שתף

כמה עולים לנו כרטיסי המועדון?

כמעט כל הרשתות הגדולות בישראל מציעות ללקוחות כרטיסי מועדון, אז מה ההבדלים ביניהם ומתי זה משתלם?

16.04.2012

"יש לך כרטיס מועדון?", השאלה הזו נשמעת יותר ויותר בשנים האחרונות בכל רשת בישראל – וכמעט בלתי אפשרי לערוך היום קניות באחת הרשתות, מבלי שהמוכר יציע כרטיס שכזה. ואכן – מיליוני ישראלים כבר מחזיקים ברשותם כרטיסי מועדון מסוגים שונים/ לעתים כבר אין מקום בארנק להחזיק אותם.

כרטיסי המועדון משרתים היטב את הרשתות.

הם עוזרים להן לשכנע אותנו לרכוש דווקא אצלן ולא אצל המתחרים – ומאפשרים להן ללמוד את הרגלי הצריכה שלנו.

היתרון העיקרי עבורנו הלקוחות הוא קבלת ההנחות והקופונים – שמותנה כמובן בחברות במועדון. עם זאת – לאחזקת הכרטיסים יש גם חסרונות.

שלושה סוגים שונים

1. ראשית, יש להבדיל בין סוגים שונים של כרטיסי מועדון.

הסוג הראשון הם כרטיסים שמהווים בעצם תעודת חברות – והם אינם כרוכים בתשלום.

כרטיסים מסוג זה מאפשרים לרשת לצבור מידע על הרגלי הקניה שלנו ולהציע לנו הטבות והנחות בהתאם. מכיוון שהם אינם עולים דבר, החיסרון העיקרי שלהם הוא אובדן הפרטיות.

בנוסף, יש לקחת בחשבון שלעתים אחזקת כרטיס של רשת מסוימת גורמת לנו להתעצל ולא להשוות מחירים בין הרשת לבין המתחרות שלה – ולהיקלע להוצאות מיותרות.

2. סוג שני של כרטיסי מועדון הם כרטיסים בתשלום – שמעניקים הנחות בקנייה ברשת. מחירי הכרטיסים הללו נעים בין כמה עשרות למאות שקלים לשנה – והם מאפשרים ליהנות מההנחות ברשת. הכרטיסים הללו משתלמים רק אם אתם נוהגים לערוך קניות רבות באותה הרשת, שכן אחרת הם עלולים לפתות אתכם לקניות מיותרות - ולגרום לכם לא להשוות מחירים בין רשתות שונות, מכיוון שתהיה לכם נטייה להעדיף את הרשת שבה אתם כבר חברים.

3. הסוג השלישי הוא כרטיסי מועדון המשולבים בכרטיסי אשראי. הכרטיסים הללו הם למעשה כרטיסי אשראי לכל דבר, שמחולקים על ידי חברות האשראי בישראל בשיתוף עם הרשתות השונות. הם מתפקדים הן ככרטיסי מועדון שמעניקים הנחות ומבצעים – והן ככרטיסי אשראי שניתן לשלם בעזרתם בכל מקום ולקחת הלוואות חוץ בנקאיות מחברות האשראי.

כמה זה עולה לנו?

כאשר אתם עומדים להנפיק כרטיס מהסוג השלישי – חשוב להבין כי לא מדובר רק בכרטיס מועדון, אלא בכרטיס אשראי לכל דבר ועניין, שלאחזקתו יש משמעויות רבות. ראשית: אחזקת הכרטיס עולה כסף (בדרך כלל יש תשלום הן לרשת והן לחברת האשראי).

בדרך כלל יציעו לכם שנה ראשונה בחינם, אך לאחר מכן תתחילו לשלם דמי כרטיס.

שנית, ריבוי כרטיסי אשראי מקשה במעקב אחר ההוצאות שלנו ועלול לגרום לקשיים בניהול התקציב הפיננסי.

בנוסף, ריבוי כרטיסי אשראי עשוי לתת תחושה פסיכולוגית מוטעית של הפוטנציאל הכספי שלנו ולגרום לנו לבצע רכישות בסכומים שעולים על היכולת שלנו. כרטיסי אשראי ככלל מהווים לעתים מלכודת צרכנית – בעיקר בשל הנטייה לחלק הוצאות לתשלומים. כאשר מדובר בתשלומים נושאי ריבית – מדובר בעצם בהלוואה לכל דבר ועניין – וזו הלוואה יקרה.

הריבית שאנו משלמים על ההלוואות לכרטיסי האשראי גבוהה מאוד – הן בביצוע תשלומים בריבית, ועוד יותר מכך בלקיחת הלוואות מחברת האשראי.

ייתכן בהחלט שכמות הרכישות וההנחות שאתם מקבלים ברשת מצדיקה בכל זאת את הנפקת הכרטיס, אך כדאי להימנע ממצב שבו יש לכם מספר רב של כרטיסי אשראי חוץ-בנקאיים, להקפיד לעקוב אחר ההוצאות שלכם בהם ולהבין מהי העלות של ההלוואות שאתם לוקחים.

עשרות כרטיסים, עשרות רשתות בין כרטיסי החברות הבולטים בארץ אפשר למנות את "יו" של קבוצת אלון קלאב, 365, חבר, שופרסל, לייף סטייל ופאוור קארד.

כדי להגדיל את האטרקטיביות, רוב מועדוני הלקוחות המשולבים בכרטיס אשראי מאגדים בתי עסק ממגוון ענפים: מזון, פארמה, דלק, צעצועים, ספרים וחברות תיירות.

כמו כן, אפשר למצוא כרטיסים של ארגוני עובדים, סטודנטים ועיריות (שבדרך כלל כוללים תשלום רק לחברת האשראי).

חשוב לדעת כי ההנחות שהובטחו לכם בעת ההצטרפות למועדון כפופות לשינויים.

רק באחרונה ביטלו מועדוני לקוחות רבים את ההטבות בקניית דלק בשל החלטת הממשלה על צמצום מרווחי הרווח של חברות הדלק.

מי שלקח כרטיס מועדון בציפייה שזה ישתלם לו בתדלוק – נאלץ להתאכזב.

שימו לב שלעתים אתם גם מחויבים במינימום שימושים בחודש כדי להיות זכאים להטבות שמציעות הרשתות.

You מול שופרסל שניים ממועדוני הלקוחות המובילים, אלו של רשתות השיווק הגדולות, נאבקים זה מול זה ראש בראש.

You מציע לצד מבצעים בסופרים של מגה, הנחות במשלוחים וברשתות כמו נעמן, כפר השעשועים, ששת, דוקטור בייבי, וסי אספרסו.

דמי הכרטיס הם 155 שקלים לשנה (מהשנה השנייה) ודמי החבר הם 48 שקלים לשנה (מהשנה השנייה).

הכרטיס של שופרסל זול יותר ועלותו היא 36 שקלים לשנה למועדון ו-142 שקלים לשנה לכרטיס.

לצד הנחה על מוצרים בשופרסל, הוא מספק גם הנחות על נופשים נבחרים, מופעי תיאטרון ועוד.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש