שתף

כיצד להיערך נכון לתום שנת המס?

לקראת סוף שנת המס קבלו טיפים מובילים, שיעזרו לכם בתכנון תשלום המיסים השנתי שלכם

13.11.2013

תכנון מיסוי נכון כעת יכול לחסוך לכם כסף ולשפר את תזרים המזומנים שלכם.

שנת 2013 עומדת להסתיים - ולקראת סופה של שנת המס כדאי כתמיד לעשות מאמץ אחרון כדי לצמצם ולפרוס הצורה המשתלמת ביותר את תשלום המיסים השנתי שלכם.

לקראת סוף שנת המס קבלו מספר טיפים שיעזרו לכם בתכנון:

 1. אם אתם מנהלים חברה או עסק - הקדישו זמן לחישוב מדויק של שיעור הרווח או ההפסד החזוי של העסק במהלך השנה כולה. בעזרת החישוב תוכלו לדעת מהו גובה הסכום שאתם צפויים לשלם, או לקבל כהחזר (בהסתייגות כמובן משינויים שעדיין יכולים להתרחש עד סוף השנה).
   
 2. בהתאם לחישוב המס הצפוי לכם, מומלץ לבצע התאמה של שיעור המקדמות למס הכנסה ולביטוח לאומי. התאמה שכזאת תמנע מצב שבו תצטרכו לשלם סכום גדול במיוחד למס הכנסה ולביטוח לאומי, או לקבל החזר חריג - דבר שעשוי להוביל לעריכת ביקורת, כדי לבדוק את גובה ההחזר.
   
 3. אם אתם משכירים נכס, כדאי לכם לבדוק אפשרות להקדים או לדחות את התשלומים הקרובים. כל זאת, כדי שלא לחרוג מתקרת הפטור ממס שניתנת על השכרה למגורים, שגובהה הוא 4,980 שקל לחודש. שימו לב כי את תשלום המס על הסכום שחורג מהתקרה יש לשלם עד לסוף חודש ינואר הקרוב.
   
 4. אם צברתם הפסדים בניירות ערך, שווה לשקול לממש אותן עוד לפני תום השנה כדי שתוכלו לנצל את ההפסדים לצורך קיזוז מול רווחים שצברתם בשוק ההון, בעסקאות מקרקעין וכו` במהלך השנה.
   
 5. אם אתם עצמאים, כדאי לכם לבדוק אם הגעתם אל תקרת ההפקדה השנתית המותרת לקרן השתלמות. זוהי הדרך היחידה ליהנות מפטור ממס על חיסכון לתקופה בינונית (3-6 שנים). סעיף זה נכון גם לבעלי שליטה בחברות, שיכולים לבדוק אם מימשו את הזכות להפקיד את הסכומים המותרים בחוק לצורך קרן השתלמות או למרכיב הפיצויים מקופת גמל לקצבה. אם אתם שכירים בחברה אתם יכולים לבדוק מול המעסיק שלכם אפשרות להעביר סכומי כסף לקרן השתלמות אם יש לכם כזו, או לפתוח אחת שכזו, כדי לנצל את הפטור ממס שניתן לחוסכים בה.
   
 6. סוף שנת המס הוא גם זמן טוב למעשים טובים. אתם יכולים לנצל את הרווחים שלכם לצורך תרומות לעמותות או למלכ"רים המוכרים בחוק ולקבל זיכוי במס בשיעור של 35% על סכום שמעל 180 שקל בשנה.
   
 7. בדקו אם אתם זכאים לניכויים וזיכויים אישיים בחוק. זיכויים אלה מגיעים למשל להורים המגדלים ילדים הסובלים ממגבלות חמורות, או לאנשים התומכים בהורים הנמצאים במוסד מיוחד ועוד. ניצול הזיכויים הללו לא ניתן להעברה לשנת המס הבאה, ועלול לרדת לטמיון.
   
 8. יש לכם קצת זמן פנוי עד סוף השנה? אתם יכולים לנצל אותו לצורך יציאה להשתלמות מקצועית בתחום העבודה שלכם. הוצאות לצורך השתלמות מקצועית מוכרות לצורך חישוב המיסוי שלכם.
   
 9. מתכננים לבצע השקעות בחברה? סוף השנה המתקרב הוא זמן מצוין לבדוק אם יש השקעות מתאימות שאתם יכולים לבצע באמצעות הרווחים שצברתם כדי להגדיל את אפשרויות ההכנסה העתידיות של העסק שלכם, ובמקביל לצמצם את תשלומי המס.
   
 10. וטיפ אחד לשנה הבאה: אם אתם פועלים במעמד של עוסק מורשה או פטור, ואתם מגלים בחשבון השנתי שלכם כי אתם נמצאים במצב שבו אתם מרוויחים כ 20-25 אלף שקל בחודש ומעלה, שווה לכם לשקול להתאגד כעת כחברה. הכדאיות גדולה במיוחד אם אתם יכולים להשתמש בחלק מהכספים לצורך ביצוע השקעות שיגדילו את ההכנסות העתידיות של החברה. בנוסף, אם אתם פועלים בתחום שיש בו סכנה של היקלעות לחובות, מוטב לכם לפעול כחברה כך שתהיו מוגנים באופן אישי מפני תביעות.
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש