שתף

כל מה שרציתם לדעת על חשבון בנק לצעירים

הילדים שלכם הגיעו לגיל שאפשר להתחיל להתנהל פיננסית בצורה עצמאית?

 

בואו לגלות מה זה אומר בקיץ, בני נוער רבים מפתחים לראשונה את העצמאות הכלכלית שלהם.

החופש הגדול הוא תקופה שבה נערים רבים נמצאים זמן רב לבדם מחוץ לבית, מתחילים לעבוד ולהרוויח, וזקוקים לעצמאות פיננסית. כיום, ברור לכולם, שחינוך פיננסי בגיל צעיר והקניית ידע וערכים, הם בעלי חשיבות רבה – ותורמים רבות להתנהלות פיננסית נכונה לעתיד.

 

לפיכך, יש יתרונות רבים בפתיחת חשבון בנק נפרד לילדים, כמובן תוך פיקוח והדרכה של ההורים על הנעשה בהם.

 

 

 

מה הם אם כן, העקרונות הבסיסיים שחשוב לדעת?

 

כיום, יכול כל נער מגיל 14 ומעלה לפתוח חשבון בנק, בהסכמת ההורים.

בגיל 16 ניתן לפתוח חשבון עצמאי לבד, גם ללא הסכמתם של ההורים. אל החשבון הזה ניתן להפקיד כספים, להשקיע אותם ולמשוך אותם בעזרת כרטיסי נוער וצ`קים מיוחדים.

 

בניגוד לחשבונות בנק רגילים, על חשבונות של בני נוער קיימות מגבלות רבות, בנושאים כמו מסגרת אשראי, שימוש בצ`קים, העברות, השקעות ועוד.

המגבלה העיקרית היא שחשבונות נוער לא יכולים להגיע למצב של משיכת יתר, אלא אם ניתנה הסכמת ההורים מראש ובכתב.

 

כמו כן ניתן לאשר ללא אישור ההורים משיכת יתר לנערים שיש להם משכורת חודשית קבועה, בגובה של משכורת אחת. צ`קים ניתן לקבל מגיל 16 ומעלה, ומדובר בצ`קים מיוחדים שמוטבע עליהם הכיתוב: "קטין" או "נוער עד 18" וכן המילים "סכום המשיכה מוגבל עד לסך של 400 שקל".

 

בכל הזמנה לא יינתנו יותר מ-25 צ`קים. כרטיס אשראי ניתן לתת למי שמלאו לו 16. במקרה של נער עובד בגיל 15 ומעלה, אפשר להנפיק כרטיס חיוב שאינו כרטיס אשראי, כלומר כזה שבעת ביצוע הרכישה הסכום יורד מיידית מהחשבון בבנק.

 

בגיל 14 אפשר לקבל כרטיס אשר מאפשר משיכת מזומנים בלבד, כאשר היתרה בחשבון נמצאת בזכות. הבנקים רשאים גם להנפיק מגיל 14 כרטיס חיוב מוגבל - בהסכמתם של ההורים. הכרטיס הזה מאפשר לבצע עסקאות אך ורק בישראל בחיוב מיידי – וזאת בתנאי שיתרת החשבון נמצאת בזכות.

 

סכום העסקאות בכרטיסים אלו מוגבל לסכום של 400 שקל ביום.

ומה לגבי השקעות? כמו בכל חשבון ניתן להשתמש בכספים לצרכי השקעה לטווח קצר, בינוני או ארוך – אבל על פי הוראות המפקח על הבנקים, בכל אפיק השקעה שיש בו סיכון לפגיעה בקרן - חלה החובה לקבל את הסכמת ההורים לפני ביצועה של ההשקעה.

 

איך בוחרים בנק?

 

הרוב המוחלט של בני הנוער פותחים חשבון בנק של ההורים, והיתרונות שבכך מובנים. עם זאת, אין הדבר מובן מאליו. כחלק מהחינוך הפיננסי, מומלץ בהחלט להדגים לילדים את החשיבות הרבה שיש לסקר שוק ולקבלה של החלטה מושכלת לאחר ביצועה של השוואה.

 

לפיכך - כדאי לנצל את פתיחת חשבון בנק, כדאי לערוך ביחד עם הילדים המתבגרים מחקר שוק שמשווה בין ההצעות של הבנקים השונים, ולהשוות בין היתרונות והחסרונות שלהם.

 

הבנקים מציעים שלל הטבות לצעירים שיפתחו אצלם חשבון, וחשוב לבדוק אלו מהן הן הטבות נקודתיות, שיש להן בעיקר ערך שיווקי אבל ערך פיננסי קטן, ואלו הטבות הן בעלות משמעות לניהול החשבון עצמו.

 

מתנה חד פעמית, בעלת ערך מוגבל, יכולה לפתות כמובן, אבל בחירה נכונה של בנק, שעומדים להתקשר איתו לטווח ארוך, צריכה להיות מבוססת על תנאי ניהול החשבון, כמות וגובה העמלות וכו`.

 

בין השאר, חשוב לבדוק אם ההטבות שמציעים בניהול החשבון מותנות בביצוען של פעולות בסכום מינימלי או לא, שכן במקרים רבים חשבונות של בני נוער אינם פעילים מאוד.

בדרך כלל תוכלו לקבל מהבנקים הטבות כמו פטור מעמלות על ניהול החשבון; קבלת כרטיס למשיכת מזומנים או כרטיס אשראי ללא עלות; צירוף למועדון הטבות ייחודי ומספר פנקסי צ`קים חינם. בחלק מהבנקים תקבלו גם הנחה בעמלות עבור פעולות נוספות.

שדה חובה

רשימת בנקים המתאימים לצעירים:

בנק מזרחי טפחות, הבנק הבינלאומי, בנק דיסקונט, פפר פיי, בנק הפועלים, בנק לאומי

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש