שתף

ועדת הכספים אישרה: יופחתו עמלות ההפצה לקרנות הנאמנות

העמלות שמשלמים מנהלי הקרנות לבנקים יופחתו ב-20%. מנהלי הקרנות הבטיחו כי ההפחתה תשפיע על דמי ניהול שמשלמים הלקוחות

11.04.2013

אחרי מאבק ממושך, החליטה החודש ועדת הכספים של הכנסת לאשר את מתווה ההפחתה של עמלות הפצה שגובים הבנקים מקרנות הנאמנות. זאת, בהתאם לבקשתו של יו"ר רשות ני"ע, פרופ` שמואל האוזר, שקידם את הרפורמה בתחום.

על פי ההערכות הרפורמה תפחית את הכנסותיהם של הבנקים מעמלות אלו בכ-100 מיליון שקל בשנה. מדובר בהפחתה של -20% בהכנסות מתחום זה. העמלות משולמות על ידי מנהלי קרנות הנאמנות לבנקים על טרחתם בייעוץ והפצה של הקרנות למשקיעים.

נושא עמלות ההפצה הוסדר במסגרת רפורמת בכר לפני שנים אחדות. לאחר הרפורמה הועברה הבעלות על קרנות הנאמנות מהבנקים לידי חברות בשוק ההון. הבנקים קיבלו אישור להמשיך ולייעץ ללקוחות שלהם באלו קרנות לבחור, ובתמורה הם מקבלים עמלות ממנהלי הקרנות.

עלות העמלות משוקללת בחישוב העלויות של מנהלי הקרנות ואלו מגלגלים אותן על הלקוחות. מכיוון שהעמלות הוסדרו בחוק – הן הפכו להוצאה קשיחה, שפגעה באפשרות של מנהלי הקרנות להוזיל את השירותים שלהם ולהתחרות האחד בשני בגזרת המחיר. הרשות לניירות ערך עקבה אחר המתרחש בתחום – ולאחר שראתה כי הבנקים לא מתחרים זה בזה בהפחתה של העמלות – החליטה להתערב, בעיקר לנוכח הפופולריות הרבה של כלי ההשקעות הזה.

ההחלטה עוררה כמובן סערה גדולה. איגוד מנהלי הקרנות תמך בהפחתת עמלות ההפצה אך באיגוד הבנקים נרשמה התנגדות תקיפה. לטענתם – הפחתת העמלות תפגע ביכולת של הבנקים להעניק ייעוץ איכותי ללקוחות, דבר שכשלעצמו מגביר את התחרות בשוק. הם טענו גם כי ההוזלה לא תתגלגל ללקוחות אלא תישאר בידי מנהלי הקרנות ובכך תוחמץ המטרה.

מחקר אובייקטיבי שנערך בעבור הוועדה מטעם אנשי מחקר העובדים בכנסת שלל את הערכות הבנקים וקבע: "ניתוח הנתונים מלמד על רמת תחרותיות גבוהה יחסית שקיימת בשוק הקרנות, ועל-כן ניתן להעריך כי הפחתת עמלת ההפצה אכן תשפיע באופן מובהק על הירידה בדמי הניהול".

כדי לוודא שאכן כך ייתרחש התחייבו מנהלי הקרנות לבצע הורדה מיידית בדמי הניהול - שתהיה בתוקף עם זאת, רק למשך חצי שנה. לאחר מכן, מקווים ברשות לניירות ערך, כי התחרות בין החברות תוביל לכך שהמחירים לא יחזרו ויעלו.

"סוג של מונופול"

בעקבות ההחלטה של ועדת הכספים אמר פרופ` האוזר "מדובר בטיפול בעמלות שהן העמלות הכי אנטי תחרותיות שיש. הבנקים, מאז ועדת בכר ועד היום, נמצאים עם אותו שיעור מקסימום להפצת קרנות הנאמנות. יש פה סוג של מונופול בכל הקשור להפצת קרנות הנאמנות. מאז הרפורמה, קרנות הנאמנות הורידו את דמי הניהול מ-2% ל-1.25% כתוצאה מתחרות עזה. יש 1,280 קרנות נאמנות ויש תחרות עזה ואנו נמצאים כדי להבטיח שהתחרות נמצאת. אם מסתכלים על עמלות הפצה, הן מהוות מגבלה וחסם עיקרי בהורדה של דמי ניהול למשקיעים עצמם".

לדברי האוזר, "הבנקים עדיין מרוויחים 4 מיליארד שקל מכל העמלות, מתוכן 500 מיליון שקל מעמלת הפצה לקרנות. המטרה שלנו לא להוריד מהבנקים אלא שההפחתה תגיע למשקיע הסופי. אם הוועדה תוריד את עמלת ההפצה, ההפחתה תגיע מיידית למשקיע שקונה קרן נאמנות. קרנות הנאמנות חתמו לנו באופן מפורש שהם מורידים את מלוא ההפחתה בגובה שנקבע לפי השיעורים. ההורדה של דמי הניהול על ידי הקרנות תהיה לחצי שנה".

לדברי האוזר, "יש התחייבות של הקרנות. כל שינוי בדמי הניהול מדווח לציבור, הוא ידווח ואנו נדאג שידווח. קרן הנאמנות היא סעיף צרכני ראשון ממעלה כי קרן נאמנות היא מכשיר השקעה מאוד בסיסי ויותר פשוט המתאים להרבה מאוד משקיעים. מאז יוני 2012, הרוב המכריע של קרנות הנאמנות הוריד את דמי הניהול". אלי בבלי, יו"ר איגוד קרנות הנאמנות, אמר כי "התחייבנו להוריד את דמי הניהול של כל קרנות הנאמנות שאנו מנהלים באותו שיעור שבו יופחתו עמלות ההפצה. נפרסם על כך מודעה בעיתון עם פירוט שם הקרן ושיעור ההפחתה".

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש