שתף

הקלה בגובה ההון העצמי למשכנתא? יש למה לצפות

גובה ההון העצמי הנדרש במבקשי המשכנתאות מהווה חסם ראשוני בפני רבים הנאלצים לוותר על החלום של דירה

24.03.2018

במצב בו רבע מכלל לוקחי המשכנתאות נוטלים משכנתא בגובה של מעל 60% משווי הדירה ועד - 75% שהינה התקרה של בנק ישראל, מעמיד את הלווים בצורך להשלמת הון עצמי גבוהה שלא תמיד קיים.

 

בנק ישראל יצא בהוראה חדשה אחרי שלל הגבלות שהטיל בשנים האחרונות, המבשרת על אופטימיות בקרב הלווים. בנק ישראל צפוי להכריז על הקלה שתאפשר ללווים חדשים להגדיל את המשכנתא ואף להקטין את ההון העצמי הנדרש בשונה מהמצב כיום.

 

 

האם זה הסוף מלקיחת הלוואות יקרות במטרה להשלמת הון עצמי למשכנתא?

 

צימצום ההון העצמי והורדת הריביות על משכנתא


על פי הוראות הפיקוח על הבנקים, הלוואות לדיור בשיעור מימון (LTV) של 60%-75% משוקללות על ידי הבנק בשיעור של 75% לצורך חישוב יחס הלימות ההון, לעומת שיעור של 50% להלוואות ב-LTV של 45%-60%.

נתונים אלו מראים כי הבנקים נדרשים להפריש סכומי כסף גבוהים יותר כבטוחה ועל ידי כך להעלות את הריבית.
 

השינוי אותו פרסם בנק ישראל בתאריך 11.03.2018 (יום א'), מאפשר לבנקים לבצע את השקלול להלוואות בשיעור המימון על – 60% ולא על הגבוהה של- 75%. ההקלה של בנק ישראל תעודד ותביא בסופו של דבר את הבנקים  להגדלת שיעור המימון שהם מציעים ללווים ועל ידי כך להוריד את שיעור ההון העצמי שהלווים נדרשים לו היום.

 

משיחה עם יועצי משכנתאות עדיין לא ברור אם הוראה זו והשינוי שתחולל, תגרום גם להוזלת הריבית על החלק שהלווים לוקחים מעל 60%
 

לדברי המפקחת על הבנקים, חדוה בר, "צעד זה מתאפשר כיום, על רקע העובדה שהבנקים צברו כריות הון גדולות כנגד פעילות המשכנתאות, ועל רקע הירידה שחלה בסיכון תיק המשכנתאות של הבנקים, לאור צעדים רבים שביצע הפיקוח על הבנקים בשנים האחרונות"

לקוחות הנוטלים משכנתא ראשונה או משפרי דיור הנוטלים משכנתא במימון של כ- 50-60% משווי הדירה ומהווים כ- 10% מהלקוחות יוכלו עתה לקבל בקלות יחסית מימון מעל 60% משווי הדירה ועל ידי כך להקטין את ההון העצמי הנדרש.

 

בשורה התחתונה הבשורה משמחת ויכולה לעשות שינוי בשוק הדיור.

 

אולם כל השינויים האחרונים גורמים לבלבול בקרב הלקוחות והיכולת שלהם לבדוק האם הבנק אכן עומד בכל התקנות ומאפשר ללקוח את מלוא הזכויות.

 

הפורטל לצרכנות פיננסית בנקרייט, כגוף אובייקטיבי ממליץ להגיע מוכנים לתהליך לקיחת המשכנתא - לצורך כך ניתן להעזר ב"מדריך ללקיחת משכנתא".


לקוחות רבים מעדיפים לתת ליועץ משכנתאות מומחה ובלתי תלוי לנהל את התהליך, במטרה ברורה של ייעול התהליך מול הבנקים  וחיסכון מיידי בהחזר המשכנתא וביכולת להתקדם עם השנים.

 

רוצים שיועץ משכנתאות פרטי יסייע לכם בתהליך המשכנתא?

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש