שתף

יתרונות וחסרונות של הלוואות חברתיות

יתרונות וחסרונות של הלוואות חברתיות

08.11.2014

יתרונות וחסרונות של הלוואה חברתית

 

הלוואות חברתיות הן מיזם חדש יחסית בעולם, והן הגיעו לארץ רק בשנת 2014 מתוך רצון ליצור אפשרות נוספת למשקיעים ולאלו הזקוקים להלוואה, שאינה תלויה במערכת הבנקאית הקיימת. לכאורה התהליך נשמע פשוט והגיוני, אך האם באמת הוא נטול סיכונים? ומיהו המרוויח העיקרי מהמיזם?

 

הלוואה חברתית – היתרונות הברורים

 

 • לעקוף את הבנק. זהו היתרון המשמעותי ביותר במסגרת שוק ההלוואות הפרטי הזה. המערכת הכלכלית מושתתת על בנקים, ובכל שלב בחיינו המצריך פעולה פיננסית כלשהי, אנו מחוייבים (כמעט) לפנות אל הבנק. כאן נוצרת הזדמנות למפעל פיננסי הפועל ללא התערבות גוף גדול בעל אינטרס כלכלי.

   
 • להיות חברתיים יותר. במהלך חיינו אנחנו נתקלים (ועוד ניתקל) באינספור הזדמנויות לעזור לזולת. את רובן אנחנו מפספסים, כך שכל אחד מאיתנו נשאר לעמוד לבד מול גוף גדול, פרטי או ממשלתי. המיזם הזה מעניק לנו אפשרות של עזרה לאחר, ומתגמל אותנו באפשרות של רווח כלכלי נוח.

   
 • לחסוך עלויות. לקיחת הלוואות מהבנק או אפילו מחברת אשראי היא אפשרות נוחה וזמינה, אך עלותה אינה זולה – רובנו לא יודעים אפילו מה תהיה הריבית שנשלם בעת לקיחת ההלוואה! הצד הלווה במיזם ההלוואות החברתיות יודע בדיוק מה תהיה הריבית שישלם בעת לקיחת ההלוואה, ומודע מראש לכל התנאים וההחזרים הנדרשים.

   
 • להרוויח. אפיקי ההשקעות במשק כיום הם אמנם רבים, אך התועלת בהם היא נמוכה, כיוון שהריבית שלהם כפופה (בדרך כךך) לריבית במשק. במידה ובוחרים באפיק מסוכן יותר כמו שוק ההון, הרווחים יכולים להיות גבוהים פי כמה, אך כך גם הסיכון. השוק הלא יציב עלול לפגוע ברווח, ואף לגרום למשקיעים להפסד משמעותי. הצד המלווה במיזם החברתי יכול להנות מריבית גבוהה יחסית – החל מ-4%, והתשואה יכולה לגדול ככל שסכום ההשקעה גדל.

 

מהם החסרונות והסכנות של הלוואה חברתית?
 

 • סיכון הנובע מהעדר אכיפה. בניגוד לגופים ממשלתיים למודי ניסיון ובעלי אינטרסים, המקפידים לשמור היטב על הצד שלהם בעסקה, מיזם חברתי המחבר בין לווים למלווים אינו משעבד ואינו לוקח ערובות. אין לו גם אמצעי גבייה וענישה, כך שקיים סיכון שהלוואה לא תוחזר. המערכת אמנם מחלקת את הסכומים כך שגם במצב כזה לא יהיה מפסיד יחיד, אך קיים סיכון כזה.

   
 • אין פיקוח של המפקח על הבנקים. כלומר, במידה והמערכת תקרוס – אין לאן להפנות אצבע מאשימה, ואין ממי לגבות פיצוי.

   
 • גדילה מואצת. ככל מוצר או מפעל קטן, האופטימיות והיתרונות הם רבים, אך עם התפתחות השוק, עלולים לצוץ בעלי אינטרסים שיהפכו גם את האפשרות הזו ליקרה ומסורבלת.

 

לסיכום, אתרים המאפשרים הזדמנות של לקיחה או נתינת הלוואות החלו לפעול לאחרונה בארץ, והם מבשרים על תחילתו של שינוי כלכלי אמיתי. אמנם, כרגע הם תלויים ברובם במוסר ובפן החברתי של השותפים הכלכליים, אך הם בהחלט מהווים אפשרות ריאלית וזמינה עבור כולם.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש