שתף

הרפורמה בכפל ביטוחי הבריאות יצאה לדרך

רפורמת ביטוחי הבריאות בישראל. התקנות החדשות מגבילות את היכולת לנצל את ביטוח הבריאות הפרטי, במקביל לביטוח בריאות משלים בקופות החולים – ומצריכות חשיבה מחדש מצד המבוטחים.

13.02.2014

יש לכם ביטוח בריאות פרטי?

 

חשוב שתדעו כי מתחילת השנה חל שינוי משמעותי בחוק, שמשנה את יכולתם של רוב המבוטחים לממשו.

לפני שבועות אחדים יצאה לדרך רפורמה משמעותית בענף ביטוח הבריאות בישראל. התקנות החדשות מגבילות את היכולת לנצל את ביטוח הבריאות הפרטי, במקביל לביטוח בריאות משלים בקופות החולים – ומצריכות חשיבה מחדש מצד המבוטחים.

 

ע"פ הנתונים, כיום יש בישראל ל-75% מהאוכלוסייה ביטוח בריאות משלים באחת מקופות החולים. בנוסף, לכרבע מהאוכלוסייה יש ביטוח בריאות פרטי דרך אחת מחברות הביטוח (כל זאת בנוסף לביטוח הבריאות הממלכתי שמקבל כל אדם באמצעות קופת החולים ומשלם עליו באמצעות מס הבריאות).

 

 

שוק ביטוח הבריאות הפרטי צמח משמעותית בשנים האחרונות, ושווק באגרסיביות על ידי חברות הביטוח שראו בו מקור לצמיחה משמעותית (ביטוח הבריאות הפרטי מגלגל יותר מ-7 מיליארד שקל בשנה נכון לימים אלה). הצמיחה הזו יצרה עיוות בענף, שכן למרבית רוכשי ביטוח הבריאות הפרטי נוצר ביטוח כפול, שזהה ברוב פרטיו, בקופה ובחברת הביטוח הפרטית.

 

כדי לפתור את הכפילות המיותרת, שכמובן עולה ללקוח כסף כל חודש, חברות הביטוח הציעו למבוטחים שביקשו לממש דרכן תביעה, לתבוע את קופת החולים, ולקבל מחברת הביטוח פיצוי חלקי על "אי תביעה".

השיטה השתלמה ללקוחות התובעים, פגעה מעט בלקוחות שלא הגישו כלל תביעות – והזיקה בעיקר לקופות החולים שמימנו את כל הטיפולים מתקציבן.

 

סקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות גילו שהציבור לא מכיר את ההבדלים בין הביטוחים השונים, ולא מבין כי הוא משלם פעמיים בעבור אותו שירות. חלק גדול מהציבור העדיף את תחושת הביטחון שמעניק לו הביטוח הכפול. חלק אחר מציבור המבוטחים שהבין כי הוא משלם פעמיים, לא ראה בכך בעיה גדולה, בשל שיטת הפיצוי הכפול שהנהיגו חברות הביטוח.

 

בשנים האחרונות נדרש הרגולטור לנושא, בעקבות לחצי קופות החולים וארגוני צרכנים. מחישובי משרד האוצר עלה כי משפחות רבות יכולות לחסוך אלפי שקלים בשנה ללא שביטוח הבריאות שלהן ייפגע – ולכן נדרשת התערבות בענף.

הרגולטורים הדגישו כי מהנתונים עולה שהביטוח המשלים והביטוח הפרטי משמשים בפועל בעיקר לצורך בחירת רופא מנתח וקבלת חוות דעת שנייה (זאת בנוסף לשירותים כמו בדיקות הריון נוספות, טיפולים להתפתחות הילד, טיפולי רפואה משלימה ולעיתים גם קבלת מועד לניתוחים קרובים יותר).

 

הרגולטורים קבעו כי הביטוחים המשלימים של קופות החולים (ברובד היקר שלהם) והביטוחים היקרים של חברות הביטוח, מספקים שירותים רבים שלהערכת הרגולטורים אינם מהווים צורך ממשי.

בנוסף, הרגולטור הבחין כי חברות הביטוח אינן משווקות כלל לציבור את המוצר הביטוחי הזול יותר, "ביטוח משלים שב"ן", שרק מוסיף שירותים על הביטוח של קופת החולים, ולא חופף להן.

 

לאחר דיונים רבים בהצעות שונות לרפורמה, החליטו הרגולטורים, בשלב הראשון, לאסור על חברות הביטוח הפרטי להציע פיצוי כספי למי שבוחר לתבוע את הפיצוי מקופות החולים במקום אותן (במקרה כזה אם תבחרו לממש תביעה בביטוח דרך קופות חולים ולא דרך החברה, החברה תרוויח, ולהפך).

 

המטרה היא לייצר מוטיבציה אצל המבוטחים שלא לרכוש ביטוח פרטי נרחב יתר על המידה, בעל כפילות לביטוח המשלים, ולעודד את מי שבכל זאת מעוניין בביטוח הפרטי לרכוש ביטוח משלים שב"ן, שמכסה את המבוטח רק על כיסוי נוסף מעבר לזה של קופה החולים (למשל באמצעות הגדלת העלות הממומנת של ניתוח בחו"ל).

 

אז מה עושים?

 

אם יש לכם כבר ביטוח פרטי לצד ביטוח של קופת החולים - שווה לכם ליצור קשר עם סוכן הביטוח שמכר לכם אותו ולבדוק אם וכיצד כדאי לכם לשנותו, וכיצד מגיבה חברת הביטוח שלכם לשינוי החדש.

אם אין לכם ביטוח פרטי, שווה לבדוק אלו הצעות יש לחברות הביטוח כעת – ולשקול את היתרונות שלהן אל מול העלות, שעומדת בדרך כלל רק על עשרות שקלים בחודש ולא מאות כמו בביטוחים היקרים ששיווקו החברות.

 

בבואכם לבדוק את פוליסת ביטוח הבריאות שברשותכם או לרכוש חדשה, תבדקו אפשרות של ביטוח מחלות קשות שאינו חלק מביטוח הבריאות הממלכתי

 

לבדיקת כפל ביטוח והימנעות מבזבוז כספים מיותרים, היכנסו לעמוד של בדיקת פוליסות ביטוח

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader