שתף

לא מחכים לירידת מחירים: שוק המשכנתאות ממשיך לצמוח

לא מחכים לירידת מחירים: שוק המשכנתאות ממשיך לצמוח

14.06.2015

גם בחודשים האחרונים נמשכת מגמת העלייה בהיקף לקיחת המשכנתאות – וכמו כן נרשם גידול משמעותי בהיקף מחזור המשכנתא.

 

הריבית במשק שומרת על השפל ההיסטורי שלה – והציבור בישראל לא ממש מחכה לשר האוצר החדש משה כחלון ולהבטחותיו להורדת מחירים: הפעילות בשוק המשכנתאות ממשיכה לצמוח ובחודש אפריל הציבור נטל משכנתאות בהיקף של 4.7 מיליארד שקל, בהשוואה ל-3.98 מיליארד שקל באפריל בשנה שעברה. זהו גידול של 18% לעומת 2014 וביחס לממוצע ב-12 החודשים האחרונים, גידול של 3.3%. במהלך חודש מרץ נלקחו משכנתאות חדשות בהיקף של 5.6 מיליארד שקל עלייה של 25% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד. באשר למסלולים – רוב המשכנתאות נלקחות כיום ללא הצמדה למדד, ובריבית קבועה.

 

הריבית הנמוכה מעודדת גם את ממחזרי המשכנתאות - ובמיוחד את זכאי משרד השיכון. אלו נטלו מהמערכת הבנקאית משכנתאות בהיקף של 224 מיליון שקל בחודש אפריל לשם פריעת משכנתאות שנלקחו בעבר מהמדינה בריבית גבוהה יותר מהנוכחית - זאת במסגרת קמפיין של המשרד השיכון למחזר הלוואות זכאות מהעבר. מתחילת השנה ציבור הזכאים מיחזר משכנתאות בהיקף של 838 מיליון שקל. המחזור של הלוואות אלו, מתאפשר כיום בהליך מזורז, וזאת עד לחודש אוגוסט. בחודש מרץ לדוגמה מספר ההלוואות שמוחזרו עמד על 4,777 לעומת 1,792 מיחזורים בחודש המקביל אשתקד – זינוק של 167% כאשר היקף המיחזור הממוצע עמד על 345 אלף שקל.

 

לעליה בקצב המחזור תרם גם שינוי שנכנס לתוקף בסוף חודש פברואר ביחס לחישוב עמלת פירעון מוקדם אותה גובים הבנקים ממחזרי המשכנתאות. השינוי, עליו הורו הרגולטורים, נועד להיטיב עם לווים חלשים, שקיבלו בעבר משכנתא בריבית גבוהה יחסית. עד לכניסתו של השינוי לתוקף, העמלה חושבה תמיד לפי ההפרש בין הריבית המקורית לריבית לאחרמחזור משכנתא.

 

החל מחודש פברואר, ההפרש מחושב מגובה הריבית המקורית או לחלופין מגובה הריבית הממוצעת על משכנתאות בחודש שבו המשכנתא ניטלה במקור - הנמוך מבין השניים, מה שמוזיל את העלות לממחזרים שלקחו בעבר משכנתא יקרה.

 

לקבלת הצעה בנושא : ביטוח משכנתא | ריבית משכנתא

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש