שתף

למי כדאי ליסינג מימוני?

כמעט כל מכונית חדשה הנמכרת במדינת ישראל נמכרת למעשה לחברת ליסינג ? מדובר בנתונים מדהימים בהתחשב בגודל שוק הרכב בישראל, ובמידת האטרקטיביות של עסקאות הליסינג לחברות ולפרטיים. אולם, האם ליסינג מימוני הוא עסקה משתלמת תמיד, באילו מקרים כדאי להעדיף ליסינג מימוני, ובאילו מקרים כדאי להעדיף פתרונות מימון אחרים לרכישת רכב חדש?

25.10.2011

הידעתם כי 70% מכלל הרכבים החדשים, הנמכרים מדי שנה בישראל הם רכבי ליסינג?

הידעתם, כי כמעט כל מכונית חדשה הנמכרת במדינת ישראל נמכרת למעשה לחברת ליסינג?

מדובר בנתונים מדהימים בהתחשב בגודל שוק הרכב בישראל, ובמידת האטרקטיביות של עסקאות הליסינג לחברות ולפרטיים. אולם, האם ליסינג מימוני הוא עסקה משתלמת תמיד, באילו מקרים כדאי להעדיף ליסינג מימוני, ובאילו מקרים כדאי להעדיף פתרונות מימון אחרים לרכישת רכב חדש? הסכיתו וקראו.

בואו נעשה סדר – כך מחולק ליסינג מימוני לשלבים:

1. בעת ביצוע עסקת ליסינג מימוני, משלם הרוכש מקדמה המהווה 20%-50% ממחיר הרכב.

2. במהלך תקופת הליסינג, משלם הרוכש תשלומים חודשיים, צמודי מדד או בריבית קבועה הפרוסים לתקופה של עד 48 חודשים, כשפרק הזמן הממוצע הוא 30 חודשים (תקופה אופטימאלית המותאמת לאחריות היצרן). במהלך תקופה זו חלות על הקונה כל הוצאות הרכב (טיפולים, ביטוח, רישיון רכב ועוד).

3. בתום תקופת התשלומים שנקבעה מראש עומדות בפני הרוכש שתי אפשרויות- עליהן נפרט מייד.

תום תקופת הליסינג – מה עושים עכשיו?

1. האפשרות הראשונה העומדת בפני רוכש בעסקת ליסינג מימוני היא מימוש הרכב בצורת רכישתו מחברת הליסינג בתשלום שנקבע מראש (המוגדר כ"אופציית רכישה") ועומד על כ-50% ממחיר המחירון ביום העסקה.

במקרה זה ניתן להמשיך להשתמש ברכב או למכור אותו עצמאית.

2. האפשרות השנייה היא כמובן למכור בחזרה את הרכב לחברת הליסינג במחיר שיקבע לאחר שיעבור הרכב הערכה מדוקדקת, ולעבור לרכב הבא. המחיר שמציעה חברת הליסינג עבור הרכב גבוה בדרך כלל מאופציית הרכישה, והוא משקף את מצב השוק ומצב הרכב, זאת לנוכח הרצון של חברת הליסינג לשמר את הלקוח לעסקה הבאה. כאשר עוברים לרכב חדש מחברת הליסינג, ההפרש בין אופציית הרכישה, שהיא למעשה יתרת חוב בסוף העסקה, לבין מחיר הנקוב עבור הרכב, הופך למקדמה עבור הרכב הבא. יש לזכור שרכב הרשום על-שם חברת הליסינג מאבד מערכו כ-6% לפי מחירון לוי יצחק.

מכיוון ששם חברת הליסינג בשורת הבעלות מהווה "מכבסה" של הבעלות האמיתית, חשוב להוכיח במקרים אלה, שברכב הזה נהג אדם פרטי, והוא לא שימש קיבוץ או מוסד גדול שהיה מוריד את מחיר המחירון הנקוב באחוז משמעותי הרבה יותר (עד כ-17%).

כיצד לבחון את כדאיות עסקת ליסינג מימוני?

התשובה לשאלת הכדאיות של ליסינג מימוני היא כמובן אינה חד משמעית ותלויה בגורמים רבים. להלן כמה מהם:

1. עיסקת הליסינג היא למעשה כהלוואה שאותה נותנת חברת הליסינג ללקוח, וניתן להשוות בינה לבין הלוואה שמעניקים הבנקים לרכישת כלי רכב. במקרים רבים, עולה כי רכישת רכב בליסינג מימוני משתלמת יותר מרכישה באמצעות הלוואה בנקאית, וכי השוואה ובדיקת האופצויות הרלוונטיות עשויות לחסוך לצרכן עד אלפי שקלים.

2. יש לדעת כי ההבדל המרכזי בין עיסקת ליסינג להלוואה בנקאית הוא גובה הריבית, שהיא כמובן המחיר שאותו משלם הלקוח על פריסת התשלומים. הבנקים יכולים בדרך כלל לתמחר ולהעניק ריביות אטרקטיביות יותר ללקוח. מנגד, יכולת ההתמקחות של חברות הליסינג מול יבואני הרכב מאפשרת להם להשיג הנחות משמעותיות על כלי הרכב, הנחות שהן יכולות לחלוק עם הלקוח ולהתחרות באשראי הבנקאי.

3. יש לדעת כי רוכשי רכב באמצעות עסקאות ליסינג מימוני עומדים תחת מספר הגבלות – עליהם לשמור על ערך הרכב, אסור לחרוג ממכסה מוגדרת של קילומטרים, ויש לתקן את הרכב במוסך מורשה בלבד.

4. שאלת רישום הרכב גם היא משמעותית ברכישה באמצעות ליסינג מימוני, זאת לנוכח העובדה כי במקרים אלה נרשם ברישיון הרכב, כי בעלות הרכב הראשונה היא לחברת הליסינג ואילו הקונה נרשם כבעלות שנייה. עם זאת, כיום ישנה אפשרות לבקש מחברת הליסינג תעודה, המעידה על כך שהרכב הגיע לבעליו כשהוא חדש ועם אפס קילומטרים, וכי חברת הליסינג רשומה בו רק כבעלים מימוניים. תעודה זו מאפשרת קיזוז נמוך יותר משווי הרכב בעת מכירתו.

5. נקודה חשובה נוספת – בעת רכישת רכב ליסינג תלוי הלקוח ביציבות של חברת הליסינג המשעבדת את הרכב לגוף, שממנו לקחה את האשראי שאיפשר את העסקה. במקרה שבו החברה מגיעה לכינוס נכסים עשוי הרכב להילקח מהלווה שעל פי הרישום, הוא אינו הבעלים של הרכב.

מהן החלופות לעסקאות ליסינג מימוני?

מי שאין בידיו את הסכום המספיק לרכישת רכב חדש, אולם אינו רוצה לבצע עסקת ליסינג, יפנה בדרך כלל לאחד הבנקים לצורך נטילת הלוואה, או פונה ליבואן ומבקש לבצע עסקת תשלומים ארוכת טווח. במקרים אלה, יש לבחון את הריבית הנדרשת על ההלוואה ולהשוות אותה עם תנאי הליסינג או אפשרויות מימון אחרות. זאת ועוד – בעת לקיחת הלוואה מהבנק,

יש לזכור כי מדובר בהתחייבות שעלולה להכביד על משק הבית המשפחתי או להכביד על מסגרת האשראי של הלווה בבנק עצמו, כך שגם אלה שיקולים הנדרשים להיבחן בכובד ראש.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש