שתף

טעויות נפוצות ברכישת ביטוחי משכנתא וביטוח נכס

08.11.2006

הבנקים למשכנתאות מחייבים, במסגרת קבלת המשכנתא, לבטח את גובה ההלוואה בביטוח חיים ובביטוח הנכס. להלן כמה תובנות בנושא:

ביטוח חיים

ביטוח חיים נועד כדי לכסות את יתרת ההלוואה במקרה של מות המבוטח. בגלל עלויות הכיסוי הביטוחי יש נטייה אצל הלווים לשעבד ביטוח חיים קיים וכך להקטין את ההחזר החודשי. טעות נפוצה זו יכולה להביא למצב בו אמנם תוחזר יתרת ההלוואה אך השארים, שהביטוח היה מיועד לכלכלתם לאחר מותו של הלווה (בדרך כלל המפרנס הראשי) נשארים חשופים ובעצם כל התכנון הסוציאלי שנבנה בעבורם משתבש ומאבד את מטרתו הבסיסית.

מטרת ביטוח חיים במקרה של הלוואת משכנתא הינה לכסות את יתרת ההלוואה בלבד !!! הביטוח בנוי על ירידת סכום הביטוח במקביל להחזרים של ההלוואה.

טעות נפוצה נוספת הינה שכנוע של סוכני הביטוח השונים למכור מוצר המשלם את ההחזרים הכספיים של ההלוואה במקרה של אובדן כושר העבודה. במקרים מסוימים, לא מיידעים את הלווה כי תשלום זה מהווה חלק מתשלום הפיצוי שיקבל הלווה במסגרת מקום עבודתו בעבור שכרו שנפגע עקב כך ולא ניתן לקבלו בנוסף. לכן יתרת הפיצוי שישולם לא יענה על צרכי המשפחה למחיה !!!

מסקנה- יש להפריד בין תשלום בעבור ביטוח חיים במשכנתא לבין ביטוח שנועד לתנאים הסוציאליים של המשפחה.

ביטוח נכס

במסגרת קבלת המשכנתא משעבדים את הנכס לטובת הבנק, הנותן את ההלוואה – טעות נפוצה היא לבטח את הנכס רק בגובה ההתחייבות לטובת הבנק כדי לחסוך בעלויות. במקרה של נזק למבנה (כולל צנרת) הפיצוי יהיה באופן יחסי לביטוח שנעשה (מקרה של תת ביטוח). לכן מומלץ לבטח גם את ההפרש וכן את תכולת הדירה, בנפרד. קיראו עוד על ביטוח דירה

מסקנה - חשוב לבדוק עם הגוף המבטח האם הסיכונים המבוטחים מהווים ביטוח מלא !!!

נכתב ע``י ברק גור אריה, מנכ``ל עיר שלם סוכנות לביטוח בע``מ מקבוצת בנק ירושלים

לקבלת הצעות לרכישת - ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתא במדריך בנקרייט

חשוב להכיר גם את הנושא של ביטוח דירה למשכנתא
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader