שתף

טיפים למשקיעים – ממה להיזהר ב-2015, ואיך לעשות את זה

טיפים למשקיעים – ממה להיזהר ב-2015, ואיך לעשות את זה

11.01.2015

מצב הרוח בשווקים ברוב העולם היה אופטימי רוב השנה. האם זה יימשך גם ב-2015? אלו הסיכונים העיקריים שצפויים למשקיעים והכלים להתמודד איתם:

 

עכשיו אתה יכול לפנות את זמנך ולתת למומחים בנושא ניהול תיקי השקעות לסייע לך לנהל את כספכם בתבונה

 

 1. עליית ריבית בארה"ב - ארצות הברית מגיעה ל-2015 במומנטום חיובי. הכלכלה צומחת, האבטלה יורדת, מחירי הנפט צנחו. כתוצאה מכך, הבנק המרכזי כבר הרשה לעצמו להפסיק את תוכנית ההרחבה הכמותית. בנוסף – הוא צפוי להתחיל, אם כי לא ידוע מתי, להעלות את הריבית. כאשר זה יקרה, ההשלכות על כלכלת ארה"ב והעולם עשויות להיות עצומות, שכן הפד הזרים כמויות אדירות של כסף למשק. בלעדיו, עלולות להתנפץ לא מעט בועות, ולגרום ללא מעט מניות לצנוח ולתשואות האג"ח לטפס. עם זאת, יש לקחת בחשבון שההתאוששות בארה"ב, שסייעה גם למדינות אחרות, עדיין שברירית. הדולר החזק מקשה על הייצואניות במדינה, וההאטה באירופה וסין פוגעת בסחר. התוצאה – חברות רבות עלולות לגלות כי התחזיות האופטימיות שלהן היו מוקדמות מדי.

   
 2. ההאטה הסינית – 2014 הייתה שנה לא פשוטה לסין, שקצב הצמיחה בה הואט. ההאטה בקטר הסיני עשויה להימשך ואף להחריף ב-2015, בעיקר על רקע חששות הממשלה מבועות נדל"ן ואשראי. אם תהיה החרפה במצב הכלכלה הסינית, עלולה להיות לכך השפעה על חברות ומדינות רבות בעולם, בעיקר אלו המייצאות לה סחורות.

   
 3. דעיכה באירופה - הצמיחה החלשה באירופה הייתה אחת הבעיות המרכזיות של הכלכלה העולמית ב-2014. גרמניה מתקשה לסחוב לבדה את היבשת, בעיקר כשצרפת ואיטליה מדשדשות. בבריטניה יש סימני התאוששות, אבל 2015 צפויה להיות מאתגרת במיוחד, כאשר הסכנה המרכזית היא דפלציה – שילוב של אינפלציה נמוכה וצמיחה חלשה, כל זאת לצד קיפאון בשכר. הבנק המרכזי ביבשת מתכנן לפעול לעידוד הכלכלה, אבל יכולתו לעשות זאת מוגבלת יחסית לזו של הבנק האמריקני.

   
 4. קריסה ברוסיה - המשבר הרוסי שהחל בסוף השנה לא השפיע עדיין משמעותית על שאר העולם, אבל זה בהחלט עשוי לקרות. אם הכלכלה הרוסית תיקלע למשבר חריף וממושך, אין ספק שיהיו לכך השלכות על חברות רבות, בכל רחבי העולם.

   
 5. חוסר יציבות מקומי – 2014 היתה שנה בעייתית למשק הישראלי, לא מעט בשל מבצע צוק איתן. חוסר היציבות הפוליטי, המצב הביטחוני המורכב וכמובן התלות במתרחש בעולם, עלולים לדרדר את המשק הישראלי למיתון בשנה הקרובה.אז מה עושים?

 

גם כאשר הסכנה גוברת, יש למשקיעים מה לעשות כדי להיערך לה. הנה כמה טיפים להתנהלות אפשרית:

 

 1. מהמרים נגד השוק - אחת הדרכים הפשוטות להתגונן מפני חשש לירידות היא השקעה באמצעות רכישת "תעודות סל בחסר", מכשיר העוקב אחר מדדי מניות ואג"ח או אחר מחירה של סחורה – בכיוון ההפוך. תעודת סל בחסר ניתן לקנות ולמכור בקלות ובזול יחסית, דרך כל חדרי המסחר בבנקים או בבתי ההשקעות. בישראל קיימות עשרות תעודות סל שמאפשרות להרוויח משוק יורד, על איגרות החוב הממשלתיות, על אג"ח קונצרניות, על שוק המניות ועוד. ניתן גם לרכוש תעודות סל בחסר על איגרות חוב, מדדים וסחורות בעולם.

   
 2. נצמדים לדולר - אחת המגמות הבולטות של התקופה האחרונה היתה התחזקות הדולר – ומי שמהמר כי הכלכלה תמשיך בכיוון דומה, יכול לרכוש גם כעת דולרים, מה שעשוי לגבות אותו במקרה של חולשה בכלכלה המקומית.

   
 3.  נשארים עם מזומן – אחת הדרכים הטובות ביותר להתגונן היא לצאת "מהמשחק". החזקת מזומן בעידן של אינפלציה אפסית מבטיחה כמעט בוודאות כי ערכו לא יישחק, ומגנה מפני ירידות. היא גם מאפשרת לנצל הזדמנויות בשווקים יורדים לרכישות נכסים שערכם יורד רק בשל כיוון השוק וללא הצדקה כלכלית.

   
 4. בוחרים בזהב - השקעה בזהב נחשבת כבר שנים רבות לדרך להתכונן לזעזועים בשוקי המניות ובמערכת הפיננסית. בשנים האחרונות, בשל הגאות היחסית בשווקים, איבד הזהב כשליש מערכו, מאז נגע בשיא של 1800 דולר. אם השווקים יירדו בחדות, הוא עשוי בהחלט לחזור ולהתחזק.

   
 5. מכשירים מתקדמים – משקיעים בעלי ניסיון, יכולים להתגונן גם באמצעות כלים שיש בהם מימד של סיכון, כגון השקעה באופציות "פוט", שמעניקות למחזיק בהן זכות למכור נכס במחיר קבוע מראש. אלו השקעות ממונפות, שיכולות להניב רווחים גדולים, אך גם הפסדים גבוהים. רוב ההשקעות מבוצעות בטווחים קצרים. מכשיר פיננסי נוסף המאפשר להרוויח משוק יורד הוא חוזה עתידי - מכשיר הדומה לאופציה, אך אינו דורש תשלום ראשוני.למידע נוסף בנושא: ניהול תיקים

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש