שתף

כל מה שחשוב לדעת על רפורמת הנדלן של כחלון

כל מה שחשוב לדעת על רפורמת הנדלן של כחלון

15.06.2015

שר האוצר עומד להסתער על ענף הנדלן ולבצע בו טיפול שורש ייסודי. בואו להכיר את פרטי התוכנית. שר האוצר משה כחלון מתחיל בימים אלה בביצוע הרפורמות שלו בשוק הדיור – במטרה להוביל לירידת מחירים. מה הוא מתכנן? הנה כמה נקודות עיקריות ברפורמה:

 

 1. תוכנית מחיר למשתכן - כחלון רוצה לחזור ולהשתמש בתוכנית שהוקפאה לפני כמה שנים ומבטיחה לזכאים, ללא דירה בבעלותם, קבלת דיור במחיר מוזל, מחיר עליו נערך מכרז בין הקבלנים. השר מתכנן להוציא לשוק מספר גדול מאוד של דירות בשיטה זו. השאלה העיקרית היא – מי יוגדרו כזכאים ועל פי אלו קריטריונים?

   
 2. תוכנית מחיר מטרה – כחלון מתכנן להרחיב את השימוש בתוכנית שפועלת בשנים האחרונות בהיקף נמוך. במסגרת התוכנית המדינה דורשת כי בקרקעות שהיא משווקת, יוקצו חלק מהפרויקטים לדירות שיימכרו במחירים נמוכים ב–20% ממחירי השוק (כשהמדינה במקביל מוותרת על חלק מהתשלום המגיע לה ממכירת הקרקע). דירות אלו זמינות גם למשפרי דיור.

   
 3. הגבלה במכירה – על מנת למנוע ממשקיעים במסווה מלזכות במכרזים, השר ייאסור על כלל רוכשי הדירות במסגרת המכרזים למכור את הדירה בחמש השנים הראשונות לאחר הרכישה ויחייב אותם במס שבח בחמש השנים שלאחר מכן.

   
 4. שינוי מיסוי – כדי לצמצם את הביקושים לדירות מצד משקיעים, שוקלים במשרד האוצר הגדלה משמעותית של המיסוי על שוק הנדל"ן, עם דגש על ביטוח דירות להשקעה. מהלך ראשון בתחום העלאת מס הרכישה כבר הונע.

   
 5. פיצול השיווק - כדי להגביר את קצב שיווק הקרקעות מתכנן כחלון שקרקעות המינהל יחולקו ויפוזרו בין מספר רב של גופים (משרד הבינוי, עמידר, חברת ערים, דירה להשכיר ורשויות מקומיות) – שיתחרו האחד בשני בשיווק הקרקעות.

   
 6. תוכנית על – כדי לגבש נהלים אחידים תתוכנן תוכנית על לכלל המדינה בזמן קצר, וכל רשות מקומית תחויב בהפקדת תוכנית מתאר ליישוב בתוך שנה.

   
 7. טיפול בקרקעות פרטיות - בעלי קרקע פרטית שנמנעים מבנייה, יתומרצו לבנות - ומהר. זאת, בין היתר, על ידי מתן הנחות ופטורים במיסוי לבעלי קרקעות שימסרו דירות בתוך חמש שנים מחקיקת חוק בנושא.

   
 8. זירוז קבלנים - השר מתכנן לקבוע פרקי זמן מקסימליים מיום הזכייה במכרז, ועד להתחלת הבנייה ולהוצאת טפסי אכלוס, כדי שהקבלנים לא יוכלו לווסת את ההיצע במטרה לשמור על מחיר גבוה. השר יקבע היטל עיכוב בנייה שיוטל על בעלי הקרקעות, בגובה של כמה אחוזים משווי הקרקע מדי שנה, ובמקביל יעניק אפשרות להגדלת זכויות הבנייה למי שיזדרז לבנות.

   
 9. יצירת דירות להשכרה – השר שואף להביא לבניית אלפי יחידות דיור להשכרה בשנה, בעזרת הקמת פרויקטים מיוחדים שחלקם או כולם ייועדו לבניית דירות או משרדים להשכרה.

   
 10. פינוי בינוי – השר יפעל לזירוז פרויקטים מעוכבים בעזרת חוק שיגדיר את גובה הפיצוי למפונים בצורה אחידה בכל הארץ – וכן יגדיל את היטל ההשבחה שמקבלות הרשויות המקומיות, כדי לעודד אותן לקדם פרויקטים מסוג זה. הרשויות יזכו גם לתגמולים כספיים או לחילופין ייקנסו, כדי לעודד אותן לקדם בנייה.

   
 11. הפחתת עלויות הבניה – כדי להוזיל את העלות לקבלנים מתכנן השר הקלה באפשרות להתקשר עם חברות זרות לביצוע עבודות קבלניות, ולטפל בריכוזיות בתחום ייצור חומרי הגלם לבניין. כמו כן – הוא יקבע מנגנון אחיד בחקיקה לעמלות וריביות שיורשו הבנקים לגבות בפרויקטי בנייה.

   
 12. ריכוז סמכויות – כדי לקצר את הביורוקרטיה, מתכנן כחלון ארגון מחדש של מבנה האחריות הממשלתית על שוק הדיור וריכוז כל הכלים לטיפול במחירי דיור במשרד ממשלתי אחד.

   
 13.  צביעת הכסף – על מנת לנתק את הקשר הגורדי בין הכנסות המדינה למחירי הקרקע, מציע כחלון שהכנסות אלה לא ייכנסו לתקציב הכולל אלא יופרדו וייוחדו לפיתוח תשתיות.

   
 14.  זירוז הוועדות – כדי לשחרר את הפקקים בתהליכי האישור, השר מתכנן לתת יותר סמכויות לוועדות המקומיות תוך פיקוח עליהן, כדי לוודא שהן פועלות ביעילות.

   
 15.  הגדלת מספר העובדים – כדי להתמודד עם המחסור בעובדים בענף, יפעל השר להגדלת מכסת העובדים הזרים ויקדם הכשרות תעסוקתיות לעובדים ישראלים.

   
 16. הגדלת האשראי – השר מתכנן לעשות שימוש בערבויות מדינה על מנת לאפשר לבנקים לתת יותר אשראי לחברות בענף, מכפי שמאפשר להם כיום בנק ישראל.

 

לקבלת הצעה בנושא : ייעוץ משכנתא | מחשבון משכנתא

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש