שתף

לפני שהשנה מסתיימת: כיצד לנצל את הטבות המס?

לקראת סוף שנת המס: הנה כמה דברים ששווה לדעת על ההטבות שאפשר לנצל בחסכונות השונים

22.12.2014

אילו הטבות מגיעות לשכירים ולעצמאים? בואו לגלות זאת, רגע לפני שהשנה מסתיימת.

שנת 2014 מסתיימת אוטוטו וימים אלו הם המועד האחרון בו ניתן לנצל את הטבות המס המגיעות לכם, לפני תום השנה.

אז הנה כמה דברים ששווה לדעת על ההטבות שאפשר לנצל בחסכונות השונים.

הטבות לעצמאים:

 1. כדי לדעת אם נותרו לכם הטבות שלא מימשתם, בידקו את סך ההכנסות השנתי, תרגמו אותו להכנסה חודשית - ובידקו אם אתם זכאים להפקדות נוספות מעבר לאלו שביצעתם. לדו"ח השנתי שנשלח מהחברה המנהלת מצורף אישור הפקדות לצרכי מס. אישור הפקדות לצרכי מס צריך להיות מוגש לרשות המסים כדי לקבל את הטבת המס.

 2. עצמאים זכאים להטבות מס על הפקדותיהם לקרן השתלמות, קרן פנסיה וקופת גמל, בתנאי שיבוצעו בטרם תחילת השנה החדשה.

 3. עצמאי יכול להפקיד הן לקופת הגמל והן לקרן ההשתלמות גם מעבר לתקרה שמזכה במס, ובכך להגדיל את סכום החיסכון או הקצבה במועד הפרישה.

 4. לקרן השתלמות - עצמאי זכאי להפקיד 7% מההכנסה השנתית הקובעת שלו, עד תקרת הכנסה שנתית של 264 אלף ש"ח בשנה (סכום מקסימלי של 18,480 ש"ח). מתוך שיעור זה, 2.5% ראשונים אינם מוכרים בניכוי, אך נדרש להפקידם על מנת שיתרת ההפקדה (4.5%) תוכר כהוצאה. עצמאים המפקידים לקרן השתלמות נהנים גם מפטור ממס רווח הון, כך שניתן לנצל את מלוא ההפקדה המוטבת (18,480 ש"ח), ללא קשר להכנסה וגם אם היא נמוכה מהתקרה. עצמאי שפותח קרן השתלמות חדשה ומפקיד עד ה-31 בדצמבר, בגין הכנסתו השנתית, ייהנה מהעובדה שהקרן תקבל ותק מתחילת השנה.

 5. בהפקדות לחיסכון פנסיוני - ניתן להפקיד עד 16% מההכנסה השנתית עד תקרת הכנסה של 208,800 ש"ח. 11% מתוכם מותרים בניכוי ו-5% מעניקים זיכוי בשיעור של 35% מההפקדה. בהפקדה לקרן פנסיה חדשה מקיפה קיימת מגבלת הפקדה חודשית של 3,726 ש"ח בחודש.

הטבות לשכירים:

 1. כדי לדעת אם יש הטבות שטרם נוצלו, בידקו את תלוש השכר האחרון והשכר עליו בוצעו ההפקדות הפנסיוניות – וכך תדעו אם ניתן לבצע השלמת הפקדה, ולבקש זאת מהמעסיק. הפקדות השכירים קשורות ישירות להפקדות של המעסיקים. אם אתם מבוטחים בביטוח פנסיוני באמצעות המעסיק, חייבת להיות הפקדה מקבילה של המעסיק והמועסק בגין השכר. כלומר אם המעסיק מבצע הפקדות בגין שכר של 10,000 ש"ח בחודש, על העובד לבצע הפקדות בגין אותו שכר בדיוק. העובד חייב לבצע הפקדה מקבילה עד לחמשת האחוזים הראשונים, אבל יכול להגדיל את ההפקדות עד לשבעה אחוזים מהשכר.
   
 2. לא כל ההפקדות מזכות בהטבת מס - העובד זכאי לזיכוי של 35 אחוזים מההפקדה עד שכר של 8,700 ש"ח בחודש. כלומר, אם לצורך העניין, העובד מפקיד 500 ש"ח בחודש, חמישה אחוז משכר של 10,000 ש"ח בחודש, הוא יקבל הטבה רק על 5 אחוזים מ-8,700 ש"ח בחודש. אם הוא מגדיל את ההפקדות ל-7 אחוזים, על החלק הזה הוא לא יקבל זיכוי.
   
 3. העובד מקבל פטור ממס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות, על הפקדות המעסיק לביטוח פנסיוני. ההפקדות של המעסיק מוגבלות לגובה שכר הברוטו של העובד עד לגובה שכר חודשי של 4 פעמים התקרה. כך, בדוגמה שלנו: 34,800 ש"ח בחודש. הפקדות בגין שכר העולה על תקרה זו, לא יהיו פטורות ממס הכנסה והעובד משלם מס בגין ההפקדה באותה שנת מס, אבל לא ביטוח לאומי או מס בריאות. אם המעסיק לא מבצע הפקדות על מלוא השכר, העובד יכול לקבל הטבות מס בגין השכר הלא מבוטח עד להשלמת שתי תקרות שכר, כלומר: 17,400 ש"ח בדוגמה שלנו.
   
 4. בכל הקשור לביטוח אובדן כושר עבודה - אם המעסיק מפקיד לביטוח אובדן כושר עבודה או מפקיד 7.5% תגמולים ואובדן כושר עבודה, השכיר לא זכאי להטבה כלשהי בגין השכר שמבוטח על ידי המעסיק. ההטבה המקסימלית בגין שכר שלא בוטח או הופקד עבורו, הוא הכרה כהוצאה. כלומר: ניקוי הפחתה משכר ברוטו עד לשלב ההשלמה ל-7.5 אחוזים של המעסיק לאותו שכר או 2.5 אחוזים בגין שכר שלא בוטח על ידי המעסיק.
   
 5. בנוגע לקרן השתלמות - המעסיק ראשי לבצע הפקדה עד לסך של 7.5 אחוזים משכרו של העובד, והעובד חייב לבצע הפקדה מקבילה בגובה שליש מהפקדות המעסיק.  הפקדות המעסיק עד לגובה שכר 15,712 ש"ח פטורות ממס של העובד. כל הפקדה העולה על תקרה זאת חייבת במס ביום ההפקדה. על הפקדות העובד אין הטבות.

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לבחירת קרן השתלמות, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש