שתף

איך להתנהל נכון מול הבנק – זה העסק שלכם!

טיפים להתנהלות נכונה של עסק מול הבנק ועוד על הבנק וחשבון העסק שלכם, בכתבה שלפניכם

03.09.2017

באופן טבעי, בתי העסק מושפעים מאוד מההתנהלות הפיננסית של העסק ומהפעילות השוטפת של חשבון העסק. 

הטיפול הסיזיפי בתזרים המזומנים, הדרישה לעמידה במסגרת האשראי העסקי, בד בבד עם הניווט בין לקוחות, ספקים ועובדים - אינם פשוטים, ומהווים טרדה לכל בעל עסק.

מסתבר, כי מרבית בעלי העסקים, אינם שולטים בהתנהלות מול הבנק, אלא מתנהלים באופן פאסיבי בהתאם לתכתיבי הבנק.

אין ספק, כי מדובר בהתנהלות לא תקינה ולא יעילה לעסק.

התנהלות נכונה של בעל עסק מול הבנק יכולה להיות בעלת השפעה משמעותית על כל מערכת היחסים שביניהם.

אז איך מתנהלים נכון מול הבנק ובאופן שוטף בהקשר לחשבונות עסקיים?

הנה כמה מעיקרי הדרכים להתנהלות נכונה מול הבנק שלכם:

1. ניהול מסודר ומאורגן של הכספים והדו"חות - בראש ובראשונה עליכם לשדר לבנק, שיש לכם התנהלות כספית יסודית ומסודרת בעסק. הבנק זקוק להזרמת נתונים מסודרים, כדי שיוכל לתת לכם שירות טוב. בעזרת דו"חות פיננסים שונים (המופקים ע"י רואה החשבון של העסק) הבנק בודק ומנתח את הפרופיל הפיננסי של העסק, יציבותו ודרגת "בריאותו".

בין הדו"חות החשובים נמצאים: דו"חות רווח והפסד, מאזני בוחן לתקופה הנוכחית ומאזנים של שנים קודמות, דו"חות של הכנסות והוצאות חודשיים, דו"חות מע"מ, ביטוח לאומי, חוזי התקשרות, תוכניות עתידיות לפיתוח וצמיחה, תוכנית עסקית וכדומה.

2. ניהול נבון של החשבון - כל בנק אוהב לראות התנהלות נבונה של החשבונות העסקיים. התנהלות נכונה תיצור שקט ובטחון בעסק שלנו בעיני הבנק, וכפועל יוצא מכך נזכה ליחס טוב והיענות לצורכינו.

ניהול נבון של החשבון העסקי כולל מספר אלמנטים:

א. שמירה על עמידה במסגרות האשראי שמעמיד לנו הבנק, ובמידה וצפויה פריצת מסגרת אשראי מכל סיבה שהיא, יש לתאם זאת עם הבנק מראש.

ב. ריכוז הפעילות בחשבון אחד – הבנק מעוניין לראות פעילות אמיתית ושוטפת. לכן, לא מומלץ לנהל מספר חשבונות לעסק (בעיקר לעסק קטן), אלא לרכז את כל הפעילות בחשבון אחד. יש לציין, כי קיימים גם יתרונות לניהול של חשבונות במספר בנקים (בייחוד כשיש צורך בהגדלת באובליגו של העסק) בייחוד בעסקים בינוניים ומעלה וכן בעסקים צורכי אשראי.

ג. ביטחונות – יש לספק לבנק ביטחון, כדי שיוכל לאפשר לנו אשראים מסוגים שונים. לכל בנק השיקולים שלו, אך ברוב המקרים השיקולים נובעים בעיקר מהצפי ליכולת ההחזר שלנו לכיסוי האשראים השונים.

3. אמינות ושקיפות - כדי שהבנק שלך יאמין לך, וייבטח בעסק שלך, יש לשמור על רמת אמינות ושקיפות גבוהה. יש לעדכן את הבנק על מצבו של העסק, שינויים עתידיים צפויים, התקשרויות חדשות, השקעות בעסק ורכישות של נכסים, גיוסי הון והנפקות, תחזיות שוק, קשיים בנזילות העסק ועוד. החשוב ביותר הוא לא להפתיע את הבנק. פעילות לא צפויה בחשבון או הסתרה של מידע חשוב על העסק עלולות לערער את יחסו של הבנק לעסק שלך. מלבד זאת, חשוב לזכור כי בעידן הנוכחי לכל בנק יש את היכולת להגיע למידע האמיתי על העסק שלך, אז אין טעם להסתיר כל מידע.

4. שמירה על קשר רציף -  מעת לעת, מומלץ לקיים פגישה עם מנהל הסניף בו מתנהל חשבון העסק. בפגישה כדאי שיהיה נוכח רואה החשבון של העסק. במהלך הפגישה יש לבדוק את התאמת מסגרות האשראי לביטחונות, בהתאמה למצבו של העסק בתקופה הנוכחית ולקראת התקופה הקרובה.

5. התחייבת – עמוד בהתחייבות! כדי שהבנק יאמין בעסק שלך, עליו להאמין לך. על כן, חשוב לעמוד בהתחייבויות ובסיכומים מול הבנק. כך תשמור על אמינותך, והעסק שלך ייהנה מיחס טוב.

בהחלט, קיים מצב ובהחלט ייתכן, כי לא תוכל לעמוד בצפי שנתת לבנק מסיבות כאלו ואחרות, אך אם תעדכן את הבנק מבעוד מועד, העניין לא יראה כחוסר אמינות או חוסר עמידה בהתחייבות, אלא להיפך: יעיד על רצינות אישית ואחריות פיננסית מצידך.

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע להעברת חשבון בנק, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש