שתף

חסכון פנסיוני - מיפוי הטבות המס לחסכון הפנסיוני

18.07.2009

חסכון פנסיוני – בואו לחגוג במסיבת הטבות המס אין, אין עוד חגיגת הטבות מס כזו.... הטבות המס על חסכון פנסיוני מזכות את החוסכים ב"מתנות" שלא נוכל למצוא באפיק חסכון אחר. אין ספק, כי החוסכים באפיקי חסכון פנסיוניים (ביטוח מנהלים,קופות גמל, קרנות פנסיה) זוכים לקבל הטבות מס מפליגות, שהופכות את החיסכון הפנסיוני למשתלם מאד עבור החוסכים לטווח ארוך.

אז מה הסיבה למסיבה הזו? מדינת ישראל מעוניינת שיהיה כדאי לאזרחיה לחסוך לקראת פנסיה, וזאת כדי שלא נהפוך לנטל על המדינה לאחר גיל הפרישה. מעבר אל קרנות השתלמות, האפיק הפנסיוני הוא הכדאי מכל אפיקי החיסכון כשבוחנים את פרמטר המיסוי.

אחד, שתיים, תיקון 3
תיקון 3 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים הביא לאיחוד כל מכשירי החיסכון הפנסיוני כקופות גמל לקצבה. האיחוד מתבטא בהשוואת הטבות המס המתקבלות אצל חוסכים בשלושת הכלים: קופות גמל, ביטוח מנהלים וקרנות פנסיה. אחידות זו של הטבות מס מתייחסת לתקרת שכר של 31,400 ₪ (נכון לשנת 2009). מעל לשכר זה יחויב החוסך בתשלום מס הכנסה על הפרשות המעביד בעת הפקדת הכסף בחיסכון. הטבות המס הניתנות באפיק החיסכון הפנסיוני מתייחסות הן לשכירים והן לעצמאיים וניתנות לאורך כל חיי החיסכון מהפקדת הכספים ועד קבלת הקצבה.

איך לשבור חיסכון פנסיוני ולא לשלם מס?
יש מקרים בהם ניתן למשוך כספים מאותם חסכונות פנסיוניים מבלי להתחלק כלל עם המדינה בסכומים שנמשכו:
1. כל שלושת כלי החיסכון הפנסיוני רשאים לשלם מתוך החיסכון לפני גיל פרישה ללא תשלום מס למדינה רק במקרים של רכיב הפיצויים (פיטורין) או במקרה של תשלום לשאירים ומוטבים עקב פטירת העמית.
2. במידה והחוסך צבר רק 5% משכר המינימום (עד 40,000 ₪ בסיום החיסכון), הוא רשאי למשוך את הסכום שנצבר במשיכה אחת חד פעמית.
3. כספים של רכיב תגמולים - אשר נצברו בחסכונות הפנסיוניים עד לשנת 2000 בתוכניות מסוג קצבה חודשית – ניתנים למשיכה ללא תשלום מס גיל הפרישה.

הטבות בעת משיכת כספים בגיל הפרישה
הגעתם לגיל הפרישה? הגיע הזמן ליהנות מהחיסכון שצברתם לאורך כל שנות עבודתכם. כיום יש פטור מסוים מתשלום מס על הקצבאות לפנסיה. גובה הקצבה החודשית הפטורה ממס הוא 6,500 ₪, אך האוצר מתעתד להגדיל משמעותית את התקרה, דבר שיקל מאד על הפורשים בעלי השכר שמעל לממוצע. שיעור המס המוטל על חיסכון פנסיוני בעת משיכת סכום הוני הוא 35% או המס השולי של החוסך – הגבוה מבין השניים. שיעור המס המוטל על חיסכון פנסיוני מסוג קצבה הוא נגזרת של המס השולי של אותו מקבל קצבה. מסתבר, כי חוסך בעל קצבה מוכרת, בסכום העולה על תקרת הפטור ממס, יכול עדיין לזכות בפנסיה הכוללת הטבת מס, וזאת אם יתחיל לקבל את הקצבה החל מגיל 60.

קיימות עוד הטבות מס רבות לחוסכים באפיק הפנסיוני, וביניהן הטבות במהלך הפקדות, הטבות במהלך חיי החיסכון, והטבות נוספות למי שרוכש ביטוח שאירים וביטוח אובדן כושר עבודה. איך שלא נסתכל על זה, חיסכון פנסיוני הוא תעודת הביטוח של כולנו, ומדינת ישראל מתייחסת לכך בהתאם.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש