שתף

כל הדרכים להימנעות מחשבון בנק מוגבל

חשבון בנק מוגבל יכול לגרום לכם לנזק פיננסי כבד הן בחשבון הבנק הפרטי והן בחשבון הבנק העסקי. "בנקרייט" מציג את השיטות המרכזיות על מנת לנסות ולצמצם את הסיכון המשמעותי

25.07.2017

חשבון בנק מוגבל יכול לגרום לכם לנזק פיננסי כבד הן בחשבון הבנק הפרטי והן בחשבון הבנק העסקי.

המיתון הכלכלי העולמי שהחל ב-2008 והשפעותיו על המשק בישראל באים לידי ביטוי בין השאר בנתון הבא: בישראל קיימים כחצי מיליון חשבונות בנק מוגבלים של משקי בית פרטיים, של חברות ושל עסקים.

ההגבלה עשויה להקשות על ניהול תזרים המזומנים, בעיקר במקרה של עסקים קטנים ובינוניים שתלויים בגמישות ובמוניטין לצורך פעילותם.

מתי מגביל בנק חשבון?

הפעולה מבוצעת בהתאם לחוק כאשר במשך שנה חזרו 10 צ`קים ויותר (במידה ועברו לפחות 15 יום בין הסירוב הראשון לאחרון).

ההגבלה היא לשנה – והבנק המגביל מחויב לעדכן בכך את הלקוח – וגם את הבנקים אחרים.

ההגבלה תיפגע ביכולת לעשות שימוש בצ'קים בחשבון.

עם זאת, במהלך השנה מורשה הלקוח לתת צ`קים מחשבונות בנק אחרים שלו, אשר לא הוטלה עליהם הגבלה.

כמו כן, הלקוח רשאי לשלם כספים מהחשבון המוגבל באמצעות משיכה במזומן, הוראת קבע או כרטיס אשראי.

יחד עם זאת, עלולה ההגבלה לפגוע משמעותית במוניטין הפיננסי של בעל החשבון.

כיום ניתן לקבל בקלות דו"ח אשראי על בעל חשבון - ובמקרה שזה מוגבל בהווה או שהיה מוגבל בעבר.

הדבר עשוי להשפיע על מוכנותו של מקבל הדו"ח להתקשר בהסכם עם בעל החשבון.

מי שהחשבון שלו מוגבל יכול למצוא את עצמו מתקשה לחתום על הסכמים לשכירות דירה, קבלת הלוואות, משכנתאות וכו'.

אז איך ניתן לנסות ולצמצם את הסיכון?

הנה מספר טיפים שיעזרו לכם:

  1. ראשית - היזהרו מהאפשרות שצ'קים שלכם יחזרו. כשאתם רושמים צ`ק בסכומים גדולים, בדקו מראש שהכסף קיים בחשבון הבנק שלכם.
  2. שימו לב היטב לתאריך שאתם רושמים על גבי הצ'ק - היזהרו מכתיבת צ'קים שהפירעון שלהם הוא בימי שישי, או חגים – שבהם הבנק עובד במתכונת חלקית.
  3. אל תתחמקו – יש לכם שיחת טלפון מהבנק? אל תסננו אותה! יתר על כן, אם אתם יודעים כי צפויים לכם קשיים בתזרים המזומנים, עדכנו את הבנק מראש - קבעו פגישה עם מנהל הסניף או בכיר אחר, עדכנו אותו, ונסו למצוא ביחד פתרון משותף. במידת האפשר, עדכנו את הבנק בכל בעיה פתאומית שעשויה לפגוע בתזרים המזומנים, כמו: שירות מילואים, אשפוז רפואי וכו'.
  4. היזהרו מהבטחות שווא – שם המשחק בקשר שלכם מול הבנק הוא אמינות. אל תתפתו לתת הבטחות שלא תוכלו לעמוד בהן, משום שהדבר יוציא לכם שם רע ובסופו של דבר יתנקם בכם. שמרו על אמינות והדבר יסייע לכם.
  5. זהירות עם הצ'קים - אם בעבר סורבו כבר 4 צ`קים בחשבון הבנק שלכם - אל תרשמו יותר צ'קים ועברו לחשבון חדש לצורך זה (אפשרי בבנק אחר). החוק קובע כי כבר לאחר סירוב של 5 צ'קים - בעל החשבון יסומן כבעייתי.
  6. הימנעו מסיכומים בעל פה – בכל פעם שאתם נפגשים עם נציג הבנק, הקפידו להעלות את הסיכום על הכתב ולקבל אישור מתועד וממוסמך בכתב. בכל מקרה של מחלוקת עתידית, רק סיכומים כתובים ומאושרים יוכלו לשמש אתכם כדי להציג את הצד שלכם בעימות.
  7. נהלו תזרים מזומנים קפדני – מעקב שוטף אחר הנעשה בחשבון הבנק שלכם, באמצעות אקסל ו/או תוכנת ניהול כספים, יאפשר לכם לאתר מראש בעיות וחריגות – ולנסות להקדים תרופה למכה.
  8. נסו למנוע את הגזירה – קיבלתם הודעה מהבנק? יש לכם 20 ימים להגיש ערעור. במקרים רבים ניתן לעכב את כניסתה של המגבלה לתוקף עד להכרעה בערעור.
  9. אל תוותרו – פנו לייעוץ משפטי -  חשבון הבנק שלכם הוגבל? נסו לבטל את רוע הגזירה. בדקו מדוע החשבון הוגבל, ואם נראה לכם שמדובר בטעות, פנו לייעוץ משפטי.
  10. למדו לקח – אם המגבלה הוטלה, דעו שהמצב עשוי להחמיר. מי שהוטלה על חשבון הבנק שלו מגבלה – ובמהלך שלוש השנים שלאחר מכן המשיך ומשך צ'קים ללא כיסוי מכל חשבון שהוא, עלול להיות מוגדר כלקוח מוגבל. זכרו! ההגדרה הזו תהפוך את כל חשבונות הבנק שלו למוגבלים למשך שנתיים, כולל חשבונות בהם הוא מיופה כוח או שותף.

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע להעברת חשבון בנק, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש