שתף

חבית נפט – האם יש מחסום פסיכולוגי היכן שהוא ?

מכיוון שאיש לא צפה שהנפט יגיע למחיר קרוב ל-150 דולר לחבית במהירות שכזו, כל עלייה של 10 דולר ופריצתה (120,110...) היוו שבירה של מחסום פסיכולוגי. האם באמת הכל בראש שלנו? ובכן, כלל לא בטוח

18.07.2008

מחירי הנפט מאמירים מדי שבוע באחוזים רבים.

נראה שמי שהמציא את המושג "מחסום פסיכולוגי" יצטרך להגדיר אותו מחדש לאור התנהגות הנפט.

ב-50 דולר לחבית, 75 דולר נחשב למחסום פסיכולוגי, ב-75 דולר לחבית 100 דולר נחשב למחסום פסיכולוגי.

מכיוון שאיש לא צפה שהנפט יגיע למחיר קרוב ל-150 דולר לחבית במהירות שכזו, כל עלייה של 10 דולר ופריצתה (120,110...) היוו שבירה של מחסום פסיכולוגי.

האם באמת הכל בראש שלנו?

ובכן, כלל לא בטוח.

מחירי הנפט מושפעים מכל כך הרבה גורמים שקשה יהיה לשים את האצבע על מה באמת קובע אותם. מה שבטוח הוא שידי הפרשנים מלאות עבודה.

בכל יום מוצאים האנליסטים מספר סיבות לעלייה או ירידה במחירי הנפט.

במקום לפתוח חברה לחיפושי נפט אולי כדאי להקים "חברה לציטוטי נפט", שתעסוק בריכוז הציטוטים מהפוליטיקאים ומהפרשנים השונים, המנסים ללא הצלחה יתרה לנחש מתי ואיפה זה יעצור.

לפני פחות מעשר שנים חבית נפט עלתה פחות מ-16 דולר לחבית. היום במחיר כזה לא היית מקבל "פחית".

אולי אם ישנו את מידת הנפט לפחית, נוכל לקבל שתי שישיות ב-150 דולר. מה גרם למחיר הנפט להאמיר בצורה כזו. אף אחד לא ישכנע אותי שהביקושים לנפט בשנה האחרונה עלו בצורה כל כך חדה המצדיקה עליה במחיר של עשרות אחוזים. עלות הפקת חבית נפט הוערכה בשנת 2003 ב-9 דולר, היום מוערכת עלות זו ב-15 דולר.

אז מה הסיפור?

בחפשנו את האשמים אין מנוס מלהסתכל במראה. כולנו חלק מהקונספירציה. כל השנים הגדלנו את הצריכה והתלות שלנו בנפט.

עתה רק אנחנו נוכל להקטינה.

מציאת תחליפים תיקח שנים רבות ויתכן שזה לא יקרה בקדנציה שלנו, אך שינוי הרגלים עשוי לגרום לשייח'ים הסעודים להוריד פרופיל, ולהסתפק במגדלי זהב עם קצת פחות קומות וקצת פחות קראט.

70 אחוזים מהנפט העולמי מופנה היום לתחבורה. עד שהמכונית החשמלית תקרום עור וגידים יעברו עוד מאות מיליוני חביות נפט בצינורות מהמפרץ הפרסי לשאר העולם.

כמו שגדלים הביקושים גם משתכללים אמצעי האיתור והקידוח.

דומה שהיום כבר ניתן למצוא נפט גם ללא עזרתו האדיבה של אורי גלר. אמנם הקידוחים יקרים יותר, אך שוב ללא פרופורציה לעלייה במחיר הסופי לצרכן.

אם כן, הבהלה ממחסור עתידי לזהב השחור היא זו שגורמת להיסטריה.

בהלה זו אינה מוצדקת, אך יש מי שדואג להעצימה על ידי העברת מסרים כי ההיצע מתקרב אל הביקוש בצעדי ענק.

לפיכך, מספיקה אמירה של שר ישראלי, יהא אשר יהא, בעניין אפשרות הפצצת הכור הגרעיני בעיראק, להעלות בקלות את מחיר החבית ביותר מחמישה דולרים.

באותה מהירות סיום שביתת עובדי חברת הנפט בברזיל מוקדם מהצפוי בחתימה על הסכם עבודה, עשוי להצניח את המחירים ב-10 דוליםר.

ומה עם הספקולנטים?

גם כאן יש מחלוקות בין המצדדים בדיעה כי הספקולנטים משפיעים על השוק בצורה חזקה וללא קשר לשוק, לבין הטוענים שעם כל הכבוד לקרן גידור, גדולה ככל שתהיה, השפעתה על מחיר הנפט בסופו של יום בטלה בשישים. מספרם של הספקולנטים, שלא מתעניינים אם מחירי הנפט יעלו או ירדו, רק רוצים להיות שם כשאחד מהשניים יקרה.

היום יכולה "הזקנה ממסדרון ביה"ח בנהריה" לקנות 10 חביות נפט ע"י הפקדת בטחונות של 10 דולרים בחדר העסקאות, ולמכור אותה לאחר מספר דקות ברווח נאה.

כמובן שמנגד עומד הסיכון, כי הרי "אין ארוחות חינם".

לסיכום:

המדינות החזקות העולם (G8) חייבות להתעורר במטרה להקטין את הצריכה.

אם לא יעשו זאת בהקדם, המחיר כבר יגרום להן להתנהג כך בעתיד.

נכתב ע"י רו"ח אילן דנציגר.

הכותב משמש כאנליסט מט"ח בכיר בחברת "כלל פורקס".

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש