שתף

הקשר בין גובה הריבית לרמת הסיכון בעולם ההשקעות

כל משקיע מחפש מכשיר או ערוץ השקעה שיספקו לו תשואה ראויה. מהן התוצאות ההכרחיות של ריבית נמוכה במשק לאורך זמן?

11.07.2017

השקעה היא סיכון ואת זה, דומה, כולם יודעים.

אדם שמשקיע את כספו באפיק מסוים, לוקח בחשבון שהוא כולל סיכון ברמה מסוימת, סיכון אשר מתבטא ברוב המקרים גם בגובה התשואה שיקבל על ההשקעה, וקשור גם לגובה הריבית.

כיצד? מיד תבינו.

הסיכון גבוה? גם התשואה יכולה להיות גבוהה יותר

מלאו טופס וקבלו הצעות לפיקדונות שקליים

המשקיעים בשוק ניצבים בפני שלל אפשרויות, אשר נקראות גם אפיקים: חסכונות, פיקדונות שקליים, ניהול תיקים, השקעות בנדל"ן בארץ, השקעות בנדל"ן בחו"ל ועוד.

המפתח הבסיסי לפיו עובדת כל השקעה הוא כזה: כאשר הסיכון גבוה יותר, הסיכוי להפסיד מההשקעה יהיה גבוה יותר - אך גם התשואה על ההשקעה יכולה להיות גבוהה יותר.

עבור רבים מהמשקיעים, האופציה המועדפת היא השקעה בטוחה, סולידית, שהסיכון בה נמוך ושהתשואה בה ממוצעת (כלומר לא נמוכה מאוד, אך גם לא גבוהה במיוחד).

הפיקדונות והחסכונות הבנקאיים הם דוגמה טובה להשקעה בטוחה שכזו: לרוב הם מציעים ריבית ממוצעת, של אחוזים אחדים - ריבית שהיא למעשה התשואה באפיק השקעה מסוג זה.

הבעיה היא שכיום הריבית בישראל נמוכה מאוד, כמעט אפסית, ולכן התשואה מהערוץ הזה תהיה לרוב אפסית גם כן.

במצב עניינים שכזה, רבים מהמשקיעים "נמשכים" אל האפיקים שבהם הסיכון גבוה יותר, משום שהם מחפשים ערוץ השקעות בתשואה גבוהה יותר - כזה שיספק להם רווחים יפים על ההשקעה.

מאחר שהריבית במשק צפויה להישאר נמוכה עוד זמן רב, ההשקעות שאליהן פונה הציבור הן, באופן טבעי, בעלות סיכון גבוה יותר.

זהו הקשר הישיר בין גובה הריבית במשק לבין רמת הסיכון בהשקעות השונות.

כל משקיע מחפש מכשיר או ערוץ השקעה שיספקו לו תשואה ראויה.

לכן, קל להבין מדוע כשהערוצים הסולידיים אינם מספקים לו את מבוקשו, הוא עובר לאפיקים בעלי סיכון גבוה יותר. כאלו שבהם הוא מסכן את כספו יותר, אך עשוי ליהנות מתשואה יפה מאוד, אם ההשקעה תצלח.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש