שתף

ניהול תיק השקעות עצמאי באמצעות קרן נאמנות: מתי ולמה?

האם אתם יודעים כיצד לנהל תיקי השקעות באמצעות קרן נאמנות, האם אפיק השקעה זה יכול להתאים לכל אחד. אז כיצד תוודאו כי אתם מבינים לעומק את הנתונים כולם? התשובות בכתבה שלפניכם

18.07.2017

חשבתם שמיציתם את כל אפיקי ההשקעה העיקריים ואתם מכירים כבר את כולם?

הפעם נתייחס לקרנות נאמנות ועל יתרונותיהן עבור המבקשים לנהל תיקי השקעות.

האם אתם יודעים כיצד לנהל תיקי השקעות באמצעות קרן נאמנות, האם אפיק השקעה זה יכול להתאים לכם וכיצד תוודאו כי אתם מבינים לעומק את הנתונים כולם?

יתרונות להשקעה בקרנות נאמנות בשנים האחרונות מגלים יותר ויותר משקיעים את היתרונות של ניהול תיק השקעות באמצעות קרן נאמנות, זאת בזכות יתרונות דוגמת הפיזור היחסי של הקרן והקטנת רמת הסיכון הטמונה בה, יתרון הזמינות של קרנות הנאמנות.

כספי ההשקעה בקרנות נאמנות נזילים בכל יום מסחר בבורסה ללא תלות בסחירות של נייר ערך כזה או אחר, יתרונות המיסוי החלים על ניהול קרנות נאמנות.

במקביל, מחזיקי קרנות נאמנות אינם משלמים מיסים על רווחי הון כל עוד לא מכרו את אחזקתם בקרן, מה שמאפשר להם גלגול כספים בין קרנות שונות בלא לשלם מיסים) ועוד רבים.

כל אלה ממצבים את קרנות הנאמנות כהשקעה איכותית מאוד עבור משקיעים קטנים וגדולים כאחד, מה גם שעל מנת להצטרף אל קרן נאמנות נדרש סכום השקעה מינימאלי, וקטן יותר מהנדרש להצטרפות באפיקים אחרים (לדוגמא, פתיחת תיק מניות עבורה נדרש בדרך כלל סכום תחתון של כמאה אלף שקלים).

הסיבה לסכום ההשקעה הנמוך קשורה אל ההיקפים העצומים של הקרנות, והאפשרות שהן מציבות בפני חוסכים מתחילים להצטרף אליהן בעלות מינימאלית ובדמי ניהול נמוכים.

על כל אלה יש להוסיף את הכלים המקצועיים הזמינים עבור מנהלי קרנות הנאמנות ומאפשרים להם להגיב במהירות למצבים משתנים, כך שקל להבין מדוע הופכות קרנות הנאמנות לפופולאריות יותר ויותר.

כיצד לבנות תיק השקעות באמצעות קרנות נאמנות?

 1. בדקו היטב מהם הצרכים שלכם. מהו הסכום אותו אתם רוצים ויכולים להשקיע, לאיזו תקופה, ומהו הסיכון אותו אתם מוכנים לקחת על עצמכם.
  רבים מהמשקיעים בישראל ובעולם כולו אינם משקיעים מספיק מחשבה וזמן בשאלות בסיסיות אלה, מה שגורם להם לפעול ללא תכנון מוקדם ולקבל החלטות "על הדרך", בהתבסס על טיפ שקראו או קיבלו ומבלי לבחון היטב את עמידת הצעד ביעדיהם המקוריים.
 2. זכרו, כי תיק ההשקעות של קרן הנאמנות מורכב ממכשירים פיננסיים שונים ולהם רמות סיכון שונות (אופציות, מט"ח, אג"ח ואחרים), כך שעליכם לבחור קרן נאמנות שתמהיל ההשקעה שלה מתאים לרמת הסיכון והנזילות שהגדרתם – איזה חלק של קרן הנאמנות בתיק ההשקעות יהיה צמוד מדד ואיזה במט"ח? כמה תשקיעו בקרנות נאמנות בחו"ל וכמה בקרנות מקומיות ? יועץ השקעות איכותי יוכל להציג בפניכם את כל השאלות הנכונות, ולסייע לכם בבחירת קרן הנאמנות המתאימה ביותר לפרופיל שהגדרתם.
 3. חוק האצבע אומר – ככל שהכסף מושקע בקרן הנאמנות לטווח קצר יותר, כך כדאי לבחור בקרן בעלת רמת סיכון סולידית, בה התנודתיות נמוכה והסיכוי שיגרם הפסד לחלק משמעותי של הכסף הוא קטן יותר.
  לעומת זאת, כאשר מדובר על השקעת כספים לטווח ארוך, ישנה אפשרות רבה יותר "לשחק עם ההשקעה" ולהשקיע בקרנות נאמנות בעלות רמת סיכון גבוהה יותר, מתוך הנחה כי גם אם יהיה הפסד בטווח הקצר, בטווח הארוך ייווצרו רווחים עודפים.
 4. על מנת לבחור קרן נאמנות, חשוב שלא להסתמך רק על ביצועיה בתקופה האחרונה, כי אם לבדוק את יכולות הקרן לתקופה משמעותית אחורה (כשנה עד שלוש שנים לפחות), כמו גם להסתמך על מדדים נוספים המצביעים על כדאיות ההשקעה בקרן (דוגמת מדד שארפ).
 5. עשו שימוש במערכות הייעוץ לקרנות נאמנות של הבנקים ושל בתי ההשקעות הפרטיים, על מנת לבדוק כיצד עברה הקרן תקופות משבר כלכליות (וכאלה היו בשפע בשנים האחרונות), כמו גם לבדוק האם שינתה את תמהיל ההשקעה שלה בצורה משמעותית.
 6. יש לבדוק היטב מיהו הגוף המנהל העומד מאחורי הקרן.
  מחקרים רבים מעידים, כי המפתח להצלחת הקרן הוא אנשי המקצוע והאנליסטים העומדים מאחוריה, לפיכך חשוב להשקיע אנרגיה רבה ככל האפשר בהערכת הגוף המנהל – בדרך כלל באמצעות חיפוש חומר רלוונטי באינטרנט, בספרות ובמגזינים כלכליים.
  זכרו, כי חברות ניהול אינן מצטיינות בדרך כלל בכל התחומים וכל חברת השקעה חזרה יותר בניהול קרנות נאמנות מסוג מסוים (לדוגמא, מניות או אג"ח), כך שעליכם לבחור את חברת הניהול על פי חוזקותיה באפיק ההשקעה בו אתם מעוניינים.
 7. וכמובן – בדקו היטב את נושא העמלות ודמי הניהול, ושימו לב כי עליכם להפחית אותם מהתשואה שתקבלו בקרן. ישנם גופים מנהלים המשיגים תשואות נאות עבור לקוחותיהם, אולם דמי הניהול שהם גובים הם גבוהים כל כך, עד כי אלה מתקזזים עם התשואה ומפחיתים משמעותית את כדאיות ההשקעה בקרן המדוברת.

  בשורה התחתונה: השקיעו בבדיקת מדד היחס של קרנות הנאמנות של תיק ההשקעות שלכם.

בדיקה נכונה של תיק ההשקעות נדרשת להתבצע טרם בחירת קרן נאמנות, זאת אל מול מדד אחד או מדדים רלוונטיים (הקרויים benchmark, או מדד יחס).

זכרו, כי על מנת להתרשם מביצועיה של קרן נאמנות כדאי להשוות אותה למדד של הקבוצה אליה היא שייכת, וכן לבחון את המיקום שלה בהתאם לקרנות נאמנות דומות באותה קבוצת מדיניות, בתקופות עוקבות, תוך בדיקה כי קרן הנאמנות מצויה בין המקומות הראשונים בכל שנה (כמובן, תוך התחשבות בעובדה כי קרן ההשתלמות אינה יכולה להיות במקום הראשון בכל פעם).

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש