שתף

כמה ביטוח חיים אתם צריכים?

כמה ביטוח חיים אתם צריכים?

22.12.2014

איך בוחרים נכון את הביטוח שיוכל לסייע למשפחה שלכם במקרה של מוות? הכנו מדריך קצר שיעזור לכם.

 

אחד הנושאים הפחות נעימים לטיפול בכל הקשור לביטוח - הוא ביטוח החיים. אחרי הכל, אף אחד לא רוצה לחשוב ולהתעסק יותר מדי בשאלה מה יקרה לאחר שיעזוב את העולם. למרות חוסר הנעימות והקושי להתמודד עם הסוגיה, חשוב ומומלץ לתת תשומת לב מיוחדת לנושא - ולהקפיד לבחור בביטוחי חיים שיוכלו למלא את הצורך במקרה עתידי של פטירה.

יותר מדי אנשים מגלים מאוחר מדי כי פטירה של אחד מיקיריהם גרמה להם להיקלע לקשיים כלכליים לא מבוטלים, וכי ביטוח החיים שהיה קיים, לא היה מספק. כיצד אם כן יש לבחור ביטוח חיים שיוכל לסייע למי שנשאר אחרינו לדאוג לצרכיו? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לתכנן את הביטוח:

 

 1. סטטוס משפחתי - ראשית יש להתאים את גובה הכיסוי למצבכם המשפחתי. אם אתם רווקים, נשואים בלי ילדים, או שיש לכם ילדים, הדבר משפיע על גובה הכיסוי הרצוי עבורכם.

   
 2. גיל הילדים - ככל שיש לכם יותר ילדים, וככל שהם צעירים יותר, כך מומלץ לרכוש כיסוי ביטוחי גדול יותר. אם הילדים שלכם כבר התבגרו ויש להם יכולת השתכרות, תוכלו להפחית את הסכום הנדרש.

   
 3. אובדן הכנסה - כאשר אתם בוחרים את גובה הסכום, זכרו להתחשב בעובדה הבאה: במקרה של פטירה במשפחה, סביר בהחלט להניח שיכולת ההשתכרות של בן הזוג הנותר תרד, ולא תישאר באותו גובה כפי שהיא כיום, בעיקר כשיש ילדים במשפחה. מומלץ להתחשב בכך בקביעת הסכום, ולקבוע סכום כזה שיפצה על אבדן ההכנסה.

   
 4. ביטוח קיים – לאנשים רבים יש ביטוח חיים, שמשועבד לטובת הבנק שבו לקחו את המשכנתא. חשוב לא להתבלבל ולזכור שהכספים שנמצאים בביטוח הזה יועברו לידי הבנק ולא לקרובי המבוטח.

   
 5. השפעת המשכנתא – עם זאת, כאשר אתם קובעים את גובה ביטוח החיים שלכם, קחו בחשבון את העובדה שאם יש לכם משכנתא וביטוח חיים עבורה, הביטוח שרכשתם יביא לצמצום משמעותי או להחזר מלא של המשכנתא, דבר שיקטין את ההוצאה החודשית של המשפחה - מה שמאפשר להפחית את גובה הסכום שיש לרכוש בביטוח החיים.

   
 6. שיטת החישוב - הסכום המקובל אותו נהוג לחשב הוא זה: כ-85 אחוז מההכנסה הקודמת נטו (כדי לשמור על אותה רמת חיים שהייתה לפני הפטירה).
  כלומר, אם יש לכם לצורך העניין כמשפחה הכנסה של 10,000 שקלים נטו, מומלץ לרכוש ביטוח חיים שיאפשר לכם להישאר עם הכנסה חודשית, לאחר המקרה המצער, של 8,500 שקלים נטו.
  בממוצע - רוב האנשים רוכשים ביטוח נמוך יותר, דבר שמעמיד את התא המשפחתי בסכנה ליציבות כלכלית במקרה של אסון.


   
 7. חסכונות נוספים - כאשר אתם רוכשים ביטוח חיים אל תשכחו להתחשב גם בחסכונות אחרים שיש לכם, שיועברו לידי המשפחה, כמו גובה החיסכון הפנסיוני הצבור שלכם וחסכונות האחרים שעומדים לרשותכם בקרנות השתלמות, פיקדונות, תיקי השקעות וכו`.

   
 8. השוואת הצעות - אחרי שהחלטתם מהו סכום הביטוח, ולפני שאתם בוחרים היכן לרכוש ביטוח חיים, קבלו הצעות ממספר חברות – כדי להשוות בין התנאים השונים שמוצעים לכם.

   
 9. מעקב קבוע – אם יש לכם כבר ביטוח חיים, כדאי ומומלץ לבדוק אחת לשנה אם הסכום אותו רכשתם מתאים לצרכים שלכם – ולוודא שכל הפרטים ושמות המוטבים בפוליסה מעודכנים. כמו כן חשוב לוודא כי למוטבים שלכם יש את פרטי הפוליסה וכי הם מיודעים לקיומה ולדרכים בהן ניתן לממשה בעת הצורך.

   
 10. זכרו שישנם סוגים שונים של פוליסת ביטוח חיים שמאפשרים לבצע התאמה אישית לצרכים שלכם – למשל פוליסה שמועברת בקצבה חודשית למשפחה, פוליסה שמועברת כסכום חד פעמי, פוליסות שמיועדות רק למקרי מוות כתוצאה מתאונה, פוליסות שמיועדות להחזרים של הלוואות (בדומה לפוליסת ביטוח חיים כנגד משכנתא) ועוד.
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader