שתף

השקעה בשוק הסחורות: השקעה ברמת תנודתיות גבוהה

שוק הסחורות מאופיין בתנודתיות גבוהה והוא מושפע ממשתנים רבים. ניתן להשקיע בשוק הסחורות באמצעות מספר מכשירים פיננסיים: תעודות סל, חוזה עתידי ואופציות על הסחורה או על החוזה העתידי. ההסברים וההרחבות בכתבה שלפניכם

17.07.2017

שוק המניות הפכפכך באופן מסורתי ורבים מחפשים אלטרנטיבות.

אחת האלטרנטיבות המעניינות שקיימות הוא שוק הסחורות.

השקעות בשוק זה נעשות בעיקר בבורסה האמריקאית לכן עדיף למשקיע הישראלי להסתייע בשירותיו של הבנק או של בית השקעות (השקעה ישירה פשוט מסורבלת מדי בדרך כלל).

בשוק הסחורות ניתן לסחור בחיטה, תירס, אורז, גז טבעי, דלק, נפט, מתכות שונות וכו'.

חשוב לציין ששוק הסחורות מאופיין בתנודתיות גבוהה והוא מושפע ממשתנים רבים כמו, אסונות טבע, אקלים, מצב פוליטי, כלכלי וכדומה.

כך, למשל: בצורת יכולה להרוס יבול שלם של אורז ולגרום לעליות מחירים חדות במחירי האורז כמו גם במחיריהם של מוצרים תחליפיים כמו תירס וחיטה.

המתיחות של ארה"ב ואירופה למול הגוש הערבי משפיע על מחירי הדלק וכך הלאה.

ניתן להשקיע בשוק הסחורות באמצעות מספר מכשירים פיננסיים: תעודות סל, חוזה עתידי ואופציות על הסחורה או על החוזה העתידי.

תעודות סל

תעודת הסל עוקבת אחר מחיר הסחורה ובהתאם לכך מחירה עולה או יורד.

השקעה באמצעות תעודות סל מתאימה למי שרוצה השקעה פשוטה יחסית.

היתרון של תעודות סל הוא שהן מאפשרות רמה גבוהה של סחירות ונזילות.

חוזה עתידי חוזה עתידי הנו חוזה המבטיח קנייה או מכירה של כמות מסוימת של סחורה בתאריך ובמחיר קבועים מראש.

מכשיר השקעה זה מגלם אפשרות להשקעה ממונפת (גובה ההשקעה גבוה מאוד אך בפועל המשקיע משקיע שיעור קטן מסך ההשקעה).

לדוגמא, ניתן לקנות חוזה עתידי המאפשר למכור זהב בעתיד במחיר גבוה ממחירו כיום במידה ואנו צופים שמחירו ירד (למשל בעקבות גילוי של מכרות זהב חדשים).

בעסקה זו לא באמת קנינו או מכרנו דלק אלא יצרנו רווח על בסיס שינויים צפויים במחיר הדלק. מאחר ומדובר בהשקעה ממונפת לצד הסיכוי לרווח גבוה היא מגלמת סיכון רב יותר.

אופציות

אופציה הנה חוזה המקנה לרוכש אותה את האופציה לקנות (אופציית call) או למכור (אופציית put) כמות מוגדרת של סחורה לפי שער חליפין קבוע מראש בפרק זמן מוגדר מראש.

למשל, אם אנחנו צופים כי בחודשים הקרובים תחול ירידה בערכו של התירס נוכל לקנות אופציית put שתיתן לנו את הזכות למכור תירס בשער גבוה ביום המימוש שהוגדר, במידה והתחזית שלנו בדבר ירידת מחיר התירס תתממש.

כך, אם אנו צופים כי תחול עלייה בערכו של התירס נרכוש אופציית call שתיתן לנו את הזכות לקנות תירס בשער נמוך ביום המימוש, במידה ותחזית שלנו בדבר עליית מחיר התירס תתממש. קיימת אפשרות להשקיע באופציות על הסחורות וכן על החוזים העתידים.

כיצד לנהל סיכונים בתיק השקעות שלי?

השוואת עמלות מסחר בבורסה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש