שתף

חברות ביטוח רכב יפצו אלפי מבוטחים שרכבם נהרס

חברות ביטוח רכב יפצו אלפי מבוטחים שרכבם נהרס

בתום בדיקה ממושכת נקבע: 3 חברות גרעו ללא אישור מאות שקלים מהפיצוי שהעניקו ללקוחות שרכבם נהרס כליל בתאונה

 

אלפי מבוטחים צפויים לקבל מאות עד אלפי שקלים מחברות ביטוח בישראל. זאת, לאחר ש-3 חברות נדרשו על ידי בית המשפט להחזיר כספים למבוטחים רבים, בגלל שיטת החישוב של תשלום על תביעות בגין הרס כלי רכב בה השתמשו. חברות הביטוח שנדרשות להחזיר את הכספים הן החברות שומרה, מגדל ושלמה אליהו.

 

איך זה עבד?

 

במשך שנים רבות שלוש החברות נהגו לקזז באופן קבוע מהתשלומים שהגיעו למבוטחים שרכבם היה מעורב בתאונת "טוטאל לוסט", את אגרת הרישוי. המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, שבדקה את הנושא בעקבות תלונות שקיבלה, גילתה כי שלוש חברות הביטוח הללו ביצעו את החישוב הנ"ל בדרך שונה מהמקובל וללא אישור.

 

הנוהג הרשמי בחברות הביטוח במקרה שבו הרכב נהרס כליל בתאונה הוא לבדוק במחירון את מחיר הרכב, לבצע הפחתות או תוספות בהתאם לשינויים השונים שבוצעו בו, ואז לשלם את סכום הביטוח.

בעבר, הכניס יצחק לוי שמכין את מחירון הרכב הנפוץ בשוק, הערה למחירון שלו לפיה ניתן להפחית ממחיר הרכב את שווי האגרה השנתית, ולאחר שהוא עשה זאת ניצלו 3 חברות הביטוח את הפרצה והחליטו על דעת עצמן להפחית מהתשלומים למבוטחים את האגרה הזו.

 

הסכום שהופחת נע ביו מאות עד אלף שקלים לכל מקרה, והסכום המצטבר על פי ההערכה, הוא כ-12 מיליון שקלים. במקרים של כלי רכב זולים, למשל רכב ששווה עשרת אלפים שקל, הסכום שקוזז היה שווה לעתים אפילו עשרה אחוז משווי הרכב.

 

הבדיקה במשרד האוצר בנושא החלה לפני מספר שנים בעקבות תלונות של לקוחות. היא נמשכה זמן רב אבל בסיומה הוחלט כי הלקוחות צדקו וכי יש לחייב את החברות להחזיר את הסכומים.

כמו כן החליטה המפקחת לאסור על הקיזוז הזה בעתיד. הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, דורית סלינגר, אמרה כי שיטה זו אינה ראויה והורתה לחברות לחדול ממנה: "נמשיך לוודא כי חברות הביטוח מיישבות תביעות בתום לב, תוך שקיפות מרבית", הבטיחה.

 

אפליקציה לתאונה

 

ועוד חדשות בתחום ביטוח הרכב: אפליקציה חדשה מעניקה למבוטחים שירות איכותי שמקל על הטיפול בכל הנושאים הקשורים לתחום מורכב זה. האפליקציה הסלולרית מיועדת למכשירים שפועלים על מערכת ההפעלה של אנדרואיד או למכשירי אייפון, היא נקראת "ביטוח בדרכים" ופותחה על ידי משרד האוצר.

 

המטרה היא לסייע לנהגים שרכבם נפגע בתאונה. האפליקציה מאפשרת לכל משתמש להזין את פרטיו האישיים ואת המידע לגבי התאונה ולשלוח את המידע, ישירות מהדרך. באפליקציה הוא ימצא טופס לדיווח מפורט, שמאפשר לו לאסוף את כל הפרטים החשובים והרלוונטיים עם כל הסעיפים הנדרשים למילוי. בנוסף כוללת האפליקציה רשימת שמאים, ספקי שירות ועוד.

 

כמו כן מוטמעים בה כלי עזר חיוניים כמו אפשרות להקליט עדויות, איתור מיקום התאונה תיעוד תמונות ועוד. המחשבה שעומדת מאחורי האפליקציה היא לאפשר לנהגים שהיו מעורבים בתאונה לבצע במקום ובשטח בקלות וביעילות את התהליך המלא של התיעוד ושליחת הפרטים באשר לתאונה. ניתן להוריד אותה בחינם בחנויות האפליקציות הרלוונטיות. 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader