שתף

חיסכון לקצבה

חיסכון במסלול קצבה אפשרי כיום באמצעות קרן פנסיה ופוליסת ביטוח. בחיסכון לקצבה מקבל העמית, עם יציאתו לפנסיה, הפרשות חודשיות (קצבה חודשית) עד למותו

27.07.2010

בחיסכון לקצבה מקבל העמית לאחר יציאתו לפנסיה הפרשות חודשיות (קצבה חודשית) עד למותו.

גובה ההפרשה החודשית נגזר מסך ההפרשות שלו לקצבה, וכן מתחשיב אקטוארי המגלם את היקף ההפרשות וההסתברות למוות.

חיסכון במסלול קצבה אפשרי כיום באמצעות קרן פנסיה ופוליסת ביטוח.

הנוסחה הכללית לחישוב הקצבה היא:

כספי החיסכון שנצברו + תשואה פיננסית + במקרה של קרן פנסיה - תשואה דמוגרפית

מקדם המרה

  • תשואה פיננסית – זוהי תשואה הנובעת מהשקעת כספי העמיתים בשוק ההון. בעוד קרנות הפנסיה (למעט קרנות הפנסיה הכלליות) רשאיות להשקיע עד 30% באגרות חוב (אג"ח) ממשלתיות, חברות הביטוח אינן זכאיות לכך. כלומר: בהיבט של השקעת כספי העמיתים, בקרנות הפנסיה רמת הסיכון נמוכה יותר יחסית לפוליסות הביטוח.
  • תשואה דמוגרפית - תשואה דמוגרפית היא תשואה המושפעת ממאפייני הגיל של העמיתים בקרן, והיא רלוונטית לעניין חיסכון בקרן פנסיה בלבד. התשואה הדמוגרפית משפיעה על החיסכון שנצבר כתוצאה מעיקרון הערבות ההדדית שאינו חל בפוליסת ביטוח. על נקודה זו, נרחיב בפרק על מכשירי החיסכון הפנסיוניים.
  • מקדם ההמרה – קרן הפנסיה ופוליסת הביטוח נבדלות גם באופן חישוב. בקרן פנסיה המקדם נקבע בהתאם לנתוני תוחלת החיים וסטאטוס הפורש במועד פרישתו (רווק / נשוי עם / בלי ילדים תלויים, עם / בלי הורים תלויים). בפוליסת ביטוח מקדם ההמרה נקבע במועד חיתום הפוליסה, והוא אינו ניתן לשינוי, אלא אם מצוין כך בפוליסה (בעבור הוודאות לגבי מקדם ההמרה בפוליסת החיסכון, משלם החוסך דמי ניהול גבוהים יותר מאשר דמי הניהול בקרן הפנסיה).

המדינה מעוניינת לעודד במידה רבה את החיסכון הפנסיוני במסלול הקצבתי על מנת להבטיח שלחוסך תהיה הכנסה חודשית קבועה, אשר תבטיח רמת חיים סבירה לאחר הפרישה.

המדינה מעודדת את החיסכון במסלול הקצבתי באמצעות מתן הטבות מס, הניתנות רק לאחר הפקדת מינימום למסלול זה. הפקדת מינימום לצורך הטבות מס חלה על עמית שנולד מיום 1.1.1961.

עמית זה רשאי להפקיד בהון רק אם הפקיד תחילה 13,000 ש"ח בקצבה (1,083 ש"ח בחודש).

המשך - חיסכון הוני

מדריך פנסיה וגמל - תוכן עניינים

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לבדיקת פוליסות הביטוח שלכם, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש