שתף

חברות הביטוח וקופות החולים יחוייבו לשווק ביטוח בריאות בסיסי ומוזל

חברות הביטוח וקופות החולים יחוייבו לשווק ביטוח בריאות בסיסי ומוזל

17.06.2014

ועדת גרמן החליטה לחייב את המבטחות לשווק ביטוח בסיסי וזול שיכלול אפשרות לחוות דעת שניה ובחירה בין מנתחים

 

מזה מספר חודשים דנה ועדה מיוחדת שהקים משרד הבריאות בנושא ביטוחי הבריאות ושירותי הבריאות השונים בישראל במטרה לקדם רפורמה שתשנה את תמונת המצב. באחרונה החליטה הוועדה, שנקראת ועדת גרמן על שם שרת הבריאות, כי ביטוח הבריאות בישראל יעבור שינוי מקיף.

 

על פי ההחלטה, בעתיד ישווק לציבור המבוטחים בישראל ביטוח בריאות חדש ומצומצם - וזול יותר מאלו הקיימים כעת. ביטוח בריאות זה יכלול אפשרות לחוות דעת שנייה ואפשרות בחירה רחבה יותר של מנתחים.

אלו, ע"פ משרד הבריאות, המוצרים הנדרשים ביותר כיום בביטוחים המשלימים - להם מצרפים המבטחים גם שירותים נוספים, נדרשים פחות, באופן כזה שמייקר את התשלום הכולל המינימלי בצורה מוגזמת.

 

על פי החלטתה של הוועדה את הביטוחים החדשים יצטרכו להציע קופות החולים וחברות הביטוח הפרטיות בתנאים זהים לחלוטין (באופן דומה לזה שנעשה למשל בביטוח רכב חובה). הרגולטורים מקווים כי העובדה שהביטוח יהיה זהה תאפשר לייצר בין החברות הפועלות בתחום תחרות על המחיר בראש ובראשונה ולאחר מכן גם על השירות.

 

כדי להשוות את המצב שבו נתונות חברות הביטוח הפרטיות וקופות החולים החליטה הוועדה כי בביטוח זה חברות הביטוח לא יוכלו לבצע חיתום. כלומר, בניגוד למצב היום, חברות הביטוח הפרטיות לא יוכלו להחליט את מי לבטח ואת מי לא בהתאם לגילו, מצבו הרפואי ואורחות חייו - ויתחייבו לבטח את כל מי שפונה אליהם בדיוק כמו קופות החולים.

 

דרישה זו הייתה אחת הדרישות המכריעות שהציגו קופות החולים למשרד הבריאות, בטענה שאם הדבר לא יקרה, הן לא יוכלו להתחרות בחברות הביטוח הפרטיות והדבר יטיל בסופו של דבר עול על המימון הציבורי ועל כיסם של משלמי המיסים. ועדת גרמן החליטה כאמור לקבל את הטענה.

 

לייצר פשטות

 

על פי ההערכות של משרדי האוצר והבריאות, כיום ל-80 אחוז מהאזרחים יש ביטוח משלים באחת קופות החולים ול-40 אחוז יש ביטוח פרטי. מטבע הדברים בחלק מהמקרים יש כפילות מסוימת בין הביטוחים ורבים משלמים פעמיים על אותו מוצר.

כחלק מהרפורמה ובמטרה לפשט את תהליך רכישת הביטוח לציבור הרחב, הוחלט בוועדה לבצע מספר רחב של שינויים - כאשר המרכזי שבהם הוא כאמור יצירתו של הביטוח הפשוט, הזול והאחיד שיהיה שקוף למבוטחים. על פי ההערכה של הרגולטורים, השינויים בתחום הביטוח גם יסייעו למערכת הרפואה הציבורית בהזרמת כספים וישפרו את מערכת הבריאות בישראל.

 

כמובן, לצד הביטוח הזה, יוכלו להציע חברות הביטוח גם ביטוחים משודרגים ומקיפים יותר - ולנסות לשווק אותם לציבור, אך כל זאת רק לצד שיווקו של הביטוח הבסיסי.

 

על פי החלטתה של הוועדה, כיום מי שיש לו כבר ביטוח משלים באחת מקופות החולים, יצטרך להחליט מחדש איזה סוג ביטוח הוא מבקש. הוא יוכל להחליט אם הוא רוצה להצטרף לביטוח הבסיסי החדש והמוזל - או לבחור במסלול משודרג יותר.

מי שיש לו ביטוח בריאות פרטי לא יהיה מחויב לשנות את הביטוח הקיים שלו מאחר ומדובר בחוזה פרטי בינו לבין החברה. עם זאת הוא יוכל כמובן לבטל את החוזה ולעבור לביטוח החדש המוזל יותר. על פי ההערכות, מחירי הביטוח החדש יהיו זולים משמעותית יותר מהביטוח הקיים – בהפרש של עשרות אחוזים.

 

על פי ההערכות – הנפגעות העיקריות מהרפורמה יהיו חברות הביטוח הפרטיות. ביטוחי הבריאות הם התחום הצומח ביותר של חברות אלו וב-2013 הן נהנו מהכנסות של כ–7.7 מיליארד שקל ממנו לעומת 2.6 מיליארד שקל ב–2003.

 

חשוב לציין כי המרחק מיישום ההחלטה וכניסתה לתוקף עדיין רחוק והיא צריכה להיות מאושרת בקרב הגורמים השונים לפני שתיכנס לפועל באופן סופי. באוצר יש לא מעט מתנגדים להמלצות כפי שהן, וייתכן שהן עוד יעברו שינויים לפני החקיקה הסופית. 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader