שתף

כיצד לקבוע את מרכיב הסיכון בתיק ההשקעות שלי?

את עוגת הנכסים שלכם רצוי לבנות בצורה מאוזנת ונכונה. אומנם מידת הסיכון המועדפת משתנה ממשקיע למשקיע אך בכל זאת ישנם עקרונות בבחירת מרכיב הסיכון המתאים לכם

07.01.2014

הייתם רוצים לאכול עוגה ששמו בה יותר מדי ביצים, או פחות מדי סוכר? כנראה שלא...

גם את עוגת הנכסים שלכם רצוי לבנות בצורה מאוזנת ונכונה.

אומנם, מידת הסיכון המועדפת משתנה ממשקיע למשקיע, אך בכל זאת ישנם עקרונות בבחירת מרכיב הסיכון המתאים לכם.

להלן מספר קריטריונים שייסייעו לכם בהגדרת מרכיב הסיכון בתיק ההשקעות שלכם:

  • טווח הזמן להשקעה – טווח ההשקעה מושפע על ידי מטרות ההשקעה שלכם, והוא משפיע על מידת הסיכון של התיק ועל הנזילות והסחירות של ניירות הערך והנכסים שתרכשו. ככל שטווח הזמן ארוך יותר, תוכלו להגדיל את הסיכון בתיק השקעות ואת הנכסים הלא נזילים בו.
  • מידת סיכון המועדפת עליכם – זהו משתנה סובייקטיבי. כדי להמחיש אותו, עליכם לשאול עצמכם איך ארגיש עם הסיכון שאאבד שיעור כזה או אחר מתיק הנכסים שלי, בתמורה להגדלת התשואה עליו מעבר לריבית חסרת סיכון. המספר שאיתו אתם מרגישים נוח מעיד על העדפת הסיכון שלכם.
  • גיל - משקיע בתחילת דרכו יוכל להגדיל את מרכיב הסיכון בתיק שלו. זאת, ביחס למשקיע שמתקרב לגיל פרישתו שרוצה לנצל את נכסיו לצריכה בתקופה שאחרי הפרישה ושיעדיף לבנות תיק שבהמשך יניב עבורו הכנסה חודשית. "כלל האצבע" הנהוג בקרב משקיעים בארה"ב, לדוגמא: מגדיר כי מרכיב המניות בתיק ההשקעות עומד על 100% מינוס גיל המשקיע.
  • תכנון מס – יש להתחשב בהטבות מס ובעלויות מס בבחירת נכסים להשקעה. תכנון המס מושפע גם ממעמד המס שלכם.
  • מידת הזמן העומד לרשותכם לניהול תיק השקעותהשקעות מסוכנות דורשות מעקב ותכנון שינויים בתיק בצורה אינטנסיבית יותר. מידת הזמן העומד לרשותכם משפיעה גם על מידת הפיזור בתיק. ככל שהפיזור בתיק יהיה יותר גבוה יידרש מכם יותר זמן למעקב וביצוע פעולות בהתאם לשינויים בשוק.
  • רמת הידע שלכם בשוק ההון והשקעות מחוץ לשוק ההון – אם רמת הידע שלכם אינה גבוהה תצטרכו להתחיל עם השקעות סולידיות יחסית ועם הזמן ללמוד את השוק, ולשכלל את סוגי ההשקעות בתיק.

לקבלת הצעות מיועצי השקעות לחץ כאן

לכתבה בנושא איך לבנות תיק השקעות עצמאי

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בכל הנוגע לבחירת מנהל תיקים, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש