטרנטיבית חסרת סיכון בתשואה ריאלית של 4%. מי שיבחר לבצע מחזור של ההלוואה, יקבל משכנתא בריבית קבועה צמודת מדד בהתאם לשיעור הריבית הממוצעת שמפרסם בנק ישראל ובהתאם למשך ההלוואה.

 

מנתוני בנק ישראל, המעודכנים לסוף יוני 2014, עולה כי יתרת ההלוואות הללו עומדת על כ-18 מיליארד שקל, בכ- 126 אלף הלוואות. בבנק מעריכים כי הלווים יכולים לחסוך בסך הכל כ-500 מיליון שקל אם ימחזרו את המשכנתא או יפרעו אותה.

 

יש לציין כי המדינה משלמת מדי שנה כ-170 מיליון שקל לבנקים על תפעול מערך ההלוואות הללו. פירעון ההלוואות על פי התוכנית החדשה צפוי לחסוך עשרות מיליונים מדי שנה למדינה, וכמו כן להגדיל את הכנסותיה כתוצאה מהחזר ההלוואות.

 

בבנק ישראל מקווים כי המהלך ימריץ את הזכאים לבחון את כדאיות המחזור של ההלוואה כולה, ולבדוק אם כדאי להם למחזר גם את החלקים שנלקחו שלא באמצעות תמיכה מהמדינה.

 

המפקח על הבנקים, דודו זקן: "אני שמח שהבנקים נענו לפנייתנו ויאפשרו לזכאים למחזר את המשכנתאות שניתנו להם על ידי המדינה. יכול להיות שזה יהיה טריגר למחזור כלל משכנתאות, אבל שם יש צורך לחשב כדאיות כלכלית וזה יותר מורכב".

מנכ"ל משרד הבינוי שלמה בן אליהו: "אנחנו אומרים - פראייר מי שלא ממחזר את המשכנתא. יש מאות מיליונים שהציבור צריך לקחת. אם מדברים על הורדת יוקר המחיה - מה יותר פשוט מזה. אני חושב שזה מחויבות של השלטון, זה לא ציבור של העשירון העליון ואם אפשר להקל את החיים שלו - צריך לעשות את זה".

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש