שתף

כמה עולה להשתמש בכרטיס אשראי בחו"ל

השימוש בכרטיסי אשראי בחופשה בחו"ל נוח מאוד, אבל יש לו עלות. בואו לגלות כמה זה עולה לכם

13.07.2013

עונת הטיסות לחו"ל יוצאת בימים אלה לדרך, וממחקר חדש שהתפרסם באחרונה, על ידי חברת מסטרקארד, עולה כי יותר ויותר ישראלים מעדיפים לעשות שימוש בכרטיסי אשראי.

כ-59.5% מהנסקרים הצהירו אומנם כי בעת שהותם בחו"ל הם משתמשים בדרך כלל "בעיקר במזומן אך גם עם אמצעים אחרים", אך בסקר קודם ב-2012 התוצאה עמדה על 67%.

34.5% הצהירו כי הם עושים שימוש "בעיקר בכרטיס אשראי", לעומת 28% בשנה שעברה.

בסקר שנערך באירופה אגב, 91% ממחזיקי הכרטיס אמרו כי הם לוקחים אותו לחופשות בחו"ל ו-65% אמרו כי הם מעדיפים לשלם בעזרת הכרטיס בזמן החופשה.

התשלום בכרטיסי אשראי הוא ללא ספק נוח מאוד, חוסך את ההתעסקות עם מזומן ומצמצם את החשש מגניבה. ברוב בתי העסק בעולם המערבי כבר ניתן לשלם באשראי, כך שגם המגבלה הזו שהייתה משמעותית ביותר בעבר, אינה רלבנטית ברוב המדינות.

לשימוש בכרטיס אשראי יש כמובן עלות: לכל "גיהוץ" ולכל משיכה מכספומט מתלווה עמלה, שלא תמיד קל לחשב אותה.

העלות משתנה ממדינה למדינה ומכרטיס לכרטיס, כך שאם יש לכם יותר מכרטיס אחד, מומלץ לעשות השוואה נקודתית לפני הטיסה כדי לראות באיזה מהם עדיף להשתמש.

בדיקה שערך באחרונה "גלובס" העלתה כי בד"כ בארה"ב הכרטיסים הזולים יותר הם ישראכרט ואמריקן אקספרס, ואילו באירופה מאסטרקארד הוא הזול ביותר.

מחזיקי הכרטיסים הבינלאומיים של cal - ויזה, דיינרס ומאסטרקארד – משלמים עמלת המרה גבוהה יחסית בשיעור של 2.5% מגובהה של כל עסקה.

יחד עם זאת, ההמרה מתומחרת בעזרת השער היציג של בנק ישראל ולא לפי שערי הבנקים הגבוהים יותר (בשערי הבנקים נעשה שימוש לצורך חישוב ההמרה בישראכרט ובלאומי קארד). המשמעות – כאשר הפער בין השער היציג לשערי הבנקים גדול מהפער בין עמלות ההמרה – השימוש בכרטיס של cal עדיף.

מי שגובה את העמלות הנמוכות ביותר היא ישראכרט, 0.5% בלבד עבור עסקאות שנעשות בדולרים. עם זאת, עמלת ההמרה לעסקאות במטבעות אחרים כולל אירו גבוהה יותר משמעותית ועומדת על 1.75%.

בלאומי קארד – העמלות של ויזה הן 0.75% עמלת המרה בדולר ו-2% על עסקאות שבוצעו באירו. במאסטרקארד דווקא העמלה על האירו היא הנמוכה ביותר 0.75% ולעומת זאת יש עמלה של 2% לעסקאות דולריות. הסיבה: העסקאות שנעשות בחו"ל במאסטקארד מחושבות לפי האירו.

ומה באשר למשיכה בכספומטים?

הוצאת מזומן מהכספומט עולה כסף: על כל משיכת מזומנים תחויבו בעמלה של מ-3.75 דולר עד ל-6 דולר – תלוי בכרטיס ובסכום הנמשך. המשמעות – עדיף לא למשוך בכל פעם סכום קטן, אלא לחלק את המשיכות לסכומים בינוניים, בהתאם לצורך.

בוויזה ובמסטרקארד העלות היא 4 דולר, בנוסף לעמלת המרה. בדיינרס 6 דולר פלוס עמלת המרה. בישראכרט ואמריקן אקספרס, העלות בכספומט היא 3.75 דולר ובסניף בנק 5.5 דולר, בתוספת עמלת ההמרה. בלאומי קארד 4 דולר פלוס עמלה.

אחד היתרונות הבולטים של השימוש באשראי הוא שבמקרה של גניבה או אובדן, יש אפשרות לבטל אותו מיידית.

אם תרצו להנפיק כרטיס חדש ולקבלו בחו"ל זה אפשרי, אך יש לכך כמובן עלות:

בישראכרט יגבו מכם כ-100 שקלים בעבור הנפקת הכרטיס, כולל המשלוח לחו"ל. הנפקה במקום תעלה 150 דולר. העלות בחברת לאומי קארד היא 235 שקל. ב-cal העלות תלויה במדינת היעד.

שימו לב שהחיוב עבור עסקאות בחו"ל נעשה בסמוך לביצוע העסקה ולא בהתאם למועד החיוב הרגיל. ניתן לבקש מראש מועדי חיוב שונים מול חברת האשראי.

מומלץ גם לבדוק אם הכרטיס מקנה לכם שירותים נוספים בעלות משתלמת כמו ביטוח נסיעות או שירותי פנאי. שירותי הביטוח היו בעבר אוטומטיים, אך לא עוד, ויש להפעילם באמצעות שיחה למוקדי השירות של החברות. ניתן כמובן לרכוש ביטוח נסיעות פרטי – ושווה להשוות בין כמה הצעות לפני שמחליטים.

ביחס לשירותי הפנאי – בדקו אם תוכלו לקבל הנחות לאתרי נופש, אירועי בידור וכו' - וייתכן שתוכלו לחסוך לא מעט כסף.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש