שתף

כך תחשבו את ההוצאות הנלוות לקניית דירה

כשמתכננים מראש את התקציב לרכישת דירה – חשוב לקחת בחשבון את כל ההוצאות הצפויות. כך תעשו זאת נכון אחת הטעויות הנפוצות ביותר שאנשים עושים בעת שהם עומדים לרכוש דירה, היא חישוב מוטעה של סך ההוצאות הכללי.

 

זאת, מסיבה פשוטה - לרכישת דירה יש הוצאות נלוות רבות ואנשים רבים שוכחים לחשב אותן מראש.

התוצאה עלולה להיות עגומה ולהביא ליצירת פער גדול בין התקציב המתוכנן של הפרויקט כולו לבין העלות האמיתית שלו.

 

פער שכזה עשוי לגרום ללקיחת הלוואות נוספות לצד המשכנתא בעלות גבוהה מאוד וכן לקשיים בתזרים הפיננסי.

כדי להימנע מהבעיה מומלץ לתכנן מראש ובקפידה את סך ההוצאות הכללי של רכישת הדירה, לכלול את ההוצאות הנוספות ולקחת גם מרווח ביטחון.

 

ההוצאות הנוספות מגיעות ממקורות רבים: עלות עורך הדין, עלות מעבר הדירה, תשלום למתווך, אגרות שונות וכמובן המיסים שמשתנים בהתאם למצבכם האישי.

 

לכך יש להוסיף עלויות של ניקיון, הובלה, ריסוס וכמובן, אם אתם עוברים לדירה שזקוקה לשיפוץ, להוסיף את עלותו.

על פי ההערכות המקובלות, עלות ההוצאות הנוספות במקרה של מעבר לדירה חדשה (ללא שיפוץ) עומדות על כאחוז אחד בממוצע מעלות הדירה עצמה.

 

כלומר, אם לדוגמא אתם רוכשים דירה בעלות של מיליון שקלים, העלות הממוצעת של ההוצאות הנוספות תהיה כ-10,000 שקלים. מובן שמדובר בעלות ממוצעת בלבד וזו יכולה להיות גבוהה או נמוכה יותר בהתאם לתכנון ולמקרה האישי שלכם.

 

אז מה לקחת בחשבון:

 

1. מיסים:


ההוצאות הגבוהות ביותר שלהן יש לשים לב הן הוצאות המיסוי - ואלו משתנות בהתאם להוראות המס העדכניות ולמצבכם האישי (האם יש ברשותכם דירות נוספות, האם אתם מוכרים דירה, זכאים להטבות ועוד). מומלץ לחשב את הוצאות המיסוי מראש באמצעות עורך דין/רואה חשבון שמטפל בנושאים הללו באופן שוטף ומכיר את העדכונים האחרונים בתחום המיסוי. עלות מס רכישה משתנה בהתאם לשווי הדירה, ויכולה לנוע בין אלפי לעשרות אלפי שקלים. במקרה שאתם מוכרים דירה ישנה, ייתכן שתאלצו גם לשלם מס שבח.

 

2. עורך דין:

 

התשלום המקובל הוא כ-0.5% עד 0.75% מערך הנכס. אם אתם קונים דירה מקבלן, שכר הטרחה לעורך הדין מטעם הקבלן יכול לעמוד על כ-1.5% פלוס מע"מ מערך הדירה (זאת בנוסף לתשלום לעורך דין מטעמכם אם תבחרו בכזה שייצג אתכם). כאשר מדובר בעסקה מורכבת משפטית שמצריכה עבודה רבה, התעריף עשוי לעלות.

 

3. הצמדה:

 

במקרה של דירה רכישת דירה מקבלן, שימו לב שמקובל להצמיד את המחיר של התשלומים העתידיים לקבלן למדד המחירים לצרכן או למדד תשומות הבנייה (במקרה שקונים דירה שתסופק בעוד כמה שנים ומשלמים עליה בתשלומים). כדי לחשב מראש את העלות, קחו את התחזיות למדדים כפי שהם משתקפות בתחזיות של אנליסטים או במדדי האג"ח כעלות הנוספת.

 

4. תיווך:

 

אם אתם משתמשים בשירותיו של מתווך, העלות המקובלת היא 1.5% עד 2% ממחיר הנכס.

 

5. ביטוח:

 

המטרה אשר לשמה רוכשים ביטוח דירה היא קבלת כיסוי ביטוחי לסיכונים ונזקים העלולים להירגם לדירה, לרכוש המצוי בה ולאורחיה. בנוסף ביטוח זה יעניק לכם תחושת ביטחון שדירתכם ורכושכם מוגנים.

 

לקבלת הצעה מהירה לביטוח דירה לחצו כאן  *ללא העלות וללא התחייבות.

 

6. אגרות:

 

בכל הקשור לתשלומים למדינה יש לקחת בחשבון עלויות נוספות בהתאם לעסקה, שמגיעות בד"כ לאלפי שקלים. לסעיף זה ניתן להוסיף גם תשלומי אגרות הקשורים למשכנתא (פתיחת תיק, שמאי, נוטריון וכו`).

 

7. שיפוץ:

 

אם אתם נכנסים לדירה ישנה, עלויות השיפוץ יכולות לנוע בין עשרות אלפי שקלים לדירה שדורשת שיפוץ קל, עד למאות אלפים לדירה ישנה במיוחד שזקוקה לשיפוץ מקיף. לצורך החישוב מראש – בקשו הצעות מחיר ממספר קבלני שיפוץ מורשים.

 

8. שכירות:

 

אם אתם מוכרים את הדירה הישנה ונאלצים לשכור דירה עד למעבר, חשבו מראש את עלות השכירות שתיאלצו לשלם.

 

9. ריהוט:

 

רבים מרוכשי הדירות משקיעים גם בעיצוב ובאבזור הבית במכשירי חשמל, רהיטים, פרטי אמנות ועוד וכדאי לתקצב נושא זה מראש.

 

10. הובלה:

 

קחו בחשבון שמעבר דירה יכול לעלות עוד כמה אלפי שקלים ולהצריך מכם גם ימי חופש מהעבודה.

 

11. שונות:

 

כדאי תמיד לשריין כמה אלפי שקלים לסעיף כללי, להוצאות לא צפויות.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש