שתף

ישראל מגבירה את שיתוף הפעולה במאבק הבינלאומי נגד העלמות המס בינלאומיות

משרד האוצר הודיע כי יאמץ ההסכם הבינלאומי בנושא, אם כי תהליך החקיקה יימשך מספר שנים. המטרה: מאבק עיקש יותר בהעלמות מס ובהון השחור, תוך ניסיון להגדיל את הכנסות המדינה

07.12.2014

יש לכם תיק השקעות שמנוהל מעבר לים? היזהרו - משרד האוצר החליט להגביר את הפיקוח והאכיפה על ישראלים אשר מנהלים חשבונות בנק ותיקי השקעות בחוץ לארץ.

כל זאת, במטרה להיאבק בהעלמות מס ובהון השחור ובניסיון להגדיל את הכנסות המדינה.

באחרונה הודיע משרד האוצר ל-OECD, ארגון המייצג את המדינות המובילות בכלכלות העולם, כי ישראל מסכימה לאמץ את התקנות של הארגון בכל הנוגע להעברת מידע אוטומטית בין הרשויות הרלוונטיות במדינות אלה.

עד היום אמנת המס בין המדינות כללה סעיפים שנגעו להעברת מידע רק באופן נקודתי.

משמעות הדבר הייתה שאם ישראל רצתה לקבל מידע על נישומים שחשודים בהעלמות, היא הייתה צריכה לבצע פנייה מסודרת בנוגע לכל מקרה ומקרה. בדומה: גם מדינות אחרות שרצו מידע מישראל, היו זקוקות לפנייה נקודתית בכל פעם מחדש.

כעת, לפי ההחלטה האחרונה של משרד האוצר, שתיושם במהלך השנים הקרובות, העברת המידע תבוצע באופן אוטומטי וממוחשב ללא כל צורך בתיאומים בירוקרטיים נקודתיים.

המידע הנוגע לחשבונות בנק או לחשבונות פיננסיים, כמו: תיקי השקעות, יועבר אוטומטית באמצעות הליך זיהוי, ויכלול שלל נתונים, כגון: הכנסות פיננסיות, יתרות ועוד.

ישראל מצטרפת בכך לשורה ארוכה של מדינות במערב שיאמצו את הנוהל, שנכנס לתוקף בעקבות המאמצים הגוברים במדינות העולם בשנים האחרונות במלחמה בהון השחור - וזאת במטרה להגדיל את ההכנסות שלהן לאחר המשבר של 2008.

יישומו של החוק צפוי לקחת כמה שנים, שכן הוא מחייב לא מעט תיקוני חקיקה וכן הקמת תשתיות טכנולוגיות שיאפשרו להעביר את המידע באופן אוטומטי ובטוח.

יעברו למקלטי מס?

כיום יש לישראל הסכם דומה, למשל, עם ארצות הברית, אבל הוא מחייב בעיקר את העברת המידע מצידה של ישראל לארצות הברית ולא להיפך.

יש לציין כי בניגוד להסכם עם ארצות הברית, ההסכם החדש אינו כולל סנקציות על מדינות שאינן מצטרפות אליו.

אחד החסרונות של ההסכם, לפיכך, הוא שהוא אינו חל על מדינות שמשמשות כמקלטי מס ורוב החשבונות שמשמשים את מעלימי המס נמצאים בהן.

ה-OECD מקווה לצרף גם מדינות אלו בעתיד, ומתכנן להפעיל עליהן לחץ פוליטי ומדיני כבד, כפי שקרה למשל בשווייץ, שהבנקים שלה הוכרחו להשיל את מעטה הסודיות שעטף אותן במשך עשורים רבים.

אזרחים אמריקאיים?

אזרחים אמריקאיים? שימו לב כחלק ממערכת ההסכמים והחוקים של ארצות הברית עם ישראל ומדינות אחרות, שמים האמריקאים באחרונה דגש מיוחד על אזרחים אמריקאיים, החיים במדינות זרות, כגון: ישראל.

בקיץ האחרון נכנס לתוקף חוק חדש שדורש גם מישראלים שיש להם אזרחות אמריקאית להגיש דיווח מסודר לרשויות המס בארצות הברית לצורך תיאום מיסים.

למעשה, חקיקה בעניין קיימת זמן רב, אך האמריקאים לא נהגו לאכוף אותה .

המיסוי של האזרחים האמריקאים הוא על בסיס אישי בהתאם לכלל ההכנסות הבינלאומיות של כל נישום.

המיסוי בתוקף לכל מי שיש לו דרכון או מספר תעודת זהות אמריקאי.

על פי התקנות כעת, כל מי שיש לו חשבון בנק מחוץ לארצות הברית, מעל 10,000 דולרים, חייב לדווח עליו והאמריקאים יכולים לקבל מידע בנושא ישירות מהבנקים.

כמו כן, קיימת חובת דיווח בנוגע לתיקי השקעות פעילים וחסכונות, כגון: קרנות השתלמות בעת פדייתן.

יצויין, כי לישראל אמנת מס עם ארה"ב, כך שבעבור רוב האנשים, ששילמו מיסים כחוק, הדרישה למעשה היא דרישת דיווח כללי בלבד – שלא צפויה לגרור אחריה תשלום מס ברוב המקרים.

יחד עם זאת, ייתכנו פערים במיסוי בנושאים מסוימים, כגון: הכנסות משכר דירה, קרנות השתלמות ועוד, בעיקר אצל עצמאים או מי שיש להם תיקי השקעות גדולים.

כדי למלא את הטפסים בצורה המתאימה, מומלץ ליצור קשר עם רואה חשבון ועורך דין המתמחה בנושא.

* למומחה בנושא החזר מס, מלאו את הפרטים הבאים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש