שתף

חדשות ונאמנות - קרנות נאמנות כספיות

החידוש הנוכחי הן קרנות כספיות שייכנסו לשוק בתחילת 2008. עמלת הפצה ודמי ניהול נמוכים שייגבו עליהן יהפכו אותן לאלטרנטיבה לפיקדונות הבנקאיים

14.11.2007

כל פעם שנראה שאין עוד מה לחדש נכנס מוצר חדש שמשנה את התמונה ומאיץ את התחרות בשוק.

החידוש הנוכחי הן קרנות כספיות שייכנסו לשוק בתחילת 2008.

מהן קרנות כספיות (Money market fund)?

קרן כספית היא קרן להשקעות קצרות טווח – עד 90 יום.

עמלת הפצה ודמי ניהול נמוכים שייגבו עליהן יהפכו אותן לאלטרנטיבה לפיקדונות הבנקאיים, וכיאה לתחליף, קרנות אלו יתמחו בהשקעה בניירות ערך (ני"ע) סולידיים כגון, השקעה באגרות חוב (אג"ח) שקליות לטווח קצר (עד שנה), אג"ח קונצרניות בעלות דירוג גבוה לטווח קצר (עד שנה), מק"מים, פק"מים ועד 25% מנכסיה יושקעו בני"ע מסחריים לא סחירים.

תחליף של פקדונות בנקאיים

התחרות למול הפקדונות הבנקיים תתאפשר באמצעות השקעה בניירות ערך מסחריים הנושאים ריבית גבוהה יותר מזו שניתנת על פקדונות בנקאיים. כמו כן, ההנחה היא שהחלק של הקרן המושקע בפק"מים על ידי הקרנות הכספיות יניב ריבית ג'מבו עקב היקף ההשקעה (ריבית ג'מבו היא בקירוב ריבית בנק ישראל - פריים מינוס 1.5%).

זוהי הריבית שבנקים נותנים לחברות הגדולות במשק.

הריבית שלקוחות פרטיים, לעומת זאת, מקבלים על פקדונות הם פריים מינוס 3% - 4%.

ההערכה היא כי קרן כספית תניב תשואה של 5% שנתי ממנה יש לנכות את העלויות (זאת לעומת 4.5% במק"מים ו- 2.5% בפק"מים).

כתובת לכסף המשתחרר ממק"מ  

קרנות אלו יוכלו לתת מענה גם לכספים המשתחררים מהמק"מים ומחפשים כתובת סולידית אך עם תשואה גבוהה מזו של הפקדונות השקליים.

פרופיל סיכון נמוך

לקרנות הכספיות פרופיל סיכון נמוך מזה של קרנות המק"מ וקרנות האג"ח אשר משווקות כתחליף למק"מים ולפק"מים, שכן בניגוד לקרנות הכספיות, קרנות המק"מ והאג"ח יכולות להשקיע בני"ע לטווח ארוך יותר משנה.

נזילות

ההשקעה בקרנות הכספיות תהיה נזילה יותר מהשקעה בפק"מים (למעט פק"מ יומי) שכן ניתן לפדות אותה בכל יום מסחר.

עלויות:

1. דמי ניהול - כידוע, מנהלי הקרנות מפצים על דמי העמלה שהבנקים גובים מהם על ידי העלאת דמי הניהול. בקרנות שקליות למשל דמי ההפצה שגובים הבנקים ממנהלי הקרן עומדים על 0.25%, על קרנות אג"ח 0.4% ועל קרנות מנייתיות 0.8%. במקרה של הקרנות הכספיות, דמי הניהול יהיו נמוכים עקב עמלת הפצה נמוכה שתעמוד על 0.125%. ההערכה היא שדמי הניהול יהיו בטווח של 0.3% - 0.4%.

2. עמלת קניה ומכירה – אין מאחר ובמקרה של הקרנות הכספיות לא קיים פער בין מחיר הרכישה ומחיר הפידיון של הקרן. 3. דמי משמרת– 0.6%. 4.

3. מס רווחי הון – 20% על הרווחים הריאליים, כלומר בניכוי השפעת המדד. עמלת ההפצה שהבנקים יקבלו על הקרנות הכספיות תהיה, כאמור, נמוכה ובנוסף, הם לא יקבלו עמלת קניה ומכירה, מכאן שלבנקים יהיה תמריץ נמוך להפיץ / לשווק אותן והם יעדיפו לשווק פק"מים ומק"מים. הכנסתן של הקרנות הכספיות לשוק אושרה על ידי משרד האוצר במסגרת רפורמה שמטרתה לפתח מוצרים חדשים בענף קרנות נאמנות (לינק להמלץ על קרן).

מה שאומר שאנו צפויים לראות מוצרים נוספים כמו אגד קרנות, קרנות ממונפות וקרנות ייחודיות להשקעה בקרנות גידור.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש